İhsan Aydın
İhsan Aydın

Stadyum çelik kollarının bağlantıları da hızlanmalı

Köşe Yazısını Dinle

Bursa‘nın trafiğinin düğümlendiği Acemler‘i çözmek için göreve gelen hemen her Büyükşehir Belediye Başkanı önemli hamleler yaptı. Erdem Saker ve Erdoğan Bilenser‘in girişimde bulunduğu ancak yapımı Merhum Hikmet Şahin‘e kısmet olan yonca kavşak sıkıntıyı büyük ölçüde çözdü. Fakat, yıllar geçtikçe artan araç sayısına burası da yetersiz kaldı.

Değişik proje ilaveleriyle Acemler yonca kavşağını rahatlatma çabaları var.

Onlardan biri Oulu ve Stadyum yönünden gelen trafiği tüp geçitle yeraltına almaktı. O proje yargı kararı engeline rağmen Büyükşehir Belediyesi ekiplerince tamamlanıp, hizmete hazır hale getirildi. Önceki akşam da bizzat Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş özel aracıyla buradan ilk geçişi yaparak test etti.

Fakat bölgedeki sıkıntı tüple ve zemin kavşak düzenlemeleriyle çözülebilecek gibi değil.

İstanbul’daki 15 Temmuz Şehitleri Köprüsü kadar trafik yoğunluğu yaşanan bölgeye yeni kollar, viyadükler şart. Onlardan bir kısmını Stadyum bağlantı kolları oluşturuyor.

Çelik konstrüksiyonlu kollar uzunca süredir tamamlanamıyor. Kulağımıza gelen bilgiler, bu bölgedeki işi alan yüklenicinin belediyeden para alabildiği kadar iş yaptığı, kendi öz kaynağını kullanmadığı yönünde. Bu yüzden de Stadyum‘dan Mudanya, İzmir, Odunluk, Bursa yönüne geçiş sağlayacak eksik imalatlar bititirilemiyor.

Büyükşehir’in de mevcut yükleniciden hoşnut olduğunu sanmıyoruz. Stadyum ve Acemler’deki düğümlerin komple çözülmesi için bölgedeki bütün projelendirlimiş ve ihale edilmiş işlerin bitirilmesi şart.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aktaş, hem tüp hem de diğer kavşak düzenlemeleri için 25 milyon lira daha harcandığını açıklamış. Bir ara da burası için gerekli tüm imalatlara 500 milyon lira gerektiği belirtilmişti.

Kentin en sıkıntılı kavşağını çözmek için öyle görünüyor ki, daha çok para gidecek.

Çünkü; Acemler’de yapımı süren Ali Osman Sönmez Devlet Hastanesi hizmete girdiğinde, bölgenin trafik yükünü kestirmek mümkün değil. Ölçümleri altüst edecek verilerle karşılaşmak olası.

Kentin merkezindeki en büyük devlet hastanesi olacak kampüs bölgeye araç ve insan sirkülasyonunu da artıracak. Bu açıdan alınan tedbirleri hızlandırmak gerek. Çünkü; hastane projesi de ikmal ihalesiyle yeniden hız kazandı.

Vatandaş maskeyi attı vakalar tabii ki artacak 

Hemen her gün toplum içindeyiz. Artık şehrimizde eskisi kadar maske kullanmaya özen gösterilmediğini görmek üzücü. Kentimizdeki vakalar her gün yükseliyor.

Delta varyantının öldürücü riskine rağmen maskeden kaçınanları gördükçe üzülmemek elde değil. Yüzünde maske olup da ağzını ve burnunu açıkta bırakma da moda olmuş sanki. Dostlar alışverişte görsün misali maskeyi amacına uygun takmayanlar da çok.

Kentimiz aşılamada yüzde 75-80‘lik rahatlatıcı dilime bir türlü ulaşmadı. 15’liklerin aşısı da istenilen düzeyde gitmiyor. Aşı karşıtlarının tezviratlarına kananlarımız maalesef hem toplumu riske ediyor hem de kim bilir kendilerini yakın bir gelecekte yoğun bakıma düşürecek sürece yol açıyorlar.

Artık tokalaşmalar da bile eskisi kadar dikkatli davranılmıyor. Misafirlikler yine bildiğimiz gibi. Evler dolup taşıyor.

Böyle olunca da günlük ölüm sayımız 200’ü geçiyor.

Oysa, her defasında alabileceğimiz en temel ve basit üç tedbir var. Maske, mesafe ve hijyen. Bunlardan uzaklaştıkça maalesef, vaka sayımızı çoğaltıyoruz.

 

BUSKİ’den borçluya kolaylık

Pandemi döneminde yurttaşlarımız abonelik bedellerini ödeme de zorlandılar. Elektrik, su, doğalgaz, telefon, GSM, internet faturaları şişti. Kimi kurumlar ödeme için kolaylıklar sağladı. Fakat ertlenen zamlar da arka arkaya geldi.

Özellikle elektrik ve doğalgaz zamları yurttaşın bütçesini zorluyor.

BUSKİ Genel Müdürlüğü ise pandemi döneminde sağladığı indirim ve kolaylıklara bir yenisini ekledi.

BUSKİ abonelerinin bu ay sonuna kadar, en son 30 Nisan vadeli su borçlarını yapılandırmaları halinde gecikme bedelinin yüzde 90’ını siliyor.

Faturasını ödeyemeyenler için büyük bir fırsat.

Yasa yapılandırma hakkı tanıyor. Bunu değerlendirmek gerek. Gecikme faizi neredeyse sıfırlanıyor.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X