İhsan Aydın
İhsan Aydın

Tahsilat düştü mobil vezne sahaya sürüldü

Koronovirüs salgını öncesi de yerel yönetimler büyük bir mali krizle karşı karşıya idi.

Salgın üstüne tuz biber oldu.

Hükümet kamu alacaklarının ötelenmesi için paket üstüne paket çıkardı. Panemi süresince yerel yönetimlerin harç, vergi, kira ve benzeri gibi gelirlerinin tahsilatında ertelemeler yapıldı.

Bu durum şüphesiz, hemen tüm belediyelerin 2020 bütçelerin de sapmalara neden olacak. Bu sapmayı ancak yeni yılda görebileceğiz.

Belediyelerimizin yeni yıl bütçeleri meclislerinden geçti, onay için Büyükşehir Belediye Meclisi’ne gönderildi.

2020’de gelir tahminlerinde büyük sapmalar yaşayan belediyelerimiz bir gelir kaleminden daha oldu.

Büyükşehir Belediyesi ekim ayından bu yana ilçeler adına yaptığı ve gelir ve gider kalemlerinde önemli yer teşkil eden katı atık bedellerinin tahsilatından da vazgeçti. Bu durum, yılın son aylarındaki bütçe sapmalarını daha da tetikleyecek.

Dolayısıyl,a zor durumda kalan ilçe belediyeleri alacaklarını tahsil etmek için mahalle ve sokaklara mobil vezneler göndermeye başladı.

Örneğin;

CHP’li Nilüfer Belediyesi’nin katı atık gelir kaybının yıllık 40 milyon lirayı bulabileceği biliniyor.

Nilüfer Belediyesi’nin bu nedenle elindeki diğer en büyük gelir kalemini tahsil etmeye ağırlık verdiği anlaşılıyor.

CHP’li belediyenin emlak vergisinin ikinci diliminin tahsili için ilçenin tüm mahallelerinde kasım ayı boyunca, gün ve saat belirleyerek mobil vezneyi sahaya sürdüğünü görüyoruz.

Hatta, pandemi nedeniyle evinden çıkamayan 65 yaş üstü vatandaşların da telefonla bildirmek suretiyle evlerine kadar gidip tahsilata başladığı anlaşılıyor.

Bütün bunlar gelirleri çoğaltma adına atılmış adımlar.

Katık atık vergisinden olan belediyelerimizin  emlak vergisine sarıldığını görmek üzücü. Vatandaş zaten bununu da ödemekte zorlanıyor.

Bu durum sadece CHP’li belediyeleri değil diğer partilere mensup belediyeleri de etkilemiş durumda.

Belki bir süre sonra ‘gel vergini al’ diyen her mükellefin ayağına memur gönderilir hale gelinecek.

Bırakın yeni proje ve yatırımları, personel maaşlarını döndürmekte zorlanan belediyelerimizi 2021’de de güllük gülistanlık bir dönem beklemiyor.


Kalp krizi sonucu bo
şalan koltuk genç muhtarın oldu

İlçenin sevilen simalarındandı. Renkli bir kişiliği vardı. Aynı zamanda Harmancık Muhtarlar Derneği Başkanı da olan Karaca Mahallese Muhtarı Seyit Ahmet Öztürk geçtiğimiz hafta genç yaşta kalp krizi sonucu yaşama veda etti. Bizim de çocukluk arkadaşımız olan Öztürk’ün ölümü ilçeyi ve mahallesini hüzne boğmuştu.

Şimdi onun yerini dolduracak isim de belirlendi.

Harmancık İlçe Muhtarlar Derneği Başkanlığı’na İshaklar Mahallesi’nin genç Muhtarı Emre Oruç getirildi. Genç muhtar, deneyimli muhtar ağabeylerine de liderlik edecek.


Harmanc
ıka Kaya deva olacak

Ali Babacan liderliğinde, ülke genelinde teşkilatlanmaya çalışan Deva Partisi’nin Bursa’daki ilçe başkanı görevlendirmeleri sürüyor.

Önceki gün Orhaneli’nin kurucu ilçe başkanını belirleyen Deva Partisi  Harmancık’a da Kurucu İlçe Başkanı olarak Ahmet Kaya’yı atadı.

İl Başkanı Serkan Özgöz’den aldığı yetki belgesiyle kurucu ilçe başkanı olarak listesini oluşturması istenen Kaya uzun yıllar Milli Görüş çizgisindeki partilerde siyaset yaptı.

Ahmet Kaya en son Saadet Partisi’nin Harmancık ilçe başkanlığını yapmış ve belediye başkan adayı da olmuştu.

Kaya artık bundan böyle Deva Partisi’nde siyasete devam edecek.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X