Gözler bu toplantıya çevrildi! Kısıtlamalar gevşetilecek mi?

NATO zirvesi nedeniyle ertelenen toplantı bugün yapılıyor. Pazar günü sokak yasağının kaldırılması, gece yasağı saatinin ileri alınması, açık alanlarda maske şartının esnetilmesi masada…

Gözler bu toplantıya çevrildi! Kısıtlamalar gevşetilecek mi?

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak. 2 haftada bir yapılan kabine toplantısı, NATO toplantısı nedeniyle geçtiğimiz hafta gerçekleştirilmemişti. Bugün yapılması beklenen toplantıda, pandemiyle mücadele başta olmak üzere ülke gündemindeki önemli konuların ele alınması bekleniyor.

YASAKLAR KALKACAK MI?

Özellikle salgına karşı artan aşılamayla birlikte düşen vaka sayıları sonucunda; pazar günü yasaklarının kaldırılması, hafta içi sokağa çıkma yasağı saatinin 22.00’den 24.00’e ötelenmesi ve 1 Temmuz’da tamamen kaldırılması, restoranlarda 21.00 olan masada servis süresinin 22.00’ye uzatılması gündemde. Açık alanlarda maske şartının kaldırılması da kabinede değerlendirilecek. 1 Haziran’da yürürlüğe giren kademeli normalleşme ile sokağa çıkma kısıtlaması saat 22’den sonra olacak şekilde düzenlenmiş, Pazar günleri ise tamamen kısıtlama kapsamında kalmıştı.

Ayrıca Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da kabinede bir sunum yapması öngörülürken, hız kazanan aşılama çalışmalarının masaya yatırılarak, bunun vaka sayılarına yansımalarının değerlendirileceği, yerli aşı çalışmalarının da görüşüleceği tahmin ediliyor.

TURİZME KDV DESTEĞİ…

Normalleşmeye ilişkin yeni adımların atılıp atılmayacağına karar verilecek toplantı sonrasında turizmciler için de bir açıklama yapılması bekleniyor. Bu kapsamda turizmcilere sağlanan ve bu ay sona erecek KDV desteği uzatılacak. Turizm sezonunun açılması ve Rusya’dan Türkiye’ye uçuşların 22 Haziran itibarıyla yeniden başlayacak olması gibi konuların masaya yatırılacağı toplantıda, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da bir sunum yapacak.

GÜVENLİK KONULARI…

Toplantıda ayrıca güvenlik ve dış politikaya ilişkin konuların da görüşülmesi, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, yurt içi ve sınır ötesinde terör örgütlerine karşı yürütülen operasyonlara ilişkin kabineyi bilgilendirmesi bekleniyor. Diplomatik gelişmelerin de ele alınması beklenen toplantıda, NATO Zirvesi ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Azerbaycan ziyareti ile Antalya’daki Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi ve Antalya Diplomasi Forumu’nun yansımalarının değerlendirilmesi öngörülüyor.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X