İhsan Aydın
İhsan Aydın

Ovanın sulama sorununa AK Partili vekiller el attı

Köşe Yazısını Dinle

Bursa Ovası’nın son bekçileri onlar. Betonlaşmadan geri kalan arazilerinde tarım yapmaya çalışıyorlar ama sorunları var. En büyük sıkıntı sulama, siyasilerden buna çözüm istiyorlar.

Osmangazi Muhtarlar Derneği ve kısa adı OVA-DER olan, Ova Köyleri Dayanışma Derneği’nin organizasyonuyla önceki akşam Armutköy’de önemli bir toplantı vardı.

Toplantıya iktidar partisinden TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu ile Bursa Milletvekili Refik Özen davetliydi.

Osmangazi Muhtarlar Derneği Başkanı Burhan Mandacı, Osmangazi Ziraat Odası ve Çiftçi Mallarını Koruma Kurulu başkanlarıyla, kalkınma kooperatifleri başkanları, OVA-DER Başkanı Kasım Çiçek ve Gürsulu muhtarların da yer aldığı toplantıda, Armutköy, Dereçavuş, Çeltik, Çukurca ile diğer ova köylerinde  yaşanan sulama sorunlarına çözüm istendi.

Eski Bakan Çavuşoğlu ve Vekil Özen’e aktarılan sorunlar için anında harekete geçildi.

Bakan Çavuşoğlu’nun toplantıda, DSİ, BUSKİ ve UEDAŞ bölge müdürlerini arayarak ova mahallelerinde yaşanan sulama sorunlarının çözümü ve yeni altyapı yatırımlarının hızlandırılmasını istediğini öğrendik.

Toplantı sonrası görüştüğümüz Osmangazi Muhtarlar Derneği Başkanı Burhan Mandacı, hem Bakan Çavuşoğlu’nun hem de Vekil Özen’in taleplerine sıcak yaklaştıklarını ve çözüm noktasında da Bursa’nın bürokratlarına gerekli talimatları verdiklerini anlattı.

Ovadaki sulamanın ıslahı ve yeni yatırımlar konusunda çalışmaların bulunduğunu ancak bunların hızlandırılması konusunda adım gerektiğini anlatan Mandacı, “Eksik olmasın bakanımız ve vekilimiz üreticilerimizin sorunlarını dinleyip hemen harekete geçtiler. Kendilerine teşekkür ediyoruz. Kısa sürede olumlu netice alınacağını, uzun vadede de yeni yatırımların hızlanacağını düşünüyoruz” dedi.

OVA-DER Başkanı Kasım Çiçek de toplantının son derece olumlu geçtiğine değindi ve şunları söyledi:

“Her şey eli öpülesi çiftçimiz için. Ekmeğini topraktan kazanan çiftçilerimizin daha kaliteli ve verimli üretmesi için sorunları çözmeye dönük mücadelemiz sürecek” dedi.

 

Dr. Ocak’tan ‘Aşı karşıtlarına kanmayın’ çağrısı

O’nu bir süre önce kapanan Prof. Dr. Türkan Akyol Göğüs Hastalıkları Hastanesi başhekimliğinden tanıyoruz. Hastanesi kapanınca Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma ile Bursa Şehir Hastanesi’nde bir süre görev yaptı son olarak emekli olup özel sektöre geçti.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı İbrahim Ocak pandeminin en yoğun olduğu dönemde kamuda görev almış bir hekim.

Dolayısıyla hastaların çektiği sıkıntıları iyi biliyor. Bu nedenle de sosyal medya hesaplarından sürekli olarak duyarlılık çağrıları yapıyor.

Dr. Ocak en son paylaşımında şunları yazmış;

“Yeniden Covid nedeniyle vaka, hasta ve ölüm sayıları artıyor. Kısıtlamalar kaldırıldı. Pandemide tedaviye göre korunmak daha önceliklidir. Aşı bulaşma zincirini kırar. Maske ve mesafe koymak bulaşı azaltır. Tüm vatandaşlarımızın aşı yaptırması gereklidir. Aşı karşıtlarına aldanmayınız. Ağır hastaların çoğu aşısız hastalardır. Gereksiz, yersiz ve delilsiz iddialara aldanmayalım. Aşı gibi koruyucu bir imkânı, hezeyanlarla yaptırmamak, hasta olduğunuzda önemsiz kalır.”

Uzmanından bu kadar açık ve net tespitler varken, kafa karıştıran aşı düşmanlarının ekmeğine yağ sürmemek gerek.

 

Bursa sepetlerini İstanbullulara tanıttı

Kaybolmaya yüz tutmuş öyle sanatlarımız var ki, ustaları da bir bir yitiriliyor. Ustaların elini alan çıraklar da yetişmiyor.

Bursa’nın Büyükorhan ilçesine bağlı, sepetçiliğiyle ünlü Durhasan Mahallesi’nden Mustafa Bayındır adlı hemşerimiz İstanbul Büyükçekmece Festivali’nde Uluslararası El Sanatları Atölyesi Bayramı’na davet edildi.

Burada hünerli elleriyle ördüğü sepetleri sergileyen ve meraklılarına da öğreten Bayındır’ın atölyesi İstanbullulardan büyük ilgi görmüşe benziyor.

Bayındır’ın ürünlerini inceleyen ve sepet örmesini merakla izleyen İstanbullular, Bursalı sanatçıya hayranlıklarını da gizlememişler.

İlimizi Büyükçekmece Festivali’den temsil eden Mustafa Bayındır’ı kutluyoruz. Bayındır’ın elinden tutulsa, belki de uluslararası arenada da geleneksel Türk el sanatlarının dünyaya tanıtılmasına katkısı olacaktır.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X