Yeni asgari ücret belli oluyor

Yaklaşık 6,5 milyon çalışanı asgari ücret heyecanı sardı. Komisyon bugün son kez toplanıyor. Tarafların zam oranı üzerinde anlaşması halinde merakla beklenen rakam, Bakan Mehmet Müezzinoğlu tarafından açıklanacak.

Yeni asgari ücret belli oluyor

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2017’de geçerli olacak rakamı bugün belirleyecek.

Yaklaşık 6,5 milyon çalışanı doğrudan ilgilendiren asgari ücret görüşmelerinde sona yaklaşıldı.

İlk toplantısını 6 Aralık’ta Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığında, ikinci toplantısını 12 Aralık’ta Türk-İş Genel Merkezinde, üçüncü toplantısını 21 Aralık’ta Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonunda (TİSK) düzenleyen komisyon, dördüncü ve son olması beklenen toplantısını bugün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde yapacak.

İşçi kesimini Türk-İş’in, işveren kesimini ise TİSK’in temsil edeceği toplantıda tarafların zam oranında anlaşması halinde, milyonlarca çalışanın merakla beklediği yeni asgari ücret rakamı Bakan Müezzinoğlu tarafından kamuoyuyla paylaşılacak. TÜİK, ağır işlerde çalışan bir işçinin aylık net yaşam maliyetini bin 668 lira 90 kuruş olarak açıklamıştı.

TÜRK-İŞ 1.600 TL’DE ISRARCI

Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, yeni yılda net bin 600 lira olarak açıkladıkları tekliflerinde ısrarcı olduklarını belirterek, bu rakam üzerinde çalışanların büyük kesiminin mutabık kaldığını söyledi.

Asgari Ücret Tespit Komisyonunda hükümet temsilcilerinin tavrının, asgari ücrete yapılacak zamda belirleyici olduğunu vurgulayan Atalay, şöyle konuştu:

”İşverenlere birçok teşvik veren hükümetimiz, işçimizin de taleplerini karşılamalı. Bizim net bin 600 liralık asgari ücret talebimiz işçilerin büyük bölümünün makul gördüğü rakamdır. Bunun için de yaklaşık 6,5 milyon çalışanın işe mutlu bir şekilde gidebilmesi için net bin 600 liralık asgari ücret teklifimiz kabul edilmeli. Bunun altındaki bir rakam hem bizim hem de milyonlarca çalışan ve aileleri için hayal kırıklığı olacaktır. Her kim bu rakamı yüksek buluyorsa, buyursun bu ücretle bir ay geçinsin.”

ŞU ANDA 1.300 TL

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için brüt bin 647 lira, vergiler ve kesintiler düşüldüğünde net bin 300 lira 99 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlilerinde ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net bin 399 lira 95 kuruş olarak hesaplanıyor. Asgari ücretin işverene toplam maliyeti ise bir işçi için bin 935 lira 23 kuruş düzeyinde. Bunun bin 647 lirasını brüt asgari ücret, 255 lira 29 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 32 lira 94 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

CHP’DE BİR RAKAM ÖNERDİ

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, asgari ücretin en az bin 750 lira olması gerektiğini bildirdi.

Emekçilerin, açlık sınırının altında bir ücret aldığını öne süren Ağbaba, ”Sendikasızlaştırılan, taşeron sistemi ile güvencesizliğe, kiralık işçilik yasası ile ücretli köleliğe zorlanan emekçiler, aynı zamanda açlık ve yoksullukla boğuşuyor” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X