Hedef Kobani

Türkiye üzerinden Kobani`ye geçecek olan Peşmerge güçleri Erbil`den ayrıldı. Katyuşa füzelerinin de aralarında olduğu ağır silahlar ve peşmerge birliklerinin bugün Kobani`de olması bekleniyor.

Hedef Kobani
Günlerdir tartışılan ‘Peşmergeler Kobani’ye ne zaman gidecek?’ sorunun yanıtı dün belli oldu.
 
Peşmerge kaynakları dün yaptıkları açıklamalarda, yaklaşık 150 kişiden oluşan silahlı gücün, havadan ve karadan olmak üzere iki koldan yola çıkacağını duyurdu. Ardından da dün öğleden sonra ağır silahlar ve 80 peşmerge Erbil’den Kobani’ye doğru yola çıktı.
 
Araçlara yüklenen silahlar arasında Katyuşa füzeleri, havan topları gibi ağır silahlar var. Peşmerge Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre birlikler iki grup halinde Türkiye’ye geçecek.
 
Bu çerçevede Peşmerge güçlerinin ‘ağır silahlarını taşıyan’ konvoy Erbil’den Duhok’a hareket etti. Konvoydaki her araçta iki Peşmerge yer alırken, silahlar kapalı kasalarda taşınıyor. Konvoyun gece geç saatlerde Habur sınır kapısından Türkiye’ye giriş yapacağı ve Şanlıurfa’nın Suruç İlçesi’ne giderek, buradan Kobani’ye geçeceği belirtildi.
 
HAVA YOLU İLE
 
Diğer 72 kişilik Peşmerge grubunun ise gece saatlerinde özel uçakla Erbil Uluslararası Havalimanı’ndan Türkiye’ye geçmesi bekleniyor.
Dün ayrıca Dışişleri Bakanlığı’nın Türk Hava Yolları’ndan uçak kiralaması dikkat çekti. THY yetkileri uçağın ne amaçla kiralandığı konusunda ise bilgi vermedi.
 
TÜRKİYE YARDIM ETTİ
 
Bu arada Peşmergelerin Kobani’ye geçişi konusunda resmi bir açıklama da Peşmerge Bakanlığı’ndan geldi bakanlığın Basın Sözcüsü Herburt Hikmet, Türk hükümetinin bu konuda çok yardımcı olduğunu ve kolaylık sağladığını belirtti. Peşmerge’nin Kobani’de sadece lojistik destek sağlayacağı yönündeki iddiaları da yalanlayan Hikmet, Peşmerge’nin IŞİD’e karşı savaşacağını söyledi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X