Yazlık koleksiyonlar depoda kaldı

Pandemiden en çok etkilenen sektörlerin başında gelen AVM mağazaları, düşen ziyaretçi sayısı nedeniyle ikinci kapatma listesini hazırladı.

Yazlık koleksiyonlar depoda kaldı
HABERİ PAYLAŞ

Hazır giyimciler, 2020 yaz sezonu için hazırlattıkları koleksiyonları kutulardan hiç çıkarmadan depolarda bekletiyor. Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, “Pandeminin başladığı mart itibariyle kışlık ve yazlıkları satamadık. Birçok perakendeci yeni sezon malını ‘gösterip eskitmeyeyim, seneye yeni ürün olarak satarım’ düşüncesiyle satışa sunmadı. Dolayısıyla perakendeciler gelecek yıla daha az mal yaptıracaklarından konfeksiyon üreticileri sıkıntı yaşayacak” dedi.

‘ELEKTRONİKTE İŞLER İYİ’

Antalya ve İstanbul başta olmak üzere yabancı turistlerin alışveriş yaptığı AVM’lerde satışların tahminlerin ötesinde düştüğünü, yüzde 20-25 etkilenir sanılırken bu oranın yüzde 70-80’e ulaştığını belirten Öncel, pandemi sonrası AVM’lerde gelinen durumu şöyle anlattı: “Elektronikte işler gayet iyi gidiyor. Ev eşyalarında, bahçe mobilyalarında ve diğer mobilyada iyi, ev için alışveriş yapıyoruz ama üste başa almıyoruz. Önümüzdeki süreçte ev ve araba taksitleri perakendenin satışlarını daha da etkileyecek görünüyor çünkü insanlar ev, araba aldılar. Boğazlarından kısmayacaklarına göre üst baştan kısacaklar. Ayrıca hala deneme kabinlerinden korktukları için hazır giyim almaya gelmiyorlar. Bu nedenle kışlık malın önemli bölümünü satamadık, yazlıkları da satamadık.”

KARTTA OLAĞANÜSTÜ ARTIŞ…

Mağazacılıkta yaşanan olumsuz dalganın, Türkiye’yi de vuracağını belirten Öncel şöyle devam etti: ”Dünya acayip bir yere gidiyor, sadece 20-30 yaş aralığı değil, ileri yaş grubundakilerin tüketim alışkanlıkları değiştiği gibi kredi kartı kullanımlarında da olağanüstü artış var. Her 4 liralık kredi kartı alışverişinin 1 lirası internetten gerçekleşti. Dolayısıyla e-ticaretteki olağanüstü büyümenin ülkemiz mağazalarına da yansıyacağını öngörüyoruz. Zaten pandemi nedeniyle mağazalar, acil kapatacaklar listesi hazırladılar ve uyguladılar.”

KAPANACAKLAR LİSTESİ

Kapanacak mağazalarla ilgili bilgi veren Öncel, “Şimdi ikinci kapatılacak mağaza listesi hazırlanıyor. Verimsiz olduğunu düşündükleri, AVM yönetimleriyle kirada, genel giderde anlaşamadıkları yerlerde mağazaları kapatacaklar. Biz perakendeciler kısa çalışmanın yıl sonuna kadar uzatılması için başvurduk, zaten birtakım teşvikler de geldi, bunlar olumlu ancak perakendeyi yüzdürmek için yeterli değil. Anadolu şehirlerinde ise işler fena gitmiyor. Satışlar pandemi öncesi dönemi yakalamaya yakın oldu. Ama hedef pandemi öncesi olmamalı çünkü bu süreçte maliyetler yüzde 15-20 arttı” şeklinde konuştu.

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X