1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bursa’nın siyasetçileri İstanbul için ‘milletin iradesi’ nöbetinde
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bursa’nın siyasetçileri İstanbul için ‘milletin iradesi’ nöbetinde

A+A-

Seçim gecesi… Bursa sonuçlarının belli olmasıyla İstanbul’a doğru yola ilk çıkan CHP Parti Meclisi Üyesi Gamze Pamuk Ateşli oldu ve uykusuz gecenin sabahında CHP İstanbul Adayı Ekrem İmamoğlu ile bir araya geldi.

Ardından…

Pazartesi sabahı CHP Genel Başkan Yardımcısı Orhan Sarıbal oy çuvalları nöbetine başladı. Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu da hukuk desteği için Tuzla’ya gidiş gelişlerini sürdürüyor.

Benzer tablo…

AK Parti Genel Merkezi’nin görevlendirmeleriyle de ortaya çıktı. Pazartesi ilk tebligat, Üsküdar’da görevlendirilen AK Parti Bursa Milletvekili Ahmet Kılıç’a ulaştı. Kılıç’a daha sonra Maltepe’de görev verdiler.

Dün de Şişli’de itiraz nedeniyle oyların yeniden sayılmasında ‘milletin iradesi nöbeti’ tuttu.

Aynı durum…

1.-yazi-icin-bursa-milletvekilleri-mustafa-esgin-ve-ahmet-kilic-istanbul-secimi-millet-iradesi-nobeti.jpgAK Parti Bursa Milletvekili Dr. Mustafa Esgin için de geçerli.

O da…

AK Parti Genel Merkezi’nin görevlendirmesiyle İstanbul’a gidip, Beykoz oylarının itiraz nedeniyle yeniden sayımında ‘milletin iradesi nöbeti’ üstlendi.

Yanı sıra…

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu salı ve çarşamba günleri İstanbul’daydı. Yine, Emine Yavuz Gözgeç ve Osman Mesten de görevli gittiler.

Buna karşın…

Osmangazi Adayı Erkan Aydın, kendi seçiminin sabahında bu kez CHP Milletvekili olarak Prof. Dr. Yüksel Özkan’la birlikte İstanbul’a gitti.

2 partiden Bursa milletvekillerinin oy sayımına nezaret amacıyla İstanbul’a gitmeleri ilk kez yaşanan bir durum. Bugüne kadar görülmemiş bu durumu AK Parti Bursa milletvekilleri Kılıç ve Dr. Esgin’le konuştuk.

Mustafa Esgin şunu söyledi:

“Seçimin sonucu değişebilir de değişmeyebilir de. Biz sonucun değişmesi için değil, milletin namusu olan oyların korunması için görev yapıyoruz. Binali Bey’e verilsin diye bir gayretimiz yok, İstanbullunun hakkı zayi olmasın. Çabamız bunun için.”

Sonrasında Ahmet Kılıç da şunu söyledi:

“Kimse mağdur olmasın. Binali Bey’e fazladan 1 oy bile yazılmasın, aynı şekilde Sayın İmamoğlu’na verilen 1 oy bile zayi olmasın. Milletin iradesi seçimin sonucuna yansısın. Çabamız buna.”

 

İstanbul seçimi iptal edilir mi?

 

İstanbul’a giden Bursa’nın siyasetçileri milli irade nöbeti için görev yaparken, Ankara ve Bursa’da kimi siyasetçiler de şu soruyu tartışıyorlar:

“İtirazlar nedeniyle yeniden sayım yapıldığı için bitmeyen İstanbul seçimi iptal edilip yenilenir mi?”

Soruyu tartışanlar...

CHP Adayı Ekrem İmamoğlu ile AK Parti Adayı Binali Yıldırım arasındaki oy farkının çok az olduğuna işaret ediyorlar ve milimetrik sonucun hassasiyeti nedeniyle tartışılır olup olmayacağını sorguluyorlar.

 

Bozbey ‘geçersiz oyların çokluğu’ nedeniyle Bursa seçimine itiraz etti

 

3.-yazi-icin-mustafa-bozbey-secim-sonucu-itiraz-sosyal-medya-duyurusu.pngPazar gecesinden bu yana herkesin gözü kulağı İstanbul’da. Seçim sonucu için neredeyse futboldaki VAR sistemine başvurulacak.

