Yumurta alırken kodlara dikkat! Hangi numara ne anlama geliyor?

Mutfakların vazgeçilmezlerinden yumurtayı üzerindeki numaralardan ayırt edebilirsiniz… Yumurtanızın nereden geldiğine önem veriyorsanız, üzerinde basılmış olan kod numaralarının anlamını bilmelisiniz.

Yumurta alırken kodlara dikkat! Hangi numara ne anlama geliyor?
HABERİ PAYLAŞ

Mutfakların vazgeçilmezlerinden yumurtayı üzerindeki numaralardan ayırt edebilirsiniz…

Yumurtanızın nereden geldiğine önem veriyorsanız, üzerinde basılmış olan kod numaralarının anlamını bilmelisiniz.

Yumurtanın üzerindeki kod 0 ile başlıyorsa;

Eğer kod 0 ile başlıyorsa organik demektir. Diğer bir deyişle tavuğun yetiştiriciliği ve kullandığı yem organiktir, hiçbir kimyasal barındırmadığından en sağlıklı yumurta da budur. Diğer yumurtalara göre pahalı olmasının sebebi de aslında tam olarak bu.

Yumurtanın üzerindeki kod 1 ile başlıyorsa;
Eğer aldığınız yumurtanın üzerindeki kodun ilk rakamı 1 ise gezen tavuk yumurtasıdır. Kümeslerde değil, tavuk çiftliklerinde yetişen ve özgür gezen tavukların yumurtalarıdır. Organik yumurtadan sonra en sağlıklı yumurta budur diyebiliriz.
Yumurtanın üzerindeki kod 2 ile başlıyorsa;
Kümes tavuğu yumurtalarının ise kodu 2 ile başlayacak şekilde düzenlenmiş durumda. Piyasada en fazla bu kodla damgalanmış yumurtalarla karşılaşabilirsiniz. 0 ve 1’de olduğu gibi organik ve sağlıklı yemlerle beslendiğini bu tür yumurtalar için söylemek pek mümkün değil.
Yumurtanın üzerindeki kod 3 ile başlıyorsa;
Kod eğer 3 ile başlıyorsa kafes tavuğu, diğer bir deyişle tavuk çiftliklerinde fabrikasyon usulü üretilen yumurtaları düşünebilirsiniz. Bu tavukların çoğunlukla katkı maddeli yemlerle beslendiği söylenirken Türkiye’de de en fazla tüketilen ve en ucuz yumurta türü budur.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X