İhsan Aydın
İhsan Aydın

Sanata siyaset girdi türkünün tadı kaçtı

Köşe Yazısını Dinle

Yaşımız itibarıyla yeni yetme Melike Şahin’i bilmeyiz ama Hüseyin Turan türkülerini severek dinlediğimiz bir sanatçıydı. Önceki Bursa konserini de severek izlediğimiz bir türkücüydü.

Meğer, o da kendisini siyasete öyle bir angaje etmiş ki, bunu Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı’nın festival konser listesinden adının çıkarılma gerekçesini okuyunca öğrendik.

Türkücü Turan, 14-28 Mayıs’ta desteklediği lidere oy vermeyen karşı seçmeni, bir sanatçıya yakışmayacak üslupla, ‘namert’ diye tanımlamış.

Seçmeni böylesi çirkin terimlerle kategorize etme hakkını kendisinde nasıl buldu dersiniz?

Buna kimsenin hakkı yok.

Elbette sanatçılar toplumsal sorunlara duyarlı olacak. Ama aktif siyasetçi gibi yaklaşım sergilerse, o zaman sonuçlarına da katlanacak.

Şimdi, konserini iptal etti diye türkücü Turan’ın çevresi ve CHP’li siyasetçiler sosyal medyadan AK Partili Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’a yükleniyorlar. Aralarında il başkanından belediye başkanına ve milletvekillerine kadar isimler de var.

Aktaş’a, ‘9 ay sonra gideceksin’ deyip, hangi cüretle ‘haddi aşma’ uyarısı yapıyorlar.

Dokuz ay sonra kimin gidip kimin geleceğine Bursalılar karar verir. CHP’li vekilin biri de, son derece yakışıksız ifadelerle, yüz binlerce insanın oyuyla seçilmiş ve atanmış kent yöneticilerini, ‘kültürsüzlükle’ itham ediyor.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı’nın ne yapmasını bekliyordunuz ki?

Aktaş’ın kendi kitlesine ve liderine karşı açık bir siyasi tavır alan, seçimde Cumhur İttifakı’na oy verenleri, ‘namert’ olarak gören bir isme Bursa’da konser verdirip, diğer cebine de para koymasını mı?

Yoksa, diğer yanağını da mı gösterecekti?

Basit bir soru.

CHP seçmenine ve liderine hakaret eden, aşağılayan sanatçılara Nilüfer, Gemlik ve Mudanya ilçelerinde siz olsanız konser verdirir misiniz?

Sorumuz bu kadar.

Sanatçı işini yapmalı.

Herkes aynı şeyi düşüncek değil. Herkes de aynı lidere, partiye oy verecek değil. Kimse siyasal tercihinden dolayı sorgulanamaz.

Sanatçının seçimlerde kimi desteklediği de kimseyi ilgilendirmez. Fakat, ağızdan çıkanlara dikkat etmek, terbiyesizleşmemek ve karşıt görüşe hakaret etmemek zorunda.

Politik yelpazede siyaset yapacak sanatçılara kapılarını açacak çokça partimiz var.

 

Başkanlardan başarılı öğrenciye ödül teşviği

Başarıyı teşvik etmek gerek. Bursa’daki okullarında başarı gösteren öğrencilerimize görüyoruz ki, belediyelerimiz sahip çıkıyor.

Büyükşehir Belediyesi’nin Teleferik İşletmesi ile birlikte karnesini getiren başarılı öğrenciyi ücretsiz Uludağ’a çıkarma ödülünün ardından, Osmangazi Belediyesi’nden de ödül gelmiş.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve bürokratlarının kurduğu BURSKOOP aracılığıyla başarılı üniversite ve meslek lisesi öğrencilerine her ay düzenli olarak burs verdiği biliniyor.

Şimdi, karnesi başarılı olan öğrenciler Osmangazi Belediyesi’nin Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi’ni de ücretsiz ziyaret edebilecekler. Başkan Mustafa Dündar’ın da başarılı öğrencileri bu yolla teşvik ettiği anlaşılıyor.

Keza, Nilüfer Belediyesi de okullarında başarı gösteren ilçe öğrencilerine bisiklet hediye ettiğini hatırlıyoruz. Başkan Turgay Erdem’in bu ödülü Nilüferli öğrencileri sevince boğmuştu.

Bunlar, yaşanılan kente ve belediyesine aidiyet hissetme adına öğrencilere verilebilecek anlamlı hediyeler. Belediye bütçelerine de çok yük getirecek rakamlar değil. Belediye başkanlarımızı kutluyoruz.

Hem çocukları sevindirmiş oldular hem de gelecek yıl başarılı olup, bu ödüllere sahip olmak isteyenleri de şimdiden hırslandırdılar.

 

Bursaspor’u sahiplenen çıkacak mı?

Borç öyle ürkütücü boyuta vardı ki, listeyi gören kaçıyor. 1,5 milyar liraya yaklaşan borç yükünün altına kim girebilir?

Borç döviz kuru ile her geçen gün de katlanıyor.

Bursaspor Başkanı Ömer Furkan Banaz ve ekibi noter aracılığıyla Divan Kurulu’na istifasını sundular. Bursaspor bir türlü bulamadığı yeni başkanı için bir kez daha kongreye gidecek.

Fakat, bu ağır borç tablosunun altında kim gövdesini koyacak?

Kulislere düşen ve beyan ortaya koyan isimler var. Umarız, kongreye kadar fikirlerini değiştirmezler.

Süper Lig tarihinde Anadolu’ya şampiyonluk taşıyan ikinci takım olan Bursaspor’un içine düştüğü açmazdan kurtulması gerekiyor.

Kongrede daha fazla zaman kaybetmeden Bursaspor’u düzlüğe çıkaracak bir kadronun işbaşına getirilmesini diliyoruz.  

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X