İhsan Aydın
İhsan Aydın
E-Posta: YAZARIN TÜM YAZILARI

Osmangazi, Yıldırım, Gürsu’da TİS sevinci

Bugünlerde merakla kamuda çalışan 750 bin teşeron işçinin kadroya kavuşmasının detayları beklenirken, bir yandan da kentimizdeki yerel yönetimlerde toplu iş sözleşmesi süreci işliyor.

Hak-İş Konfederasyonu‘na bağlı Hizmet-İş Sendikası‘nın Bursa‘da örgütlü olduğu üç belediyede devam eden toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde anlaşma sağlandı.

Taraflar, sürdürülen müzakerelerde taslak toplu iş sözleşmesinde mutabakat sağlayınca iş imza atmaya kaldı.

AK Partili Osmangazi, Yıldırım ve Gürsu belediyelerinde devam eden görüşmelerin uzlaşmayla sonuçlanmasının ardından, taraflar bugün sözleşmeye imzayı atacaklar.

İlk sözleşme sabah erken saatlerde Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali ile Hizmet-İş Sendikası Bursa Şubesi yöneticileri arasında imzalanacak.

Toplu iş sözleşmesinden Yıldırım‘daki 250 dolayında işçi faydalanacak.

Ardından ikinci imza töreni bu kez Osmangazi‘de gerçekleşecek.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ile sendika yöneticileri 350 civarındaki işçi için imzaları atacaklar.

Sözleşmesi bağıtlanan bir diğer metropol ilçe belediyesi de Gürsu.

Gürsu Belediyesi‘nde 50‘ye yakın işçi için mutabakata varılan sözleşmeye de Gürsu Belediye Başkanı Mustafa Işık imza koyacak.

Belediyelerde 2 yıllığına geçerli olacak sözleşmelerde ilk yıl yüzde 5, ikinci yıl da aynı oran olmak üzere toplamda yüzde 10’luk bir artış sağlandı.

Osmangazi’de yevmiyelere seyyanen 4 TL, 80 kuruş kıdem zammı ile yüzde 200-300’ü bulan oranlarda da sorumluluk zammı eklenecek.

Diğer iki belediyede de bu oranlara yaklaşık anlaşma sağlandığı belirtiliyor.

İmza törenine Hizmet-İş Sendikası Genel Merkez yönetiminden de bir ismin katılması bekleniyor.

 

TKDK proje istiyor

 

Kısa adı TKDK olan, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu Bursa İl Koordinatörlüğü‘ne geçtiğimiz ay Ömer Berksun getirilmişti.

Koordinatör Berksun, Olay Medya‘da konuğumuzdu.

Berksun, TKDK’nın AB kaynaklı IPARD 2 Programı 1. Çağrı döneminde dağıtacağı ve yüzde 70‘i bulan hibeleri için Bursalıları proje üretmeye davet etti.

Kurumun, kırsaldaki faaliyetleri mali anlamda destekleyen hibelerinden faydalanmak için çiftçilerin ve girişimcilerin kendilerine başvurmasını isteyen Berksun, özellikle 1 MW kapasiteli, biyo-yakıt, biyo-gaz, biyo-kütle, konsantre güneş enerjisi, jeotermal, güneş enerjisi, termal güneş enerjisi, fotovoltaik, rüzgar pompaları ve rüzgar türbinlerine yüzde 100‘ü bulan oranda hibe sağlandığını aktardı.

Berksun, ayrıca 40 yaş altı çiftçilerin kırsalda yüzde 70‘i bulan hibelerden faydalanabileceklerinin altını çizdi.

TKDK Bursa İl Koordinatörü Berksun, yenilenebilir enerji türleri projilerinde 28 Nisan‘a kadar başvuruları kabul edeceklerini de sözlerine ekledi.

TKDK’nın yenilenebilir enerji türlerine üzerine bu dönem girişimcilerden çok sayıda proje beklediğini de belirtelim.

 

Dağ-Der kongresi

 

Bursa‘nın üye/şube sayısı en fazla ve en aktif sivil toplum örgütlerinden Dağ-Der‘de bugünlerde yine kongre heyecanı var.

Derneğin 30 Nisan’da Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi‘nde gerçekleştireceği olağan kongresi için geri sayım başladı.

Dağ-Der Genel Başkanı Prof. Dr. Ali Kaya‘nın kongrede yeniden aday olması bekleniyor.

Dağ-Der kulislerinde, Prof. Kaya’nın karşısına başka isimlerin de rakip çıkabileceği dillendiriliyor.

Danışma Kurulu’nun göreve devam etmesini istediği Prof. Kaya, sağlık sorunlarını ve akademik yoğunluğunu gerekçe göstererek görevi bırakmayı düşünmüştü.

Bakalım Kaya’nın rakip ya da rakipleri kimler olacak?

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X