Devletin milletinden, milletin devletine: Reformun ilk basamağı, insan hakları!

Zor bir süreçten geçiliyor olmasına karşın adımları atılan hukuk ve ekonomi reformlarının hukuk boyutunda temeli insan hakları oluşturuyor.
TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı olan AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu hem bu zor süreci, hem devlet-millet ilişkisinde değişen anlayışı, hem insan hakları alanında atılan adımları yorumladı, hem de Anayasa’da yapılan en kritik değişikliğe dikkat çekti. Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz’ın yazdı…

Devletin milletinden, milletin devletine: Reformun ilk basamağı, insan hakları!

Gerçek olan şu… Demokrasimizin kesintiye uğradığı dönemlerden kalma devlet alışkanlıkları var. Bunların uygulamaları genelde Türkiye’deki insan hakları sorunları olarak hem topluma, hem uluslar arası arenaya yansıyor.

O bakımdan…

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül’ün hukuk reformu çalışmaları başında TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu’nun görüş ve önerileri dinlemesi önemli.

Çünkü, hukukta reformun ilk basamağını gerçekten insan hakları oluşturuyor.

O nedenle…

Bakan Gül’ün ziyaretini ve insan hakları-reform ilişkisini, son Başbakan Yardımcısı olan AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu ile konuştuk.

Bakışı şu:

“AK Parti olarak çıkış noktamız, insanı merkeze alan yaklaşımdır. Bunu da, Şeyh Edebali’nin ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ ilkesini referans alarak her platformda söyledik.”

Ardından…

“Bu ilke, içi boş bir slogan değildir” dedi ve devam etti:

“İktidara geldiğimizden itibaren ‘sessiz devrimleri’ gerçekleştiriyor. Bu yönüyle AK Parti reformların partisi oldu, devletle millet arasındaki mesafe kalktı.”

Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X