İhsan Aydın
İhsan Aydın

Ülkemiz kazansın

Köşe Yazısını Dinle

Ne savaşa giriyoruz ne de siyasal farklılıklarımızdan dolayı birbirimizden kopacak, ayrışacak kadar lüksümüz yok.

Sandık sonuçları ne olursa olsun, birlikte yaşamak mecburiyetindeyiz. 85 milyonluk ülke olarak yarın sandıklara gidip, demokrasi tarihimize yeni bir sayfa daha açacağız.

65 milyon seçmen olarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin ikinci yüzyılının ilk beş yıllık dilimini yönetecek kadroları seçeceğiz.

Türkiye büyüyüp gelişen, geliştikçe sorunları da büyüyen bir ülke. Sorunlarımızı konuşarak, istişare ederek, danışarak, çok çalışarak çözmek durumundayız.

15 Mayıs sabahı kim kazanırsa kazansın, kim cumhurbaşkanı seçilirse seçilsin kim milletvekili olursa olsun Türkiye’nin dertlerine çare bulmak, sıkıntılarını gidermek, ülkeyi daha da büyütmekle yükümlü.

Bu açıdan, birbirimizi kırmadan, dökmeden, demokratik tercihlerimizi sandığa yansıtmalıyız. Çıkacak sonuca da hepimiz saygı duymak mecburiyetindeyiz.

Çoğulcu demokrasinin gereği bu.

Kaybedenin kazananı tebrik ettiği bir siyasi olgunluğu göstermek gerek. Türkiye hür biçimde seçimlerini yapabilen, şeffaf biçimde de sonuçlarını dünyaya paylaşabilen bir hukuk devleti. Seçim sistemimizi, kimsenin aklında en ufak bir soru işareti bırakmayacak şekilde daha da geliştirmemiz gerekiyor.

Yarın yaşadığımız şehir olan Bursa’da da 2,3 milyon seçmen sandığa gidecek. Cumhurbaşkanı için oy kullanacağız, ilimizi 5 yıl süreyle TBMM’de temsil edecek milletvekillerimizi belirleyeceğiz.

Yeni dönemde şehrimizin sorunlarının çözümüne dönük de beklentilerimiz var.

Seçilecek yeni milletvekillerimizin bu konuda daha çok çaba sarfetlemelerini bekliyoruz.

Onlardan, Bursa’nın hakkını Ankara’dan alınması konusunda çok mücadele etmelerini, masaya yumruklarını vurmalarını ve ilimizin eksiklerinin tamamlanması için ısrarcı olmalarını istiyoruz.

Türkiye’nin ekonomisine, istihdamına, ihracatına, büyümesine katkı sunan şehirlerin başında yer alan Bursa’nın halen ulaşım, eğitim, sağlık, turizm vb. gibi alanlarda eksiklerinin olması kabul edilebilir bir durum değil.

Bursa’nın parlamentodaki yeni temsilcileri bütün bunların çözümü için mesailerini yoğunlaştırmalı.

14 Mayıs seçimlerinin şimdiden ülkemiz ve şehrimiz için hayırlı olmasını diliyoruz.

 

Bursa içinde yara idi 4 yıl sonra bir kez daha istedi

2019 yerel seçimlerinde CHP Bursa’yı dolayısıyla Büyükşehir Belediyesi’ni kazanabileceğini düşünüyordu. AK Parti’nin elinde kalmış tek kent olan Bursa’da sandıklar açıldığında CHP ile  arada çok bir farkın kalmadığı görüldü.

Fakat, az farkla da olsa seçimin galibi iktidar partisi idi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, çıktığı bir televizyon kanalında ülke genelindeki büyük kentleri kazandıklarını hatırlatıp, az farkla kaybettikleri Bursa’nın içlerinde kanayan bir yara olarak kaldığını açıklamıştı.

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı Kılıçdaroğlu önceki gün Gökdere’deki mitingde Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin istediğini bir kez daha yineledi. Miting kürsüsünden adayları Mustafa Bozbey’i sordu.

Öyle görünüyor ki, Kılıçdaroğlu’nun kanayan Bursa yarası daha kapanmamış.

Mart 2024’de, 10 ay sonra yapılacak yerel seçimlerde Bursa’yı almaları için örgütlerine şimdiden talimat vermiş oldu.

Peki, Bursalılar ve AK Parti Büyükşehir’i kendilerine verir mi?

Bunun için de 10 ay sonrayı beklemek gerek.

Eski vekiller yerel seçim adayı mı?

Gökdere mitingi sonrası CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı Adayı Kemal Kılıçdaroğlu kürsüden Bursa milletvekilleriyle birlikte alandaki kalabalığı selamladı.

Parti anonsçusu milletvekillerini kürsüye çağırırken, 2014 ve 2019’da iki kez Osmangazi Belediye Başkan adayı yapılan vekili, ‘Osmangazi adayımız’ diye tanıttı.

Bu da gösteriyor ki, Millet İttifakı Bursa Büyükşehir ve merkez ilçelerin belediye başkan adaylarını tıpkı 2019’da olduğu gibi şimdiden kendinde bırakmak istiyor. İttifakın diğer partileri bunu kabullenir mi?

Demek ki, liderler düzeyinde şimdiden bu konuda da bir ön mutabakat var.

Osmangazi adaylığı için üçüncü kez sahaya sürülecek olan vekilin bu kez ipi göğüsleyip göğüsleyemeyeceğini 14 Mayıs’ın ardından hemen süreci başlaması beklenen yerel seçimlerin sandıkları açıldığını görmüş olacağız.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X