1. YAZARLAR

  2. Mustafa Özdal

  3. Bakan Çavuşoğlu'ndan Akşener'e sert TİKA yanıtı!
Mustafa Özdal

Mustafa Özdal

Yazarın Tüm Yazıları >

Bakan Çavuşoğlu'ndan Akşener'e sert TİKA yanıtı!

A+A-

24 Haziran'a sayılı günler kala meydanlar  ısınıyor, siyasetçilerin açıklamalarının dozu artıyor, polemiklerin kapısı sonuna kadar aralanıyor.

***

Bugüne kadar AK Parti ile CHP arasında polemikler üzerinden yürüyen bir seçim sürecine tanık oluyor, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Muharrem İnce'nin söz düellosunu izliyorduk.

Son günlerde ise AK Parti cephesinden HDP'ye yönelik eleştiriler yükselmeye başladı.

Yani iktidarın gündeminde İyi Parti yoktu.

Ancak Meral Akşener'in TİKA ile ilgili sözleri, AK Partili bir bakanın sert tepkisine neden oldu.

Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'ndan söz ediyorum.

***

Ne demişti Akşener, hatırlayalım:

“Ben, 'TİKA'sından AFAD'ına, bu çiftlik haline gelmiş kurumların neyi nereye harcadığına bakacağım. TİKA yılda 4 milyar dolar harcıyor senin, sizin paranızdan. Elbette soracağım ağalara; 'Bu 4 milyar doları nereye harcadın kardeşim?'”

***

Akşener'in bu sözleri kamuyounda TİKA'yı kapatmakla tehdit ettiği iddialarını beraberinde getirdi.

Akşener'e yanıt TİKA'dan sorumlu  Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu'ndan geldi.

***

ozdal-010.jpgOLAY TV'de Gündemin Getirdikleri'ne konuk olan Çavuşoğlu'na, Akşener'in TİKA ile ilgili sözlerini hatırlattım.

Bakan sert çıktı Akşener'e:

“Buna anlam vermek mümkün değil. Muhalefet önemlidir, demokrasilerin olmazsa olmazıdır. Ama Türkiye'ye yakışan bir muhalefet yok maalesef. Her işi engellemeye ve kötülemeye çalışan bir tarz millete yapılmış en büyük saygısızlıktır.

Son 1 yılda özellikle dış ülkelerde  gördüğüm manzara karşısında TİKA'ya, Türkiye'den çıktığını iddia eden bir kişinin saldırması emin olun ki büyük bir aymazlıktır.

Biz biliyoruz ki TİKA dünyada Türkiye'nin barış elçisi, Türkiye'nin gülen yüzü milletin veren elidir. Nerde bir mazlum, mağdur varsa, onlara ulaşan, gelişmekte olan ülkelerle işbirliğini temin ederken, birlikte kalkınmayı sağlayan ve kalıcı bir dostluğu pekiştiren, ejdat mirası eserleri ayağa kaldıran bir kurumdur TİKA. Bunlara rağmen TİKA'ya saldırmak başka bir şeyi akla getiriyor. 

Çünkü biz biliyoruz ki TİKA, girdiği her ülkede çok seviliyor ve daha fazla varlık gösterilmesi isteniyor. TİKA'dan, okul, yol, hastane, su kuyusu doktor, bekleniyor. Bundan rahatsız olan kim biliyor musunuz? FETÖ! Açık ve net. Çünkü TİKA'nın olduğu yerlerde FETÖ alan bulmakta zorlandı yıllarca.

Son dönemde özellikle TİKA, atılımları  ve milletin engin yaklaşımlarıyla, girdiği her ülkede yeni bir atmosfer oluşturuyor. FETÖ, bundan çok rahatsız.

O zaman  bir yanda milli ve muhafazakar iddiasıyla yola çıkan bir anlayış, diğer yanda TİKA gibi Türki cumhuriyetlerde, medeniyet coğrafyamızdaki eserleri ayağa kaldıran, oralarda yaşayan insanlarımızın ekonomik kalkınmasına güç katan, meslek sahibi yapmaya çalışan bir kuruluşu kapatma tehtidi...

Üstelik tezviratlarla, dedikodularla bunu yapıyorsunuz. Açın TİKA'nın web sayfasını, orada kurumun hesaplarını, bütçesini görürsünüz. Bir takım rakamlar telaffuz ediliyor.

Bir yerde 4, bir yerde 6, son olarak 8'lere çıktılar.  İnsanlar bilmiyorlarsa öğrensinler. Ama  kesin olarak söylüyorum ki bu bir FETÖ projesidir. Ve bu proje, siyasetçi olduğunu iddia eden kişi tarafından  yürütülmektedir.”

***

Bakan Çavuşoğlu'na, “Akşener, FETÖ, TİKA'ya  karşı olduğu için mi bu konuyu gündeme getirdi?” diye soruyorum.

“Ben öyle düşünüyorum. Açık ve net. Başka bir açıklamasını bulamıyorum çünkü” diyor.

***

“O zaman Akşener'in FETÖ ile bağlantılı olduğunu mu  iddia ediyorsunuz?” diye devam ediyorum sorularıma.

Çavuşoğlu'nun yanıtı şöyle oluyor:

“Şüpheniz mi var? Geçmişi hatırlatmaya gerek var mı? 15 Temmuz  sürecini beraber yaşamadık mı? Konuşulanları beraber görmedik mi?Kimlerin desteklendiğini, bütün FETÖCÜ'lerin etrafında konumlandığını görmüyor muyuz, bundan şüphemiz mi var?”

***

 Bakan Çavuşoğlu, şunları da ekledi:

“TİKA, mağdurların gözyaşını silen ve ümmete umut olan bir kurumdur.  O yüzden bu yaklaşımlar, gerçekten çok ciddi anlamda Türkiye'ye yabancılaşmış, düşmanlaşmış bir yaklaşımı ortaya koyuyor. Zaten milletimiz de bunu görüyor.”

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.