İhsan Aydın
İhsan Aydın

Ulaşım Komisyonu’ndan Bursa’nın trafiğine takip

Köşe Yazısını Dinle

Bursa’nın sorunlarıyla dertlenen, çözüm yolları için yerel yönetimlere destekten kaçınmayan akademik meslek odalarından öne çıkanı İnşaat Mühendisleri Odası.

İMO uzunca süredir Bursa Büyükşehir Belediyesi başta olmak üzere kentimizdeki  yerel yönetim projelerine katkı koymaya çalışıyor.

Mehmet Albayrak Başkanlığı’ndaki İMO Bursa Şubesi, kentsel dönüşümden ulaşıma, üst ölçekli planlama kararlarından kentin çok tartıştığı projelerine kadar çoğu konuda yapıcı muhalefeti ve yol gösterici açıklamalarıyla biliniyor.

Dün meslektaşım Serkan İnceoğlu ile birlikte Başkan Albayrak’ın daveti üzerine İMO’ya uğrayıp, Ulaşım Komisyonu’nun çalışmalarını dinledik.

Yönetim Kurulu Üyeleri Elif Kibar Topçu, Cevat Şahin ile Ulaşım Komisyonu Başkanı Cengiz Duman’dan, Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Acemler’deki trafiği rahatlatma adına yürüttüğü çalışmaları görselleriyle birlikte izledik.

İMO Bursa Şube Başkanı Albayrak, Acemler’deki ilave imalatların ve tüp geçidin tamamlanmasıyla birlikte bölgedeki trafikte bir rahatlama beklediklerini söyledi. Sahadaki çalışmaları Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile birlikte kendilerinin de incelediklerini kaydeden Albayrak, buranın gelecekte insan ve araç sirkülasyonu yüksek bir bölge olacağının altını çizdi. Albayrak, kimi eksiklerine rağmen çalışmaları olumlu bulduklarını da vurguladı.

Laf lafı açtı.

Başkan Albayrak, Gürsu’dan başlayıp, Osmangazi’de Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’na bağlanacak yeni çevre yoluna da dikkat çekti. Bu yolun Ulaşım Master Planı’nda yer aldığını ve gözlerinden kaçtığını anlatan Albayrak, taslak aşamasındaki 1/100.000 Ölçekli Bursa Çevre Düzeni Planı’na da işlendiğini, Oda olarak bundan çok hoşnut olmadıklarını vurguladı.

Albayrak, ovayı bir kez daha ikiye bölecek çalışmanın tarım topraklarının azalmasına yol açacağını ve geçeceği güzergahın iki yanında kaçak yapıyı körükleyebileceğine işaret etti.

İMO Ulaşım Komisyonu’nun sadece Acemler ve Ulaşım Master Planı değil, kentin diğer ulaşım projelerine de kafa yorduklarını görmek sevindirici. Bunlardan faydalanmanın belediye başkanlarımız için avantaj olacağını düşünüyoruz.

Bu arada İMO yakın zamanda, Bursa’nın genel sorunları ve çözüm önerilerine ilişkin ilişkin bir değerlendirme raporu açıklayamaya da hazırlanıyor.


Tarihi Çar
şılarda Başkan Altıkardeş

Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Birliği’nin önceki gün olağan genel kurulu vardı.

Bu birliğimiz de diğer tüm STK’lar gibi pandemi tedbirleri nedeniyle genel kurulunu yapamamıştı.

Kuruluşundan bu yana 7 yıldır Muhsin Özyıldırım’ın başkanlığını yürüttüğü BTÇH Birliğinin yeni Başkanı Bursa Kuyumcular Odası Başkanı İsa Altıkardeş oldu.

BTÇH’nin 6. Olağan Genel Kurulu’nda Altıkardeş’in yönetimi Mesut Ceylan, Şükrü Avcı, Yusuf Pideci, Erol Çağlayan, İbrahim Peksert ve Nizamettin İleri’den oluştu.

Daha evvel bu sütunlardan Özyıldırım’ın Türkiye Tarihi Çarşılar Federasyonu Başkanı olarak görev devam edeceğini vurgulamıştık.

Özyıldırım, ekibiyle birlikte Tarihi Çarşılar Yönetim Yasası’nın çıkması konusunda büyük çaba sarf etmişti. TBMM’ye inmesi beklenen taslağın hazırlık sürecinde, eski bakan, TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı ve Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu’nun da büyük emekleri bulunuyor.

Emir-Koop’ta Başkan Bozbey

Kuruluş yıllarında merhum Ekrem Barışık ve sonrasındaki belediye başkanlarının çabalarını ve faaliyetlerini yakından izledik.

Emir-Koop Bursa’nın yeni gelişim bölgesi Nilüfer’de toplu konut yapmak isteyen dar gelirliler için kurulu kooperatiflere uygun koşullu arsa temin etme amaçlı yola çıkmıştı. Ancak gelinen noktada o amaçtan çok uzaklaşıldığı, tartışmalı tahsislerle gündemde olduğu biliniyor.

Buna rağmen, iktidar belediyelerinin ilgi göstermediği Emir-Koop’ta dar bir zümrenin kontrolü sürüyor.

Haftasonu yapılan olağan genel kurulda Ekrem Pamuk’un damadı Mustafa Altın ile Nilüfer’in önceki dönem belediye başkanı Mustafa Bozbey’in kardeşi Hüseyin Bozbey’in yarıştığını öğrendik.

O seçim sonunda da Hüseyin Bozbey’in listesinin seçimi az bir farkla, 23’e 19 aldığını öğrendik.

Bozbey’in listesine Sabri Akgün, Şener Güngör, Haluk Çaruk, Erdinç Doğan, Tekin Kanburoğlu ve Musa Kırbaş girdiler.

Böylece Nilüfer’de NİLVAK’tan sonra Emir-Koop da Bozbey ailesinin kontrolüne geçmiş oldu.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X