İhsan Aydın
İhsan Aydın

Tam kapanmayla özgürlüğe yelken

Köşe Yazısını Dinle

Türkiye pandemi ile mücadeleyi başarılı yürüten ülkelerin başında geliyordu.

  1. pik olarak adlandırılan ve gevşeme sonrası yeniden tırmanışa geçen vaka sayıları kısmi kapanmanın ardından tam kapanmayı da zorunlu kıldı.

Hükümet, yarın akşamdan itibaren Ramazan bayramı sonrasına kadar 17 günlük tam kapanma kararı aldı.

Umuyor ve bekliyoruz ki, bu kapanma bayram sonrası tam özgürlüğe kavuşmamıza vesile olsun.

Maskeleri atacağımız, özgürce sokak ve caddelere çıkabileceğimiz, yakınlarımız, konu komşu, dostla özlediğimiz o kahve ortamlarına da bu sayede kavuşmayı bekliyoruz.

Ancak tam kapanmadan istediğimiz sonucu alabilmemiz için hepimizin kurallara uyması şart.

Maske, mesafe ve hijyene dikkat ettiğimiz sürece bu illeti kendimizden, ailemizden ve toplumumuzdan uzak tutacağımız bir gerçek.

Çekirdek aile ortamını doyasıya yaşayacağımız bu 17 günlük sürede ne olur aile içi bulaşa da izin vermeyelim. Misafir kabul etmeyerek, misafirliğe gitmeyerek de bunu başarabiliriz. Sağlık ordumuzun çabalarına yurttaşlar olarak bizim de katkı sunabileceğimiz çokça şey var.

Unutulmamalı ki, mücadeleyi sadece hükümet ve sağlık çalışanları yürütürse netice alınamaz. Toplum olarak, eğer bu illetten kurtulmak istiyorsak, hepimizin alınmış kararlara konmuş kurallara uyma zorunluluğumuz var.

Biliyoruz, kapanma beraberinde çoğu sektörde, özellikle de küçük esnafta büyük bir sıkıntıya yolacak. Faturalar, kiralar, ödemeler yapılamayacak. En çok etkilenecek kesimlerin başında gelen esnafın kapanma sonrası desteklenmesi de kaçınılmaz görünüyor.

Aylardır pandemiyle mücadelede tam kapanma isteyenlerin şimdi seslerini yükseltmeleri de düşündürücü.

Hükümet kimseye yaranamıyor.

Aşağı tükürse sakal yukarı tükürse bıyık misali. Tama rahatlama olabilmesi için diğer ülkelerin yaptığı gibi tam kapanma bir zorunluluktu.

Şimdi bundan yakınmak da anlaşılabilir gibi değil.


Pazarc
ılar muafiyet istiyor 

Hiç şüphe yok ki, iki haftayı aşkın kapanma süresi boyunca en çok mağdur olacak kesimlerin başında pazarcılar geliyor.

Onlar marketler açıkken, kendilerinin kapatılmış olmalarını haksızlık olarak adlandırıyorlar.

Bursa Seyyar Pazarcılar Odası Başkanı Refik Aksu, Ceza hep küçük esnafımıza kesiliyor. İçişleri Bakanlığı genelgesiyle maalesef pazar yerlerimiz kapanmıştır. Tezgah çeşitliliğini 17 gün göremeyeceğiz. Genelgede her meslek var, pazarcı kelimesi yok dedi.

Haller Federasyonu Başkanı’na da çağrıda bulunan Aksu şöyle devam etti:

“Pazarlar kapatıldıysa siz de kapatın halleri böyle kime hizmet vereceksiniz? Malı yerinden yapan, bulamadığı ürünü halden tedarik eden, 6 aylık çek kesen marketlere mi hizmet vereceksiniz? Beni sokmayan yılan bin yaşasın mantığıyla yürümeyelim. Pazarlar olmasa haller koskoca bir hiçtir.”

Türkiye genelinde 200 bin pazarcının mağdur olacağını, mevsim meyvelerinin, sebzelerinin böylece vatandaşa pazarlar yoluyla ulaştırılamayacağını vurgulayan Aksu, bundan üreticinin de olumsuz etkileneceğinin altını çizdi.

Aksu, pazarcının mağduriyeti karşısında federasyonlarının ve Ziraat odalarının harekete geçmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.


A
şıda 3 büyük kenti yakalayamıyoruz

Zaman zaman Sağlık Bakanlığı’nın anlık yayınladığı aşılama haritasına göz atıyoruz. Hem ülke hem de Bursa olarak ne yazık ki, aşılamada beklenilen düzeyde değiliz. Bunda vatandaşın ikircikli tutumu, aşı karşıtlarının kafa karıştırmasının da etkisi yok değil.

Ülke genelinde birinci ve ikinci doz yapılan aşı sayısı 22 milyona yaklaşmış. İki dozu da yaptıran yurttaş sayımız 8,4 milyonu aşmış. Yani, ülke nüfusumuzun henüz yüzde 10 her iki dozu da yaptırmış.

Toplumsal bağışıklık için daha alınacak çok yolumuz var.

Bu durum Bursa için de aynı.

Bursa’da  toplam aşı 800 bini geçti. İki dozu da alanlarımızın sayısı 315 bini aştı. İlimiz nüfusunun da bu verilere göre yüzde 10 her iki dozu da yaptırmış görünüyor. Fakat, sayılar yetersiz. Kendimizi güvende hissedebilmemiz için yüzde 60’lık aşılama oranını yakalamamıza daha çok var.

Henüz hiçbirimiz güvende değiliz. Risk ortada iken, halen aşı konusunda tereddüdü olanlarımızın akıllarını başlarına toplamaları gerekiyor.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X