Boşnak gençler şehit dedelerinin mezarında

Sırbistan’ın Sancak bölgesinden tarihi Gelibolu Yarımadası’na gelen Boşnak üniversite öğrencileri, Çanakkale Savaşları’nda dedelerinin şehit düştüğü toprakları ziyaret etti.

Boşnak gençler şehit dedelerinin mezarında
HABERİ PAYLAŞ

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığının koordinesiyle Sırbistan’ın Sancak bölgesinden tarihi Gelibolu Yarımadası’na gelen Boşnak üniversite öğrencileri, Çanakkale Savaşları’nda dedelerinin şehit düştüğü toprakları ziyaret etti.

Sırbıstan’daki bazı üniversitelerde öğrenim gören 50 kişilik grup, Çanakkale Savaşları’nın yaşandığı Gelibolu Yarımadası’nda 57. Piyade Alayı Şehitliği, Conkbayırı, Şehitler Abidesi, Yahya Çavuş ve Seyit Onbaşı anıtları ile Çanakkale Destanı Tanıtım Merkezi’ni gezdi.

Program kapsamında şehit dedelerinin mezarlarında dua eden öğrenciler, duygusal anlar yaşadı.

Grupta yer alan Avdiya Salkoviç 1990’lı yıllarda Marmara Üniversitesinde eğitim gördüğünü dile getirdi. 

Türkiye’yi çok sevdiğini dile getiren Salkoviç, ‘Burada tarif edemeyeceğim duyguları yaşıyorum. Dedelerimin bastığı topraklara basmak, savaştığı yerlerde olmak, ruhlarını teslim ettikleri topraklarda bulunmak bizi duygulandırdı. Bu kafilede yer alan öğrencilerin de burada bir akrabası şehit olmuştur.’ diye konuştu.

Atalarının Osmanlı sancağı altında savaştığı topraklarda bulunmalarının kendilerini heyecanlandığını aktaran Mirza Aliçkoviç ise ülkesinde döndüğünde soydaşlarına Çanakkale’yi anlatacağını ifade etti.

Ceylana Holiç de ziyaret sırasında duygulandığını kaydederek ‘Buraya daha önce de gelmiştim. Bizim için çok önemli bir yer. Sancak bölgesinden Çanakkale’de çok fazla şehit var. Onlar için dua ediyoruz.’ dedi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X