İhsan Aydın
İhsan Aydın

Yıldırım MTAL nereye koşuyor?

Köşe Yazısını Dinle

Bursa‘da öyle okullarımız var ki, başarılarıyla hepimizin göğsünü kabartıyor.

Dün ziyaretimize gelen Yıldırım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ömer Yılmaz Hocamı dinlerken okulunun ve öğrencilerinin başarılarıyla kıvandık.

Devir dijital çağ. Bu okulumuz da o çağa ayak uydurmak için çalışıyor. Okulda bin 250 öğrenci eğitim görüyor. 7 ayrı bölümle Bursa‘nın büyük eğitim kurumlarından biri.

Okulda iki bölüm var ki, onlar bizim mesleği de ilgilendiriyor.

Daha lise çağındaki çocuklarımızın gazete ve televizyonculuk için yetiştirildiğini görmek sevindirici.

Radyo Televizyon Bölümü‘nde bu yıl 135Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Bölümü‘nde 125 öğrenci eğitim alıyor. Bu iki bölüm okulun ve Milli Eğitim Bakanlığı‘nın gözdesi olmuş. Kapatılması bile konuşulurken pandemi döneminde önemli işlere imza atmışlar.

Müdür Yılmaz, bakanlıktan iki ayrı dilimler halindeki 400 bin liralık destekle stüdyoları ve teknik malzemeleri yenilemiş.

Milli Eğitim Bakanlığı‘nın uzaktan öğretim derslerinin 300 videosu bu okulda çekilmiş.

Pandemi nedeniyle yüz yüze eğitimden uzak kalan öğrencilerin tekstil, laboratuvar, büro yönetimi, pazarlama, ve gazetecilik gibi ders videoları bu okulun teknik altyapısı ile hazırlanmış.

Ömer Hoca kapatılması bile düşünülen stüdyoları yenilemekle iyi etmiş.

Fotoğraflarını gördüğümüzde modern bir TV kanalının stüdyosu gibiydi. Okul dersleri için yine meslektaşlarımızdan usta öğreticiler bulunmuş.

Öğrencileri daha da geliştirmek için dijital medya eğitimi almaları da sağlanmış.

Okulun donanımı ile Yıldırım Kaymakamlığı‘nın tanıtım videosu hazırlanmış.

Hasılı bir medya kenti olan Bursa‘da, geleceğin gazeteci ve televizyoncuları için daha liseden başlayan bir hazırlık var bu okulda.

Ömer Hoca’nın bu çabaları boşa gitmeyecektir. Yarın aramızda görev yapacak meslektaşlarımız belki bu okul çıkışlı olacaklar. Ulusal kanallarda  ve gazetelerde burdan yetişmiş, üniversite öğrenimini de tamamlamış kardeşlerimizi görebileceğiz.

Yıldırım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ayrıca öğrencilerin ufkunu genişletmek için Erasmus projeleriyle dünyaya da açılmış.

Örneğin; daha yeni döndükleri Polonya‘da, Letonyalı öğrencilerin de yer aldığı 30 kişilik grupla siber suçlar, internet güvenliği, internette nefret söylemi, sosyal medya, sosyal kampanyalar gibi eğitimler almışlar. Bursa‘dan 10 öğrencinin katıldığı eğitimlerde Müdür Yılmaz ve İngilizce öğretmeni Filiz Balçık Taç kafileye liderlik etmişler.

Bütün bunları duyunca, biz de başlıkta olduğu gibi Yıldırım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi nereye koşuyor diye sormadan edemedik.

 

Demirtaş’tan BURULAŞ’a otobüs hatları talebi var

Bu sütunlarda zaman zaman okur istek ve eleştirilerine de yer veriyoruz.

Biz aracıyız.

Gelen sıkıntıyı bir de biz aktaralım istiyoruz. Malumunuz, Demirtaş Bursa‘nın Nilüfer‘den sonra en hızlı büyüyen semtlerinden biri.

Bu büyümeye paralel hizmet ihtiyacı da doğuyor.

Okurumuz Mehmet Keleş, Bakyapı konutlarında oturan sakinler adına BURULAŞ ve Büyükşehir Belediyesi‘ne otobüs hattı isteklerini iletmiş ama bir sonuç alamamış.

Acemler, Uludağ Üniversitesi, Yeni Adliye, Yüksek ihtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi‘ne giden otobüs hatları konulmasını istiyorlar.

UKOME ve BURULAŞ bu talebi görmezden gelmemeli.

Zira, burada 9 bin gibi bir konuttan bahsediliyor. Neredeyse küçük nüfuslu bir ilçe demek.

Ayrıca, Demirtaş Cumhuriyet Mahallesi‘nden ayrı bir muhtarlık olma talepleri de var. Kavşak, sinyalizasyon  ve park gibi taleplerini de ilgili yerlere iletmişler.

Vatandaş hizmet bekler, yapmak siyasilerin ve bürokratların görevi.

Aktarmak da bize düşer.

 

Bursa Mehter’de tekrar Mesut Özkeser dönemi

Bursa‘yı ve ülkemizi dünyaya tanıtan Bursa Mehter Musikisi ve Halk Oyunları Derneği BUR-HOY‘un dün Merinos‘ta genel kurulu vardı. Kongrede Mesut Özkeser yeniden başkanlığa getirildi.

Özkeser’in ismi adeta Bursa Mehter‘i ile bütünleşti. Tam 25 yıldır bu derneğin içinde. Bunun 18 yılını başkan olarak geçirdi. Dünkü genel kurulda delegeden 3 yıllık vize daha aldı.

4 kıtada 40‘tan fazla ülkede tam 60 gösteriye çıkan Bursa Mehteri, ABD, Rusya, Çin, Hong Kong, Sudan, İsveç, Hollanda, Fransa, İngiltere, Bosna Hersek‘te Osmanlı’nın meşhur ordu bandosu olan Mehter’i tanıttı.

Şehrimizi ve mehteri tanıtmak için çabalayan Özkeser ve arkadaşlarını kutluyoruz. Pandemi sonrası yeniden yurtdışı programlarını yoğunlaştıracaklardır.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X