İhsan Aydın
İhsan Aydın

Spastik Hastanesi’nin acil servisi neden yok?

Köşe Yazısını Dinle

Bursa’nın özel çocuklar için hizmet veren bir hastanesi var, namı Türkiye’ye yayılmış durumda.

Çünkü; spastik engelli çocuğu bulunan aileler bu hastaneye Türkiye’nin dört bir yanından tedavi olmaya geliyorlar. Hatta uzun süre sıra bekleyenler de var.

Bir süre önce Küçükbalıklı’daki binası yeniden yapılmak üzere yıkılan ve geçici olarak Ovaakça’ya taşınan Dr. Ayten Bozkaya Spastik Çocuklar Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi yenisi yapılana dek burada hizmet verecek.

Dün Ovaakça Santral Mahallesi Muhtarı Yasemin Vatansever aradı.

Geçici olarak eski AMATEM binasına yerleşen  hastanenin acil servisinin bulunmadığını, akşamları bu nedenle hizmet verilmediğini bildirdi.

Durumu Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’ne ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi CİMER’e de bildirdiğini aktaran Vatansever şöyle konuştu:

“Hastanemiz Ovaakça Santral Mahallesi’ne taşındığından beri acil servisinde yalnızca pansuman ve enjeksiyon hizmeti veriliyor. Daha önceden acil pratisyen hekim de vardı.  Hastane yönetimi fiziki yetersizliği bahane ediyor, ancak hastanenin acil servis için fiziki olanakları yeterlidir.”

Konu ile ilgili İl Sağlık Müdürlüğü’nün bir inceleme yapmasını da talep eden Muhtar Vatansever, “Bu hastanede mevcutta 4 acil pratisyen hekim kayıtlı görünüyor. Bize en yakın acil pratisyen hekim olan yer ise DOSAB’taki Çekirge Devlet Hastanesi’nin Ek Hizmet Binası. Burada acil hekim hizmeti verilmesi durumunda DOSAB’ın acil iş yükü de azalacaktır” diyor.

Muhtar ayrıca, mahallesinin İstanbul Yolu ve Çevre Yolu’na çıkış üzerinde bulunduğunu hatırlatıp, burada 112 Acil Ambulans Noktası’nın kurulmasının da faydalı olacağını vurguluyor.

Muhtar, mahalleli ile kamu kurum ve kuruluşları arasında hizmetlerin aksamaması ve hızlı gelmesi adına köprü görevi üstlenmiş.

Çevreden ve hastalardan gelen talepler doğrultusunda isteğini Bursa’ya ve Ankara’ya iletmiş.

Gerisi, sağlık yöneticilerinin vereceği karara kalmış.

Talep incelenip uygun görülmesi halinde eskiden var olan acil sağlık hizmeti geçici binada da sunulmaya devam edecektir.

Bir kez de biz buradan ilgililerine aktarmış olalım.

Varank’a rafting daveti

Sanayi ve Teknoloji eski Bakanı ve Bursa Milletvekili Mustafa Varank şüphe yok ki, 14 ve 28 Mayıs seçimlerinin en aktif isimlerindendi.

Bize ve seçim öncesi yapılan anketlere göre iktidar partisinin kaybedeceği görülen üç milletvekilinden ikisini geri döndürdü. Sahada aktif ve seçmende karşılık bulan politika yaptı. Gitmedik ilçe bırakmadı.

Fakat seçim sonrası belli ki, TBMM’de üstlendiği Komisyon Başkanlığı görevi sonrası eskisi kadar Bursa’ya sık gelemiyor.

Orhaneli ilçesini ziyaretide Bursa Milletvekili Varank için yöresel şive ile ‘Naptın sağdıç” pankartı açılmış, Varank da sosyal medyasından bu soruya, ‘İyiyim sağdıç sen naptın’ karşılığını vermişti.

Dün sosyal medyada fark ettik.

Orhaneli’deki sosyal medya sayfası bir kez daha Varank’ı ilçeye davet etmiş, bu kez rafting yapmaya çağırmış.

“Seni unuttuk sanma sağdıç, bekliyoruz ilçemize. Bu sefer de Kocasu’da rafting yapmaya” satırlarını paylaşmış.

Varank’ın bu çağrıyı karşılıksız bırakacağını sanmıyoruz. Orhaneli Belediyesi’nin Marmara’daki en büyük rafting parkurunun namı her geçen gün yayılıyor.

Varank’ı önümüzdeki günlerde Kocasu Çayı üzerinde rafting yaparken görürsek şaşırmayın.

Mart 2024 öncesi AK Parti’nin ilçe teşkilatlarında sessizlik var

AK Parti 2024 Mart’ındaki yerel seçimler için hamlelerini yapıyor. Ülke genelinde boşalacak, aday adayı olması muhtemel teşkilat başkanlıkları ve üyelerinin görüşlerini alan Genel Merkez’in kimleri istifa ettireceği şimdilik bilinmiyor.

Bursa’da da bu taramanın tamamlandığını biliyoruz.

Bursa’da AK Parti ilçe teşkilatlarında da sessiz bir bekleyiş var. Henüz yerel seçimlere 7 ay gibi bir zaman var ama boşalacak teşkilatların doldurulması için de süreç hızlandırılmış görünüyor.

AK Parti 2019 Yerel Seçimlerinde istifa ettirdiği ilçe başkanlarından biri hariç hepsini aday göstermişti.

Bakalım bu kez hangi ilçe başkanları görevden ayrılacak ve belediye başkan adayı ilan edilecek?

Ayrıca, teşkilatlardan kimlere belediye meclis üyeliği için onay verilecek?

Bekleyip göreceğiz.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X