İhsan Aydın
İhsan Aydın

Özkan, Bakan Koca’dan önergelere yanıt bekliyor

Köşe Yazısını Dinle

Dün bu sütunlardan eğitim camiasındaki aşı beklentisine dikkat çekmiş, Bursa’da yöneticilik yapan bir dostumuzun öğrencileri adına endişelerini köşemize taşımıştık.

Yazımız üzerine sabah saatlerinde görüştüğümüz CHP Bursa Milletvekili Prof. Dr. Yüksel Özkan da bu durumdan yakındı.

Özkan, 19 Şubat’ta kendisinin TBMM’ye bu konuda Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdiğini, ancak yanıt alamadığını söyledi.

Özkan, “Yazınızı okudum, sizi tebrik ederim. Öğretmenlerin aşılanması ve okullarda yüzyüze eğitimin başlamasıyla ortaya çıkacak problemleri soru önergesi ile Meclise taşıdık. Ne yazık ki, Sağlık Bakanlığı ve basın bu duruma sessiz kalmıştır. Duyarlılığınız için size de teşekkür ederim.

Meğer Prof. Özkan, meslektaşı Bakan Koca’dan sadece buna değil, yine sağlık alanıyla ilgili verdiği 154 ayrı soru ve önerinin yer aldığı, toplamda 15 soru önergesine de bir aylık yasal süre geçmesine rağmen yanıt alamadığını anlattı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın, ekibiyle birlikte Türkiye’yi ve insanımızı pandeminin etkilerinden koruyabilmek için yürüttüğü mücadeleyi yakından izliyor ve takdir ediyoruz.

Ancak, muhalefetin parlamentodaki soru önergelerine yanıt verilme zorunluluğu bulunuyor.

Demek ki, bakanlık bürokrasisi de pandemiyle mücadeleden bunlara zaman ayıramıyor.

Buna rağmen, demokrasimiz ve yasalarımızın bir gereği olarak muhalefetin soru önergelerinin de ihmal edilmemesi gerekir.

Aksi halde, muhalefet milletvekillerinin sahada görüp, meclise taşıdığı eksik ve sorunların bu yolla gündeme getirilmesinin bir anlamı kalmaz.

CHP’li vekilin, bu alanda uzun yıllar hizmet etmiş bir hekim olarak gündeme taşıdığı konular Türkiye’de yaşayan herkesi ilgilendiriyor.

Sağlık tesisi yöneticiliği de yapmış, değerli dostumuz Prof. Dr. Özkan’ın sahada yaşanan aksaklık ve tespit ettiği eksikleri bir parlamenter olarak, sırf siyaset yapma niyetiyle gündeme getirmediğine inanıyoruz.

Bu nedenle, TBMM’ye verdiği soru önergelerine ilgili ve sorumlulardan yanıt arayışını da haklı buluyoruz.


Osmangazi’nin kolileri Tarım Kredi Koop’tan

Ramazan kapıya dayandı. Belediyelerimiz ihtiyaç sahibi hemşerilerimiz için yine hazırlıklarını yaptı. Bu yıl pandemi tedbirleri gereği toplu iftarlar yok. Daha çok, ayni ve nakdi yardımlar öne çıkacak. Belediyelerimizin çoğu Ramazan ayında dağıtacağı erzak kolilerini hazırlattı.

İhaleler açıp, toplu alımlar gerçekleştirdi.

Osmangazi Belediyesi zaten neredeyse bir yıldır diğer belediyelerimiz gibi, pandemi döneminde ilçede yaşayan dar gelirli ve ihtiyaç sahiplerinin hep yardımına koştu.

Şimdi de Ramazan ayında dağıtılmak üzere Türkiye Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliğine bağlı Yunuseli Tarım Kredi Kooperatifi’nden tam 6 bin adet erzak kolisi satın aldı.

Yunuseli Tarım Kredi Kooperatifi Osmangazi Belediyesi’nin erzak kolilerini önceki gün TIR’larla depoya indirdi.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar erzak kolisi temininde Tarım Kredi Kooperatiflerini tercih ederek çiftçi ve üreticilere de katkı yapmış oldu.

Teslim alınan koliler, belediye görevlilerinin tespitleriyle ilçedeki ihtiyaç sahiplerine dağıtılacak.

Ülkemizde ve dünyada Ramazan ayı yoksullarımız, kimsesizlerimiz, dul ve yetimlerimiz için bir dayanışma ayı olarak geçiyor.

Bunu pandemide başarıyla gerçekleştiren Osmangazi Belediyesi yine aynı güzel hasleti kutsal ayda da tekrarlayacak.


Meslekta
şımız Türe şiir kitabı da çıkardı

Gazetecilerin kitap yazmaya vakit bulabilenleri çok şanslılar.

Bunu gerçekleştiren meslektaşlarımız var. Bir dönem Olay Medya’da da görev yapan Mustafa Türe onlardan biri.

Daha evvel çıkardığı kitabına şimdi bir de şiir kitabı ekledi. Eksik olmasın,‘Yürek Kalemi’ adını verdiği ve Karina Yayınevi’nden çıkan şiir kitabını Olay Medya’ya gelip, bize de takdim etti.

BUSKİ Genel Müdürlüğü’nün üç ayda bir çıkan Su ve Şehir dergisinin editörlüğünü de yapan meslektaşımızın gönlünden dökülen satırların yer aldığı şiir kitabını tüm kitapçılardan temin edebilirsiniz.

Edebiyat alanında iz bırakan Mustafa Türe dostumuzdan daha nice yeni kitaplar yazmasını bekliyoruz.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X