Yıkıma karşı çıkan iki isim Çarşıbaşı jürisinde

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin Tarihi Hanlar ve Çarşılar Bölgesi’ndeki zenginliği ortaya çıkarma projesinde ilginç bir durum yaşanıyor. Proje kapsamında yıkılan Merkez Bankası’nın korunması için Büyükşehir Belediyesi’ne karşı mücadele eden iki ismin Çarşıbaşı Meydan Projesi Jürisi’ne alındığı ortaya çıktı. Olay Gazetesi Yazarı İhsan Aydın yazdı…

Yıkıma karşı çıkan iki isim Çarşıbaşı jürisinde

Yani, Çarşıbaşı için açılan proje yarışması jürisine, Cemal Nadir Caddesi üzerindeki eski Merkez Bankası binasının yıkımına itiraz eden, hatta bu konuda Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu’na bol sayfalı itiraz dilekçesi yazan Bursa UNESCO Alan Başkanı Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu ile ÇEKÜL Vakfı Başkanı Mimar Mithat Kırayoğlu’nun da alındığını öğrendik.

Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nun oy çokluğuyla Merkez Bankası için ‘rekonstrüksiyon’ kararı almasına da itiraz eden iki ismin, modern mimari mirasın korunması, kent gelişimindeki yeri, tarihi ve mimari değerleri bakımından Merkez Bankası’nın yıkımına itiraz ettikleri ve yapının güçlendirilerek korunmasını savundukları görülüyor.

İhsan Aydın’ın yazısının devamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X