İhsan Aydın
İhsan Aydın
E-Posta: ihsanaydin@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Şimdi artık işe koyulma vakti

Geçen yılın sonunda başlayan yerel seçim takvimi, ister istemez belediyelerimizdeki iş akışını yavaşlattı. Günlerce, hatta aylarca süren seçim takvimi nihayet sona erdi.

Siyasi çalışmalara daha çok zaman ayıran belediye başkanlarımızın bir çoğu 31 Mart’ta yeniden seçildi.

İlk kez aday olup seçilen başkanların da geride kalan iki haftada belediyeyi tanıma ve adapte olma sürecinin dolduğunu düşünenlerdeniz.

Tüm belediye başkanları için artık sahaya inme, işe koyulma ve devam edenleri hızlandırma ya da yeni başlayacak projelere start verme vakti.

Toplum, siyasi tartışmaları bir kenara bırakıp, seçilen her başkan ve meclis üyesinden, muhtardan hizmet bekliyor.

Şehirler, ilçeler mahalleler, köyler yerel seçim tansiyonunun düşmesiyle birlikte bekledikleri hizmetlere kavuşmayı arzuluyor.

Piyasalar anlamında, mali açıdan zor bir dönemde koltuğa oturan başkanlarımızı kolay bir yıl beklemiyor.

Buna rağmen devamlılığın esas olduğundan hareketle yerel hizmetlerin hızlandırılması gerekiyor.

Sandıkta siyasi tercihini kullanan ve belediye başkanlarını seçen yurttaşı, belediyelerin borç stokunun çokluğu ilgilendirmiyor.

Belediye başkanlarımızın artık hiç bir mazereti olmamalı. Para bulmak ve hizmet etmekle yükümlüler.

Tasarrufla mı olur, yeni kaynak teminine mi gidilir, vatandaşın tek beklentisi  ihtiyaç olan hizmetlerin zaman geçirmeksizin ayağına getirilmesi.

Başkanlarımızın bu düşünceyle hareket edeceklerine inanıyoruz.

Seçimin sonlanmasıyla birlikte halkta yükselen bu hizmet beklentisini bütçeleri ve kaynakları oranında yerine getireceklerdir.

 

Aktaş’a toplu tebrik

 

Seçilen ya da atanan her yeni yöneticiyi tebrik etmek gelenek halindeydi.

Ancak bunun sınırlı süreli işbaşına gelen yöneticiler için büyük zaman kaybı olduğu da bir gerçek.

Şimdi görüyoruz ki, kurumlarımız artık toplu kabul törenleriyle zaman tasarrufu sağlamak istiyorlar.

Bu kapsamda 31 Mart yerel seçimlerinin ardından Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen AK Partili Alinur Aktaş kutlamaları toplu bir etkinlikle kabul edecek.

Büyükşehir Belediyesi sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, Başkan Aktaş’ın toplumun tüm kesimleriyle bir araya gelip sorunları ilk ağızdan dinlemeye özen gösterdiği hatırlatıldı.

Aktaş’ın bu kapsamda seçim tebriklerini 22 Nisan Pazartesi günü saat 20.00’de Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi fuaye alanında düzenlenecek resepsiyonla topluca kabul edeceği duyuruldu.

Sivil toplum örgütlerinden siyasi parti temsilcilerine ve teşkilat mensuplarına kadar hemen herkesin davetli olduğu tebrik kabul resepsiyonuna çelenk ya da çiçek gönderilmemesi, bunun yerine Orman Bölge Müdürlüğü’nün Ziraat Bankası Garajlar Şubesi’ndeki hesabına Büyükşehir Belediyesi adına fidan bağışı için EFT yapılması da istendi.

 

Panorama’nın rekoru

 

Bursa’nın envanterine katılan Panorama 1326 Fetih Müzesi açıldığı günden bu yana ziyaretçi rekoruna koşuyor.

Müze yöneticileri önceki gün sosyal medya hesaplarından bir paylaşımda bulunup 400 bininci ziyaretçiyi ödüllendirdi.

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’ın kalfalık döneminde Bursa’ya armağan ettiği Panorama Müzesi hızla yarım milyon seyirciye doğru gidiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 31 Mart yerel seçimleri öncesi düzenlenen Bursa mitingiyle resmi açılışı yapılan müze yerli ve yabancı ziyaretçi akınına uğruyor.

Bursa’ya gelen protokolün de görmeden geçmediği Panorama 1326 Fetih Müzesi’nin bu yıl ortalarında yarım milyon ziyaretçiyi aşması bekleniyor.

Kente gelen kültür turlarının da uğrak yerlerinden biri olan müze sayesinde Bursa’nın turizm pastasının da şimdiden arttığını söyleyebiliriz. 

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X