İhsan Aydın
İhsan Aydın

Soydaşın 11 Temmuz seçimleri sorumluluğu

Köşe Yazısını Dinle

Komşu Bulgaristan‘da 4 Nisan‘daki seçim sonuçlarıyla hükümet kurulamayınca 11 Temmuz‘da halkın önüne yeniden sandık konulacak.

Her seçimde olduğu gibi bunda da, orada yaşayan ve Türkiye’ye göçe zorlanmış soydaşa bir kez daha büyük sorumluluk düşüyor.

Türk kökenli Bulgaristan vatandaşlarının önüne komşudaki haklarının korunması adına bir kez daha büyük fırsat çıktı. Belki de seçime yüksek oranlı katılımla üyelerinin çoğunluğu Türklerden oluşan partilerin hükümet ortağı olma şansı var.

Bu açıdan, Bulgaristan sınırları dışından kullanılacak oylar kilit role sahip. Bursa‘da oturan soydaşın dilekçe ile oy kullanma başvurusu için yarın artık son gün. 15 Haziran‘da oy kullanma kaydı başvurusu bitiyor.

Bursa‘dan ve Türkiye‘den de oy kullanacakların muhakkak internet ortamından dilekçe ile başvurmaları şart. Bulgaristan’daki parçalı görüntüye rağmen soydaşın kendi içinde de bölünmemesi isteniyor.

Doğdukları topraklarda oy kullanmaya gidecekler için komşuda ve ülkemizde de aşı kolaylığının sağlandığını öğreniyoruz.

Demokratik hakların korunması ve sınır dışındaki vatandaşlarının seçimlerde bunu kullanabilmeleri için Bulgaristan hükümetinin ve Türkiye‘nin de seçime katılacaklara aşılama kolaylığı sağladığını görmek sevindirici.

Fakat burada ve Bulgaristan‘da oy kullanabilmek için dilekçeli başvurunun yapılması şart.

Soydaşlarımız bu fırsatı kaçırmamalı.

11 Temmuz‘da kendilerinin kullanacağı oylarla Bulgaristan Parlamentosu‘nda daha çok milletvekiline hatta belki de hükümette söz sahibi olabilirler.

Bir dilekçe ve seçime yüksek oranlı katılımla buna katkı sunabilirler.

Soydaş önüne gelen bu fırsatı iyi değerlendirmeli.

 

Pandemi sonrası özlediğimiz o festival için son hazırlıklar 

Covid-19 salgını hepimizi çoğu alışkanlıklarımızı yapamaz hale getirdi. Bunların bir kısmını ötelemek, ertelemek zorunda kaldık.

Uluslararası Bursa Festivali de onlardan biri.

Şimdi ülkemizdeki salgın vakalarının düşmesiyle birlikte Uluslararası Bursa Festivali için hazırlıklar yapılıyor.

İki yıldır pandemi nedeniyle yapılamayan festival artık yeniden seyircisine kavuşuyor.

Ağırlıklı Bursa Büyükşehir Belediyesi‘nin ve bir kaç sponsor firmanını desteğiyle yeniden kapılarını seyirciye aralayacak festival için Kültürpark‘taki Açık Hava Tiyatrosu‘nda da son tadilatlar yapılıyor.

Bursa Kültür Sanat ve Turizm Vakfı (BKSTV) Yönetim Kurulu ve Bursa Ticaret Borsası Başkanı Özer Matlı, Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Kumova ile Genel Sekreter Fehim Ferik önceki gün tadilat ve bakım çalışmaları süren Açık Hava Tiyatrosu‘ndan Bursalılara festival hazırlıklarının tüm hızla sürdüğüne dair müjde verdiler.

Ne yalan söyleyelim, mesleğe başladığımızdan bu yana müdavimi olduğumuz Uluslararası Bursa Festivali’ni ve Altın Karagöz Halk Dansları Yarışması‘nı biz de özledik.

BKSTV yöneticilerinin bu müjdesi Bursalı sanatseverleri de mutlu edecektir.

Pandemi kısıtlamalarıyla bunalan hemşerilerimizin de vakaların düşmesi ve aşılamanın giderek çoğalmasıyla kültür ve sanat etkinliklerinin başlamasını dört gözle beklediklerini düşünüyoruz.

 

Onlar artık sertifikalı hasta ve yaşlı bakıcısı

Eğitimin açamayacağı kapı yok. Siz yeter ki, bir şeyler öğrenmek isteyin. Bu konuda devlet vatandaşına büyük imkanlar sunuyor.

Milli Eğitim Bakanlığı‘na bağlı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlükleri bünyesindeki Halk Eğitim Merkezleri vatandaşını meslek sahibi yapabilmek için büyük fırsatlar sunuyor.

Bu minvalde Osmangazi Halk Eğitim Merkezi ile Bursa‘nın öne çıkan STK‘larından DAĞDER işbirliğine gitti. DAĞDER Kültür Merkezi‘nde açılan 160 saat süreli Hasta ve Yaşlı Öz Bakımına Destek Kursu‘na katılan 14 kursiyer başarıyla mezun oldu. Sertifikaları da DAĞDER Genel Başkanı Yaşar Türk, Yönetici Veliye Sevim ve Osmangazi Halk Eğitim Merkezi Müdürü Mehmet Köse verdiler.

DAĞDER Genel Başkanı Türk Osmangazi Halk Eğitim Merkezi ile birlikte dernek bünyesinde açılan 30 dolayındaki kurstan 300‘den fazla hemşerisinin meslek sahibi olup, sertifika aldıklarını açıkladı. Osmangazi HEM Müdürü Köse de, ilçe genelinde özellikle kadınları meslek sahibi yapabilmek için bin 150 kurs açtıklarını ve bu kursları başarıyla tamamlayan 20 bin kişiye sertifika verdiklerini söyledi.

Bir insana daha iş kapısı açabilme adına yürütülen çabaları takdir ediyoruz. Evine ekmek götürecek bir işe ve mesleğe sahip kişilerden toplum zarar görmez.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X