Ağır silahlı 200 Peşmerge! Geçiş Türkiye`den…

Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi, Kobani`ye ilk aşamada ağır silahlarla donatılmış 200 Peşmerge gönderecek. Geçiş, Türkiye üzerinden olacak.

Ağır silahlı 200 Peşmerge! Geçiş Türkiye`den…
Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Parlamentosu, bölgesel yönetimin başkanı Mesud Barzani’nin talebi üzerine ‘Kobani’ gündemiyle toplandı.
 
Oturumda, Peşmerge’nin IŞİD saldırısı altındaki Kobani’ye geçişine onay çıktı. Suriye’nin kuzeyindeki Kobani’ye ilk etapta ağır silahlarla donatılmış 200 Peşmerge gönderilereceği belirtiliyor.
 
Peşmerge, Türkiye üzerinden Kobani’ye geçecek.
 
PEŞMERGE’NİN GEÇİŞ GÜZERGAHI
 
Bu arada Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Parlamentosu’nun kapalı oturumuna katılan Irak Türkmen Cephesi Milletvekili Aydın Maruf, AA muhabirine yaptığı açıklamada şunları söyledi:
 
“Oturumda, Peşmerge Bakanı Mustafa Seyid Kadir, ilk aşamada ağır silahlarla donatılmış 200 Peşmerge’nin Kobani’ye gönderileceğini söyledi. Bakan, Peşmerge’nin Silopi-Nusaybin ve Suruç güzergahından Kobani’ye geçeceğini belirtti.”
 
Bakan Kadir’in, “Barzani’nin talebi ve Türkiye’nin desteğiyle Peşmerge Suriye’ye gidiyor. Suriyeli Kürt partileri, daha çok ağır silah istiyor. Halkımızın isteği üzerine Peşmerge’yi bölgeye gönderiyoruz” dediğini aktaran Maruf, “Irak’ta 1960’tan sonra ilk defa asker ülke dışına çıkıyor. Bu da Peşmerge’ye nasip oldu” ifadelerini kullandı.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X