İhsan Aydın
İhsan Aydın

Tansiyonu yüksek 2021 bütçe oturumu

Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin Kasım ayı üçüncü olağan birleşimi dün yine pandemi tedbirleri kapsamında Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın yönettiği oturumda BUSKİ Genel Müdürlüğü’nün 1 milyar 380 milyon liralık 2021 bütçesi kabul edilirken AK Parti ve CHP grupları arasında tansiyonu yüksek atışmalar yaşandı.

CHP İl ve Nilüfer ilçe başkanlarının AK Partili Büyükşehir Belediyesi’ne dönük eleştirilerine kürsüden yanıt veren Başkan Aktaş, Nilüfer’de uzunca dönem belediye ile ilişkili iş ve işlemler ve müteahhitlerden alınan bağışları hatırlatarak NİL-VAK’ın gelirlerini sordu.

Aktaş’a yanıtı CHP’li üye Zafer Yıldız verdi. Yıldız, Nil-Vak’ın bir aile vakfı olduğunu söyledi.

Daha sonra söz alan Karacabey Belediye Başkanı Ali Özkan da CHP’li Milletvekili Ünal Çeviközün geçtiğimiz günlerde ABD’nin yeni Başkanı Joe Biden’dan ‘manda’ çağrıştıran demokrasi talebinden ve İYİ Parti’nin, Ümit Özdağ’ın açıkladığı anayasa çalışmalarından rahatsız olduğunu dile getirince CHP Sözcüsü Osman Ayradilli mecliste bunların konuşulmayacağını söyledi.

Gergin geçen karşılıklı atışmaların ardından BUSKİ Genel Müdürlüğü’nün bütçesi kabul edildi.

 

Büyükşehire 3 milyar liralık bütçe

 

Kısa bir aranın ardından da meclis Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin ve 17 ilçe belediyelerinin bütçelerine de onaylandı.

Buna göre;

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 2021 yılı bütçesi 2 milyar 950 milyon TL olarak karar bağladı. Büyükseşir bütçesi 200 milyon lira borçlanma ile dengelendi.

Bütçe ile birlikte Büyükşehir’in performans bütçesi ve gelir tarifesi de kabul edildi. Bütçenin yüzde 34’ü yatırımlara ayrılırken, personele ayrılan rakamın da yüzde 15 düzeyinde olduğunu görüyoruz. 2020’de Büyükşehir’in 66 milyon lira tasarruf ettiği de açıklandı. Büyükşehir’in sadece fazla mesai düzenlemesiyle 16 milyon liralık bir tasarruf sağlandığı da belirtildi. Ulaşım yatırımlarına ise bütçenin yüzde 19’una tekabül eden 530 milyon lira kaynak ayrıldığını da görüyoruz.

 

İşte ilçe belediyelerinin 2021 bütçesi

 

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde ilçe belediyelerinin bütçeleri de belediyelerden geldiği şekliyle şu rakamlarla onaylandı:

Harmancık 14 milyon 250 bin TL, Büyükorhan 14 milyon TL, Keles 12 milyon 250 bin TL, Orhaneli 31 milyon TL, İznik 38 milyon TL, Kestel 81 milyon TL, Yenişehir 39 milyon TL, Gürsu 91 milyon 250 bin TL, Orhangazi 86 milyon 420 bin TL, Mudanya 125 milyon 276 bin TL, Karacabey 113 milyon 9 bin TL, Mustafakemalpaşa 146 milyon TL, Gemlik 150 milyon 350 bin TL, İnegöl  212 milyon 500 bin TL, Nilüfer  505 milyon TL, Yıldırım 475 milyon TL ve Osmangazi 702 milyon TL.

 

Yalçın Küresel Gazeteciler Konseyi İl Temsilcisi oldu

 

Türkiye’de yeni kurulan Küresel Gazeteciler Konseyi’nin Bursa İl Temsilciliği’ne Hasan Yalçın getirildi. Genel Başkanlığı’nı Mehmet Ali  Dim’in yaptığı KGK’ın Bursa Temsilcisi Yalçın atama nedeniyle Genel Başkan’a teşekkür ederken, “Amacımız Bursamızın uluslararası platformlarda temsil edilerek tanıtımının sağlanması” dedi.

81 ilde teşkilatlanmasını tamamlayan Konsey’in Türkiye gibi Orta Asya, Kafkaslar, Balkanlar ve Ortadoğu öncelikli olmak üzere tüm ülkelerde de teşkilatlanarak gazetecilerin mesleki değerini artırıcı, geliştirici faaliyetler planladığını da öğrendik.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X