Bursa’yı dünyaya tanıtma fırsatı!

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz, Bursa turizmini harekete geçirmek için planlanan projeleri bugünkü köşesine taşıdı…

Bursa’yı dünyaya tanıtma fırsatı!

Yılmaz, yazısında şu ifadeleri kullandı:

Her ay… Bursa Turizm Platformu adı altında, Bursa’nın turizm bileşenleri periyodik olarak toplanıp Bursa turizmi için yapılabilecekleri konuşuyorlar.

Dahası…

İleriye yönelik stratejik turizm planlaması adına önemli kararlar alıyorlar. Bu ay ki toplantı ise başka bir havada geçti.

Çünkü…

Bursa’nın 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti olarak ilan edilmesi, Bursa turizmi için çok büyük bir fırsat ortaya çıkardı.

İşte…

O fırsatın değerlendirilmesi için kolların sıvandığı ve kurumsal anlamda harekete geçildiği de toplantı gündemine yansıdı.

Nitekim…

İl Kültür Turizm Müdürü Dr. Kamil Özer başkanlığında yapılan ve Büyükşehir Belediyesi Turizm Şube Müdürlüğü, Bursa Turizm Tanıtma Birliği, UNESCO Alan Başkanlığı, Yenişehir Havaalanı Müdürlüğü,  Uludağ Üniversitesi Arkeoloji Bölümü gibi kamu kurumlarıyla TÜRSAB, GÜMTOB, BUSAD, Tarihi Hanlar ve Çarşılar Federasyonu gibi sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu  Bursa Turizm Platformu’nun son toplantısında ele alınan konu bu oldu.

Dahası…

Toplantıya katılanların tümü, “2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti payesinin Bursa’nın tüm dünyaya tanıtımı için büyük fırsat olacağını” söylediler.

Bu kapsamda…

Toplantıya başkanlık eden İl Kültür Turizm Müdürü Dr. Kamil Özer de büyük bir heyecanla takip ettiği konularda şu bilgileri paylaştı:

“Bakanlığımız bu konuda harekete geçti ve geniş çaplı hazırlık başlatıldı. Bir yandan bazı müzeler için revizyon ve yenileme yapılması önceliğe alınırken, diğer yandan tanıtım atağı için çalışma yürütülüyor. Tanıtma Ajansı bu dönem Bursa’ya ağırlık verecek.”

Toplantıda…

Yapılacak çalışmaların koordinasyonu için turizm bileşenleriyle Büyükşehir Belediye Başkanı’nın bir araya gelmesi temenni kararı alınırken, geçen yıl yapılamayan yurt dışı fuarlara katılım kararlaştırıldı.

Öncelik de, 25 yıldır yapılan Yunanistan’daki Selanik Fuarı’na verildi.

 

Gelenekten Geleceğe Akan Şehir

Bursa Turizm Platformu kararıyla bir süredir çalışması devam eden Bursa’nın web sitesi de büyük ölçüde ortaya çıktı.

Turizm Tanıtma Birliği tarafından tasarımı ve bilgi metinleri hazırlanan bursa.com.tr adresindeki Bursa sitesi, Gelenekten Geleceğe Akan Şehir olarak sunuluyor

Bir şehirden Ötesi sloganının yer aldığı başlığın altında gezi rotaları, kültür-sanat, gastronomi, doğa-sağlık bölümleri yer alıyor.

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X