İhsan Aydın
İhsan Aydın

Tam kapanmayı suistimal etmek

Köşe Yazısını Dinle

Ülkemiz, dünyanın ve insanlığına başına bela olmuş illetle savaş veriyor. Bulaş hızını kırabilmek için yoğun bir çaba var.

Sağlık Bakanlığı’nın, Bilim Kurulu’nun, hükümetin salgını ülkemizden uzak tutabilmek ve etkilerini azaltabilmek için verdiği mücadeleyi takdirle izliyoruz.

Bu amaçla vatandaşı koruma adına dört bir koldan arayış ve çaba var.

Örneğin; aşı tedarikinde sıkıntı yaşanmaması adına Çin Sinovac ve Alman Biontech’ten sonra, Rus aşısı Sputnik V ile çeşitlendirme çalışmalarında da yol alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün cuma namazı çıkışı meslektaşlarımızın sorularına yanıt verirken açıkladı.

Yerli aşıda eylül-ekim ayı gibi üretim planlanıyor. Aşı tedarikinde bir sıkıntıya düşülmemesi için çabalar devam ediyor. Erdoğan, bu amaçla Rus ve Çin devlet başkanlarıyla da görüşeceğini söyledi.

Bütün bunlar, gelecek güzel günler adına umut verici açıklamalar.

Fakat, bizim virüs yayılımını kesmemiz ve azaltmamız kaçınılmaz görünüyor. Bu uğurda okullarımız aylardır kapalı. Çocuklarımız yüz yüze eğitimden uzak kaldılar.

Alınan son 17 günlük kapanma bayram sonrası umut verici haberleri için bir hazırlık. Ancak bunu suistimal etmeyenlerimiz de yok değil.

Sözde tam kapanmaya rağmen yollardaki araç trafiği düşündürüyor. Güvenlik güçleri sokağa caddeye çıkan her aracı kontrol edemez ki.

Buna kendimiz uymak mecburiyetindeyiz. Ele bir çanta, poşet alıp alışverişe gidiyormuş gibi yapanlarımız da az değil.

Yürüme mesafesindeki alışverişe izin verilen bir kısıtlamada bunların olması üzücü. Kurallar, yasaklar toplum sağlığı adına konuyor. Bunlara hepimizin azami özen göstermesi gerekiyor.

Aksi halde, 17 günlük kapanmadan istenilen sonucu alamayabiliriz.

Salgının bizi değil, bizim salgını kontrol altında tuttuğumuz bir anlayışın hepimizde hakim olması şart.

Kısıtlama günlerini suistimal etmek isteyenlere, kurala uymayanları uygun lisanla ikaz etmek herkesin sorumlu yurttaşlık görevi olmalı.


Marketlerde k
ısıtlama fırsatçılığı başladı mı?

17 günlük kısıtlama süresince semt pazarları dahil çoğu iş yeri faaliyetlerine ara verdi. Ancak gıda zincirinin kırılmaması adına marketler ve bazı işletmelerin faaliyetlerine izin verildi.

Fakat, bunun bir fırsatçılığa dönüyor olması üzücü.

İddiayı Bursa Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Refik Aksu ortaya attı.

Aksu, kısıtlama açıklamasının hemen ardından esnafının pazarları açabilmesi için mücadele ediyor ama maalesef genelgede bir değişiklik yok.

Başkan Aksu, marketlerin, pazarların kapalı olduğu bugünlerde sebze meyve fiyatlarını anormal düzeyde artırdıklarını ileri sürüyor.

Reyonlarda bu durum gerçekten böyle mi?

Semt pazarlarının açılı olmadığı ortamı fırsat bilip, gerçekten zincir marketler sebze ve meyve fiyatlarını rayicin çok üstünde bir rakama mı satıyorlar?

Market yöneticileri serbest piyasa koşullarını öne sürebilirler ama maalesef bir ürünün tarla çıkış fiyatı üç aşağı beş yukarı belli.

Tüketiciye gelene dek aracılardan sonra bir o kadar da marketlerin üstüne ilave etmesi gerçekten anlaşılabilir gibi değil.

Bunun helal bir gelir olmayacağını, market sahip ve şirketlerinin kazançlarının bu nedenle kirlenebileceğini düşünüyoruz.


Belediye meclislerine tam kapanma ayar
ı

Pandeminin etkilerini kırabilme adına verilen mücadelede belediye meclis toplantılarına da ara verildi. Virüs yayılım ve bulaşını azaltabilmek için, tedbirli olarak toplanan belediye meclisleri de bir süreliğine yapılamayacak.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, ilk haftadan itibaren mayıs ayı toplantılarını gerçekleştirecek belediye meclislerinin kapanma sonuna kadar oturumlarına ara vermeleri için için 81 il valiliğine bir genelge gönderdi.
Bakan Kurum, belediye meclislerinin 17 Mayıs tarihine kadar oturum yapmamalarını istedi.

İl, ilçe ve belde belediyeleri ile il genel meclisleri ve mahalli idare birlikleri mayıs oturumlarını 17 Mayıs’tan itibaren gerçekleştirebilecekler. Yasa gereği ayın ikinci haftası gerçekleşen Büyükşehir Belediye Meclisi ise 24 Mayıs’ta toplanacak.

Mücadeleyi her alana yayma çabalarının bir parçası olarak, belediye meclisleri de mayıs oturumlarını 15 gün sarkmalı olarak gerçekleştirecekler.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X