1. YAZARLAR

  2. Niyazi Pakyürek

  3. Vatan Mahallesi Gençlik Platformu’ndan
Niyazi Pakyürek

Niyazi Pakyürek

Yazarın Tüm Yazıları >

Vatan Mahallesi Gençlik Platformu’ndan

A+A-

Vatan Mahallesi gençlerinden onon beş arkadaş bir platform kurmuşlar. Ramazan ayının ilk günlerinde kendi aralarında para toplayarak mahalle içinde tespit ettikleri yoksul ailelere yardım kolilerini ulaştırmışlar ve hepsini kayda almışlar. Bu gençlerin tamamı işçi. Şimdi yetim ve öksüz çocukların listesini hazırlamışlar ve bu çocukları bayramda giydirecekler.

Ben bu mahallede yaşayan biri olarak gençlerimizin bu davranışlarından büyük memnuniyet duyuyorum. Hem insani yönden, hem İslami yönden örnek bir durum. Yardım meselesinin hassas boyutu, onun mümkün olduğu kadar aşikâr yapılmamasıdır. Ve bu gençler de buna dikkat ederek davranmışlardır.

İslam’a göre Müslümanın yoksula yaptığı yardımda üç sebep bulunur. Müslüman, ya Allah’ın rızasını kazanmak, ya Allah’a duyduğu şükrün bir ifadesi, ya da cimrilik denen kötülükten kurtulmak için yardımda bulunur.

İnsan, başta insan olmak üzere diğer varlıklara yardım elini uzatıyorsa yaşamın anlamını kavrar. Bir iyilik karşılığı sadece Allah’tan beklenerek yapılıyorsa anlamlıdır. Yapılan iyiliğin karşılığı, iyilik yapılan kişiden bekleniyorsa bu iyilik olmaktan çıkar rüşvet olur. Bu itibarla yapılan iyiliklerin gizli olması ve gizli kalması şartı vardır. “Sağ elin verdiğini sol el görmeyecek.”

Bursa özelinden söylersek bildiğim kadarıyla Bursa’da beş bine yakın dernek var. Bunların çoğunu hemşeri , cami, spor dernekleri oluşturuyor.

Keşke bu derneklerin faaliyetleri içinde yaşadıkları mahallelerin, sokakların korunması ve bakılması faaliyetleri de yer alabilmiş olsa. Sokağı veya mahalleyi gürültüden korumak, kirlilikten korumak, buralarda yaşayan insanların günlük hayatını kaliteli kılacak faaliyetleri yürütebilseler. Bunlar gönüllülük işidir. Bunlar medeni olmanın önemli adımlarıdır.

Vatan mahallesinde oluşturulan bu gençlik platformundan ileri zamanda bunlara da kafa yoracaklarını ümit ediyorum.

Hiç kimseden bir karşılık beklemeden, önce kendi aile ve çevresinden başlayarak topluma ve çevreye faydalı olabilmenin çeşitli yolları vardır ve insan olarak bu yolları bulmak ve hayata geçirebilmek gayreti içinde olmak gereği vardır.

Bu gibi çalışmalar birlik ve beraberliği sağladığı gibi insanlar arasında güveni de tesis eder. “ Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” anlayışı bananeciliktir ki insana hiç mi hiç yakışmaz. İnsan yaşadığı yeri, toplumu düşünmek zorunda ve de faydalı olmak zorundadır.

Vatan Mahallesi platformunu oluşturan gençlerimize başarı ve sağlık diliyorum. Hayırlı işlerde yarışmalarını diliyorum. Vatan Mahallesi’nde günlük hayatın kaliteli hale getirilmesinde emek vereceklerini düşünüyorum. İyi ki varsınız.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.