İhsan Aydın
İhsan Aydın

Sınırların ötesindeki komşu Kırcaali’ye Bursa armağanı

Köşe Yazısını Dinle

Komşu Bulgaristan’ın en çok Türk nüfusun yaşadığı kent olarak bilinen Kırcaali’de, yapımına 2015’te dönemin Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin girişimleriyle başlanan Yeni Cami ve İslam Kültür Merkezi artık açılışa hazırlanıyor.

Fotoğrafı Kırcaali’de uzun yıllardır gazetecilik yapan meslektaşımız Müzekki Ahmet sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Kentin yüksek noktasından çekilmiş Yeni Cami ve İslam Kültür Merkezi’ni Kırcaali’nin en yeni sembolü olarak tanımlayan Müzekki Ahmet, ülkedeki Müslüman Türk nüfusun hislerine de bu satırlarla tercüman olmuş oldu.

Kırcaali Bulgaristan’daki soydaşlarımızın hemen her seçim döneminde belediye başkanlığını kazandığı ve ilçelerinin büyük bölümünde de yine Türk belediye başkanlarının göreve getirildiği biliniyor.

Eski Osmanlı topraklarının bir parçası olan Kırcaali’den 89 zorunlu göçü sonrası da binlerce soydaş Bursa’ya gelip yerleşmişti.

Kırcaali’nin yeni sembolü, bu topraklardaki Müslüman varlığının da bir göstergesi olarak inşa edildi.

Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Bursalı hayırseverlerin ve STK’ların da katkılarıyla dikilen eser Kırcaali’ye mistik bir hava da katacak. Kırcaali’nin Salihler semtinde bin 400 metrekare alan üzerine kurulu cami bin 200 kişilik cemaat kapasitene sahip. İçinde Kur’an Kursu, toplantı ve etkinlik salonları ile diğer müştemilatlar da bulunuyor.

Kırcaali Yeni Camisi ve İslam Kültür Merkezi halen Bulgaristan’da külliyesi  bulunan tek cami özelliğini de taşıyor. Osmanlı eserlerinin büyük ölçüde ortadan kaldırıldığı Bulgaristan’da, ayakta kalabilen az sayıda cami bulunuyor.

Bulgar makamlarından izin alınarak yapılan cami ve külliyenin bu ülkedeki Türk azınlığın inançları üzerindeki baskının kalkmasına da katkısı olacaktır.

Şimdiden hayırlı olmasını diliyoruz.


Ankara temel at
ıyor Bursa için tarihi gün

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Bursa’da siftah yaptığı raylı sistem yatırımlarından ilki olan Emek-Şehir Hastanesi Metro Hattı’nın temeli yarın

Bakan Adil Karaismailoğlu’nun da katılacağı törenle atılacak.

Bursa için önemli ve tarihi bir gün.

İlimizde bakanlık bütçesiyle yaptırılan ilk metro projesinde artık geri dönüş mümkün değil.

Çünkü Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nı maalesef Bursa’ya getirmek kolay olmadı.

Taa ki, 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde AK Parti’nin elinde tutabildiği tek Büyükşehir Bursa oluncaya kadar.

Onda da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın ısrarlı talepleri etkili oldu.

Bursa’nın raylı sitemlerine çivi çakmayan bakanlık şimdi Emek-Şehir Hastanesi Metrosu’nun yapımını üstlendi ve ihale etti.

Yükleniciye aylar önce yer teslimi yapılan ve inşaatı başlayan projenin resmi temel atma töreni yarın saat 11.00’de Balat’taki YHT Garı’nda yapılacak. Umarız bunun sonu da hızlı tren projemizin termini gibi olmaz.

Yılan hikayesine dönen Bursa Yüksek Hızlı Tren projesinin, adı ve statüsünde olduğu gibi 2023 terminlerinin tutacağına da ihtimal vermiyoruz.

Bakalım bakan Bey bu konuda neler söyleyecek?

Doğrusu, merak etmiyor değiliz.

6 kilometrelik metro hattı da yüksek hızlı tren projesi gibi 5-10 sene sürerse Bursalılara büyük haksızlık edilir.


İ
mamoğlu
ndan sonra Aktaş da ziyarete gitti

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın hem Bursa hem de yurtiçindeki programlar arasında adeta mekik dokuduğunu görüyoruz.

Önceki gün Konya’da Türkiye Belediyeler Birliği başkanlar zirvesine katılan Aktaş’ın dün de İstanbul’da partisinin İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe’yi makamında ziyaret ettiğini görüyoruz.

Başkan Aktaş ziyaret sonrası, “2024’te İstanbulun ait olduğu yere; AK Belediyeciliğe tekrar döneceğinden şüphemiz yok notunu düştü. Kabaktepe’nin bir dönem Bursa’da da kendi davalarına hizmet ettiğini de hatırlattı.

Kongre sonrası Kabaktepe’yi kısa bir süre önce de CHP’li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ziyaret etmişti.

Dünya metropolü İstanbul’un AK Parti İl Başkanı’nın hem muhalefet hem de kendi partili belediye başkanlarınca ziyaret edilmesini demokrasi adına önemsiyoruz.

Bunun seviyeli siyasete de katkı sunacağına inanıyoruz.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X