İhsan Aydın
İhsan Aydın

Zindan Kapı’yı böyle görmüş müydünüz?

Köşe Yazısını Dinle

Hiç şüphe yok ki, bugün Bursa’ya gelen yerli yabancı konukları, devlet adamlarını rahatlıkla gezdirebileceğimiz iki büyük müzemiz var.

Onlardan biri Osmangazi Belediyesi’nin Panorama 1326 Bursa Fetih Müzesi diğeri yeni ziyaretçi kabulüne başlayan ve açılır açılmaz da ilgi odağı olan Büyükşehir Belediyesi’nin Zindan Kapı Müzesi.

Aynı zamanda çağdaş sanat galerisi kimliğiyle de dikkatleri üzerine çeken bu müzemiz Bursa’da surların yeniden gün yüzüne çıkarılması açısından da önem arz ediyor.

Önceki gün Büyükşehir Belediyesi Müzeler Şube Müdürlüğü’ne bağlı Zindan Kapı’yı ayağa kaldıran yüklenici Sama İnşaat’ın Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Sabuncuoğlu aradı.

Zindan Kapı’yı ayağa kaldırmak için çok titiz bir çalışma yürüttüklerini, adeta kılı kırk yararak tarihi ortaya çıkardıklarını anlattı.

Elektronik postamıza onarıma başlanmadan önceki Zindan Kapı fotolarını da gönderen Sabuncuoğlu, ortaya çıkan eserin yoğun ilgi görmesi ve beğenilmesinden de mutluluk duyduklarını ifade etti.

Sabuncuoğlu, Zindan Kapı’nın ilgi odağı haline gelmesinden gurur duyduklarını belirterek, “Restorasyon tekniklerinin tüm inceliklerinin uygulandığı bu eserin temelinde yoğun emek ve alın terimiz var dedi.

Gerçekten bitik, harap, yıkık, durumdaki bir değerimiz bugün kentin ziyaretçi paratonerlerinden biri haline gelmesinde bu firmanın büyük çabaları var.

Elbette ticari olarak karşılığını aldı ama aynı firmanın Bursa Kent Müzesi’ne dönüştürülen eski adliye binasının onarımını da başarıyla yaptığını hatırlıyoruz.

Bu açıdan genelde yüklenicilerde sıkıntılar yaşayan Büyükşehir Belediyesi için böylesi Bursa firmalarının olması avantaj.

Onarıma karar veren, emek harcayan veren herkesi kutluyoruz.

Fotoğraflar, sizce de 25 asırlık viran yapının, nasıl şahane bir esere dönüştüğünün kanıtı değil mi?

 

Esrarengiz cisimler meteor parçası mı?

Büyükorhan ilçesindeki bir yurttaşın tarlasında rastladığını ileri sürdüğü esrarengiz taş türleri bölgeye bir meteor yağmuru mu yağdı sorularını akıllara getirdi.

Okurumuzun fotoğraflarını gönderdiği taşların mıknatıs gibi metal parçaları çektiği, karbonu bol ama elmas tarafından kesiminin de zor olduğu konuşuluyor.

Kaya parçalarının akıbetini öğrenmek isteyen okurumuza bu konuda üniversiteye başvurmasını tavsiye ettik.

Taşların gerçekten meteor parçası olup olmadığını tespit için laboratuvar analizi şart.

İhlas Haber Ajansı’nın 2018 yılında, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Bölümü Öğretim üyelerinden Doç. Dr. Ozan Ünsalan ile yaptığı röportaja göre de, 300 milyon kilometre uzaklardan gelen gök cisimlerinin saniyede 60 kilometre hızla atmosfere girerken yandıkları anlatılıyor.

Büyükorhanlı okurumuzun elektronik postamıza gönderdiği taş fotoğraflar gök taşı görünümlü olsa da bunun bilimsel bir göz tarafından incelenmesi ve teste tabi tutulması şart.

Okurumuzun tarlada belirli aralıklarla bulduğu taşlar gerçekten meteor parçası ise değerlendirmek için büyük bir fırsat demektir. Fakat, bilimsel araştırmalar sonunda bunların çoğunun gök taşı olmadığı da ortaya çıkıyor.

Sonucu biz de merak etmiyor değiliz.

Bursaspor’a aman nazar değmesin

Önceki akşam Bursaspor’un evinde Keçiörengücü ile karşı karşıya geldiği müsabakayı basın tribününden izledik.

Bursaspor’un son üç haftadır çıkış yakaladığını görmek sevindirici. Keçiörengücü maçında da diri bir takım gördük. Saldırgan, rakibini sıkıştıran, ceza sahası içinde gol koklayan zımba gibi bir takım görmenin sevincini yaşadık.

Takımın tecrübelilerin yorgunlukları bir yana, gençlerin hırslı tavırları göz doldurdu.
Doğrusu, ilk haftalarda üst üste alınan mağlubiyetler, teknik direktörlerle yaşanan sıkıntılar ve yönetimsel hatalarla açıkçası biz de kulübün çıkış yakalayabileceğini tahmin etmiyorduk.

Fakat, üst üste alınan 3 galibiyet Bursaspor’un gerçek kimliğine doğru hızla yol aldığını gösteriyor.

Çıkışın sürmesini diliyoruz.

Zira, çıkış sürdükçe tribündeki taraftar sayısı da artacaktır. Az sayıdaki taraftarın Bursaspor’a maç boyunca hiç durmaksızın destek olması rakip takımın hocasının bile gözünden kaçmamış. Bunun rakip üzerinde müthiş bir baskı unsuru oluşturduğunu gizlemiyor.

Umarız her şey yolunda gider.

Ve Bursaspor olması gerektiği Süper Lig’e bu sezon tekrar dönüş yapar.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X