Yurt dışında ‘cep’in faturası ağır oluyor

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunca (BTK) Tayfun Acarer, yurt dışına çıkan vatandaşların yüksek cep faturaları nedeniyle şikayetlerinin arttığını bildirdi.

Yurt dışında ‘cep’in faturası ağır oluyor
HABERİ PAYLAŞ

Abonelerin, yüksek faturalarla karşılaşmalarının önlenmesi ve fatura tutarlarının kontrol edilebilmesi amacıyla BTK tarafından Fatura Üst Sınırı Uygulamasına İlişkin Usul ve Esaslar’ın hazırlandığını kaydeden Acarer, buna göre uluslararası mobil veri dolaşım hizmetinden yararlanan abonelerin, veri kullanım tutarları 100 ve 250 liraya ulaştığında mobil işletmeciler tarafından bilgilendirilmesi zorunluluğu getirildiğini ifade etti.

NELER YAPILMALI

Acarer, yurt dışında cep telefonu faturalarının yüksek gelmemesi için bir broşür hazırladıklarını dile getirerek, buradaki uyarıları şöyle sıraladı: ”-Telefonunuzun ayarlar menüsünden veri alışverişinin açık olup olmadığını kontrol ediniz. -İşletmeciniz tarafından size gönderilen kısa mesajda yer alan tarife bilgilendirmesini dikkatlice okuyunuz. -İşletmecinizin yurt dışında geçerli tarifeleri hakkında bilgi edinerek, size en uygun yurt dışı tarife/pakete kaydolmanızın size büyük avantajlar sağlayacağını unutmayınız. -Kayıt olduğunuz tarife/pakete ilişkin kullanımlarınızı gözden geçirerek kontrol ediniz. İşletmeciniz tarafından belirtilmediği müddetçe yurt içindeki paketlerin yurt dışında geçerli olmadığını unutmayınız. -Yurt dışındayken, arama yapmanızın yanında arandığınızda da ücretlendirileceğinizi unutmayınız.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X