İhsan Aydın
İhsan Aydın

Projeleri ve kaynağı hazır olan kazansın

Köşe Yazısını Dinle

Seçim maratonunun sonuna geldik. Artık tercih yapma zamanı. Adaylar  günlerdir sahalarda. Projelerini, vaatlerini anlatıyorlar. Onlar da çokça yoruldu. Sonuca ulaşabilme adına gece gündüz sahanın her noktasına ulaşmaya çalıştılar.

Hele, bir de sürecin ramazan ayına denk gelmesiyle adayların performansı da bundan etkilendi.

Önümüzde 5 yıl yerel seçim olmayacak. Dolayısıyla kazanacak ismin kentlerimize de en fazla faydası dokunacak, projeleri gerçekçi, kaynakları hazır durumdaki isimler olsun. Elbette seçmen bugüne kadar kararını çoktan verdi. Projeleri mi yoksa kendilerine yakın bulduğu ideolojinin adaylarını mı tercih edecekler?

Eminiz, şehirlerimizin fiziki eksiklerini giderecek, altyapısını çözecek, üstyapı problemlerini ortadan kaldıracak isimlerin işbaşına getirilmesinde ince eleyip sıkı dokumuşlardır.

Sandıktan sonraki süreçte de 5 yıllık bir takip dönemine geçilecek. Vaatlerin ne kadarını bu sürede hayata geçirebileceklerini izlemek gerekecek.

Adaylarını seçmene sunduğu vaat broşürleri 5 yıl boyunca kazanan isim için iyi saklanmalı. Bunları görev süresi içinde gerçekleştiren belediye başkanları bir sonraki seçime de avantajlı girecekler. Seçmen tercihte, sözünde duran, vaat ettiği projeleri bir bir hizmete sunan isimler olması konusunda titiz olmalı.

İşbaşına getirilecek belediye başkanlarının sadece belediye bütçesiyle yapamayacağı işler ve vaatler de olacaktır. Bunların da merkezi hükümetçe destelenmesi şart. Onların da en ince detayına kadar takibinin gerektiğini düşünüyoruz. Şehirlerimizi daha yaşanabilir hale getirecek adayların tercih edilmesinin, toplumsal faydaları da olacaktır.

Bursa özeline baktığımızda yarışın artık iki isim üzerinde geçeceği malum. İktidar partisi adayı mevcut Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş bir dönem daha aday. Projelerini merkezde ve 17 ilçede günlerdir anlatıyor. Bursalılardan vize aldığında hiç vakit kaybetmeksizin işe koyulacak. Ekibinin hazırladığı projelerin altlıklarının da bulunduğunu düşünüyoruz. Kaynak konusunda da titiz çalışıldığını biliyoruz.

Keza, yarışın diğer iddialı ismi Mustafa Bozbey’in de 20 yıllık ilçe belediye başkanlığı deneyimi var. Onun da proje ve bunların kaynakları konusunda araştırmasını yaptığına inanıyoruz.

Seçim gecesi öngörü ve tahminlerimiz bizi yanıltmazsa, Bursalıların tercihinin bu iki isimden biri olacağını, ipi göğüslemeye de işbaşındaki Aktaş’ın daha yakın olduğunu düşünenlerdeniz.

 

Huzurun kaçmadığı bir seçim daha olsun

Bursa öteden beri hemen her seçimde kavgasız, gürültüsüz bir süreç geçiriyor. Elbette münferit küçük hadiseler çıkmıyor değil. Bunları genele yaymak doğru olmaz. Partilerimizin il ve ilçe yöneticilerinin, teşkilatlarının dirayetli, kararlı ve hoşgörülü tutumlarının bunda önemli rolü var.

İlimizdeki siyasi partilerimizin son derece olgun bir seçim kampanyası yürüttüklerini, sataşmanın, belaltı vurmanın yaşanmadığı bir dönemden geçerek sandık tarihine kadar geldik. Rakibinin bilboardlarına grafiti çalışması yapan aday hariç, diğerleri kampanya boyunca saygıyı elden bırakmadılar. Bursalıların engin hoşgörüsü, siyasi yelpazenin tüm renklerine saygılı davranışları artık bir gelenek haline dönüştü.

Bu tutum diğer kentlere de örnek olacak türden.

 

Söz artık seçmende

Adaylar son sözlerini söylediler ve noktayı koydular. Bugün hepsi ülke genelinde ellerinde çiceklerle son kez sevgi yürüyüşü yapacaklar.

Artık söz sırası seçmene, yani yurttaşa geldi.

Uzun uzun adayları dinlediler. Projeleri incelediler. Bir karar aşamasında da geldiler. Yarın sabahtan itibaren sandığa gidip hangi adayı tercih edeceklerini mühür ve pusulayla belirleyip, zarfa koyacaklar.

Demokrasimiz için de güzel bir nimet. Herkes hür iradesiyle oyunu kullanacak. Yine, Yüksek Seçim Kurulu ve sandık görevlilerimiz adil biçimde, ettikleri yeminin gereği olarak  seçmenin tercihini aynen sonuca yansıtacaklar.

Akşam saatlerinde sandıklar kapandığında, oy sayımına geçildiğinde yurttaşın tercihi netleşecek. Adaylar ve partiler heyecanla bu anı bekliyorlar.

Şimdi seçmenin sandıkta konuşmasına sayılı saatler kaldı.

Tercihler ortaya çıktığında da kazananın büyük bir sorumluluğu başlayacak.

Seçildiği, hizmetine talip olduğu şehre faydalı olabilme adına 5 yıl boyunca durmadan koşuşturacak.

Yerel seçimlerimizin ülkemize ve ilimize hayırlı olmasını diliyoruz.

Eminiz her zaman olduğu gibi bu kez de en doğru tercihi seçmen yapacaktır.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X