1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Altınla ilgili yeni düzenleme!
Altınla ilgili yeni düzenleme!

Altınla ilgili yeni düzenleme!

Yeni düzenleme ile ekspertize yetkili kuyumcular belirlenecek. Bankada altın mevduat hesabı olan vatandaş kuyumcuların POS'ları üzerinden hesaplarına altın yatırabilecek.

A+A-

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bugün açıkladığı ekonomide dönüşüm paketinde altınla ilgili düzenlemeler de duyuruldu. Altın ile altın ve diğer kıymetli maden fonları arasındaki vergisel farklılıkların ortadan kaldırılmasını değerlendirmek üzere Haziran 2016'ya kadar vergisel maliyetleri de içeren bir çalışma yapılacak.

ALTIN YATIRIMCISINA TAKİP

Altın yatırımcısının davranış modeline uygun stratejiler belirlenebilmesi için altınla ilgili bilgi ve veriler ihtiyaçlar doğrultusunda güncellenecek, FİNTÜRK verilerinde yer alan mevduat ve kredi verilerine altın kırılımı eklenecek. Bankalar nezdinde açılan altın hesaplarının kaynağı olan 995/1000 saflıktan yukarı hurda olmayan altın ile değerleme sonrası tespit edilen 995/1000'den düşük hurda altın verisinin izlenmesi amacıyla form düzenlenecek. Darphane tarafından basılan altınlar için sertifikasyon ve güvenlik sistemi geliştirilecek.

POS'TAN ALTIN YATIRMA MODELİ

Yatırım amaçlı altınların sisteme kazandırılması ve finansal erişimin artırılması amacıyla kuyumcuların banka işbirliğinde finansal sistem içinde olmaları sağlanacak, bu çerçevede kuyumcuların bankalara ekspertiz hizmeti verebilmesi için ekspertize yetkili kuyumcu standartları belirlenecek, altın mevduat hesabı olan müşterilerin kuyumcuların POS'ları üzerinden hesaplarına gram altın yatırabilmesine ilişkin model geliştirilecek. Bunun için TBB bünyesinden komite oluşturulacak ve kuyumcular odasıyla görüşmeler yapılacak.

ALTIN İÇİN SAKLAMA MERKEZİ

Hem halka güven vermesi hem de piyasaya likidite sağlanması amacıyla bankalarca toplanan fiziki altının en azından belli bir oranının Türkiye'de saklanmasına ilişkin sistem geliştirilecek, bölgesel gümrüklü ve gümrüksüz saklama merkezi kurulacak. Altın transfer sistemi geliştirilerek transferlerin bankacılık sistemi üzerinden gerçekleştirilmesi sağlanacak.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.