Ne var ki…

İtirazlar nedeniyle sonuçlanmayan tek seçim İstanbul’da değil. Bugüne kadar görülmemiş oranda, ülkenin hemen her yerinden itiraz haberleri geliyor.

Bunlara…

Millet İttifakı adına CHP Büyükşehir Adayı Mustafa Bozbey’in başvurusu da eklendi. YSK’nın açıkladığı sonuçlarla ellerindeki veriler arasında tutarsızlık olduğu gerekçesiyle Bursa seçimine itiraz ettiğini sosyal medya hesaplarından duyuran Bozbey şu bilgiyi verdi:

“Geçersiz oyların sayısının fazlalılığı ve diğer şaibeli hususlarla ilgili olarak İlçe Seçim Kurulları’na itiraz başvurularımızı gerçekleştirdik. İlçe Seçim Kurulları’nın reddetmesi üzerine bu kez İl Seçim Kurulu nezdinde itirazımızı yaptık.”

Pazartesi gününe kadar sonuç bekleyen Bozbey, hukuki dayanak olarak İstanbul’daki itirazları gösterdi.

 

Politic’s Araştırma tebriği hak etti

 

Cumartesi akşamı, oy vermeye saatler kala Politic’s Araştırma Genel müdürü Recep Güven’den seçimin son anketi geldi.

Ankette.

Alinur Aktaş’ın yüzde 50.36, Mustafa Bozbey’in yüzde 47.50, Mehmet Atmaca’nın yüzde 2.14 oy alacakları tahmin ediliyordu. Pazar gecesi de sandıktan Aktaş’a 49.6, Bozbey’e 47, Atmaca’ya 1.8 oy çıktı.

Biz de, Bursa’da seçim sonucuna en yakın tahmini yapan Politic’s ve Recep Güven’i kutluyoruz.

 

Demokrat gençlerin vefası: Ali Kemal’in anısını yaşatmak istiyorlar

 

5.-yazi-icin-demokrat-gencler-tamer-colakoglu,-ugur-sahan,-umut-sahan,-tolga-kornasor,-cengiz-duman,-murat-yuce,-mehmetu-gungor.jpgGeçmişte yolu DYP İl Gençlik Kolları’ndan geçen, hâlâ genç grubu bir arada görünce biz de heyecanlandık.

DYP’de İl Gençlik Kolları Başkanlığı yapan Tamer Çolakoğlu önderliğinde Uğur Şahan, Umut Şahan, Tolga Kornaşor, Cengiz Duman, Murat Yüce, Mehmet Güner ziyarete gelmişlerdi.

Gençlerle...

Kandil gecesinin sabahı aniden vefat eden ve herkesin Ali Kemal olarak tanıdığı Mehmet Ali Gedik sohbeti yaptık.

Siyasette DYP’li olmasına karşın her partinin kongresine giden, her cenaze ve düğünde bulunan, Bursaspor’un deplasmanlar dahil her maçında olan ve kentin özgün simaları arasına giren Ali Kemal’le ilgili anılar bile çok farklı.

Sürekli gülümseyen, kimseyi rahatsız etmeyen, kimsenin de tedirgin olmadığı Ali Kemal’in anısını Bursaspor’la özdeşleştirerek yaşatma isteklerini dile getirirken “Bursa’nın ve Bursaspor’un Ali Kemal gibi birkaç değeri var, onlara sahip çıkmalıyız” dediler.

 

Kaleci Muhammed’in vefası

 

6.-yazi-icin-bursaspor-kalecisi-muhammed-sengezer,-hamza-geldi,-ziyaret.jpgHamza Geldi yerelde Milli Görüş siyasetinin önemli isimlerinden. Hastalığı nedeniyle son zamanlarda yatağından kalkamıyor, ama siyaseti ve renklerine âşık olduğu Bursaspor’u izlemekten asla vazgeçmiyor.

Bursaspor’un genç ve milli kalecisi Muhammed Şengezer de kentteki en iyi Bursasporlulardan biri olan Hamza Geldi’ye gerçek bir vefa ziyareti yaptı.

Genç kaleci formasını armağan edince Hamza Geldi çok etkilendi ve heyecanlandı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.