İhsan Aydın
İhsan Aydın

TMMOB’dan Albayrak’a şaşırtan soruşturma

Kısa adı TMMOB olan, Türkiye Mimar Mühendis Odaları Birliği‘ne bağlı akademik meslek odalarının büyük bölümü öteden beri iktidar ile çatışıyor.

AK Parti hükümetleriyle yıldızı barışmayan odaların demokrasi, fikir özgürlüğü, insan hakları vb. isteklerinin de hikaye olduğunu gördük.

Türkiye bunun en net örneğini İstanbul‘daki Gezi kalkışmasında yaşadı.

Taksim‘de sözde ağaç sökülmesini ve çevreyi bahane edip, ülkenin dev projelerine karşıtlıklarını gizlemediler. Oysa, bugün karşı çıkanların tümü o projelerden hepimizden daha çok faydalanıyor.

Türkiye‘nin artık bir kısmı hizmete giren, bir kısmının inşaatı süren dev projelerinin durdurulmasını, iptal edilmesini kalkışmayı bitirme şartı olarak sundular, fakat hiçbirine engel olamadılar.

3. Boğaz Köprüsü, İstanbul Havalimanı, Marmaray, İstanbul Boğazı’ın altından geçen tüpgeçit, Osmangazi Köprüsü, Taksim Camisi bitti, Çanakkale Köprüsü, Atatürk Kültür Merkezi inşaatı devam ediyor.

Türk Tabipler Birliği‘nin başındaki ismin geçmişi ve zaman zaman yaptığı açıklamalar MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi bile çileden çıkarmıştı.

Bahçeli, birliğin ‘bölücülük‘ yaptığı gerekçesiyle kapatılmasını istemişti.

Bunları niye hatırlattık?

Geçtiğimiz aylarda İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Mehmet Albayrak‘ı gazetemizin internet portalına konuk etmiştik.

Albayrak o yayında, sorumuz üzerine meslek odalarının siyaset yapmasını doğru bulmadığını, muhalefet partisi gibi davranmalarını ve Türk Tabipler Birliği‘nin tutumunu da tasvip etmediğini söylemişti.

TMMOB yasasının revize edilmesini, odaların siyaset yapmamasını dile getirmek meğer, sözde fikir özgürlükçülerini rahatsız etmiş.

Vay efendim, sen misin bunları söyleyen.

Bursa Tabip Odası‘nın ihbarı ve Türk Tabipler Birliği‘nin başvurusu üzerine TMMOB, İMO Bursa Şube Başkanı Albayrak hakkında disiplin soruşturması başlatmış.

Hani siz fikir özgürlüğünden yanaydınız?

Eleştiri size gelince niye rahatsız oldunuz?

Dibine kadar siyaset yapan, başkanlarının ve yöneticilerinin birçoğu CHP saflarında siyasete bulaşan TMMOB acaba Albayrak’ın, ‘Kral çıplak‘ demesinden niye tedirgin olmuştur?

Soruşturmanın sonu ne olur bilmiyoruz ama Gezi kalkışması kaçağı Mehmet Ali Alabora‘nın, ‘mesele ağaç değil daha anlamadınız mı?’ dediği gibi, demek ki, mesele fikir özgürlüğü değilmiş.

Albayrak Bursa‘da bunları dillendirince fikir özgürlüğünü savunanlar ortalığı ayağa kaldırmış.

 

Bahçeli’den TMMOB’a balans ayarı çağrısı

TMMOB‘un Albayrak hakkında açtığı soruşturmayı MHP Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı sosyal medya hesabından. duyurdu.

Kaşıkçı, TMMOB‘un bu soruşturma ile eleştiriye ve fikir özgürlüğüne karşı nasıl tahammülsüz olduğunu gösterdiğini vurguladı.

Diğer yandan, soruşturma galiba yıllardır ötelenen TMMOB‘a balans ayarını da hızlandıracak.

Nitekim bazı iktidar partisi Bursa milletvekilleri bu soruşturma sonrası yasa değişikliği için harekete geçmişler.

MHP lideri Bahçeli de geçtiğimiz gün yaptığı açıklama ile, kamu kurumu niteliğindeki birlik ve meslek odalarının faaliyetlerinin Anayasa‘ya uygun hale getirilmesi çağrısında bulundu.
Bahçeli o açıklamasında;

Kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşlarının Anayasa’nın 135’inci maddesinde düzenlenen, kamu kurumu niteliği dikkate alınarak; Anayasa ile belirlenen çerçevede faaliyet göstermeleri temin edilmelidir. Mesleki kuruluş ve birlik organlarının oluşumuna ilişkin seçimlerin katılımcı, mesleğin onuruna yakışır, adil temsile imkân verecek şekilde düzenlenmelidir” demişti.

Bahçeli son olarak,

Mesleki kuruluşlara üyelik önündeki engeller kaldırılmalıdır. Mesleklerin ideolojik amaçlı istismar edilerek mensuplar arasında ayrılık yaratılması önlenmelidir” ifadelerine de yer vermişti.

 

70 bin maske dikip salgınla mücadeleye destek oldular

Türkiye koronavirüs salgınıyla mücadele ederken kamu kurum ve kuruluşlarıyla, belediyelerimiz ve STK‘ların da buna desteği devam ediyor.

Bu çerçevede Osmangazi Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü de mücadeleye 70 bin adet bez maske dikerek destek verdi.

Konuştuğumuz Osmangazi HEM Müdürü Mehmet Köse şunları söyledi;

Covid-19 salgını sürecinde öğretmen, usta öğretici ve kursiyerlerle yaklaşık 30 bin sağlık kuruluşlarına, 30 bin Osmangazi Belediyesi’ne, 10 bin civarında da çeşitli kamu kurumlarına el yordamı ile yıkanabilir, çok kullanımlı maske dikimini gerçekleştirdik” dedi.

Dev bütçeli ülkelerin maske bulamadığı, hatta birbirlerinin mallarına el koyduğu dönemde Türkiye görüldüğü gibi adeta savaş seferberliği varcasına kenetlendi.

Osmangazi HEM‘i bu örnek tutumu için kutluyoruz.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X