İşte tam kapanmanın raporu! Dikkat çeken rakamlar…

19 günlük tam kapanma sürecinde, değişen alışkanlıkların elektrik tüketimini nasıl etkilediğini Limak Enerji Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytac, Olay Gazetesi Ahmet Emin Yılmaz’a açıkladı. Yılmaz da Aytac’ın aktardığı bilgileri bugünkü köşesine taşıdı…

İşte tam kapanmanın raporu! Dikkat çeken rakamlar…

Yılmaz, yazısında şu bilgileri verdi:

Bir yandan… Salgında hayatta kalma mücadelesi, diğer yandan ekonomik koşulların bozulması nedeniyle ayakta kalma mücadelesi veriyoruz.

Doğal olarak…

Virüsün bulaşmasını engelleyecek önlemler yaşamı fazlasıyla etkiliyor. Bu önlemleri uygulama kararları da alışkanlıkları değiştirirken, yaşamakta olduğumuz kapanma süreçleri yeni bir ev yaşamı ortaya çıkarıyor.

Nitekim…

Sona eren 19 günlük tam kapanma süreci bu değişikliklerde çok etkili oldu.

Biz de…

Somut veriyi görmek amacıyla, Bursa ve çevre illere elektrik dağıtımını yapan Limak Enerji Uludağ Elektrik Genel Müdürü Ali Erman Aytac’a kapanma dönemindeki elektrik harcamasını sorduk.

Önce…

Süreçle ilgili değerlendirme yaptı:

“Covid-19 önlemleri kapsamındaki tam kapanma tedbirleri, şirketlerin evden çalışma sistemine geçişi ve ramazanın da etkisiyle sosyal yaşamda değişime neden oldu.”

Şunun altını çizdi:

“İşe gidiş – geliş sürecinin olmaması ve ramazanda uyku alışkanlıklarının değişmesi, sahura kadar hareketliliğin sürmesine yol açtı.”

Sonra da ticaret, sanayi ve konut olarak 3 rakam açıkladı:

Bir…

“Limak Enerji verilerine göre ticarethane grubunda tam kapanmaya geçişin etkisiyle elektrik tüketimi saatlik bazda yüzde 25 düştü.”

İki…

“Sanayi grubu tam kapanmadan kısmi olarak etkilenmese de, resmi tatil günü olan 1 Mayıs’ta saatlik bazda yüzde 30’lara varan düşüş yaşandı.”

Dikkat çektiği şu:

“Kısmi kapanmadan tam kapanmaya geçişin etkilerinin görüldüğü 14 Nisan’a göre 04 Mayıs’ta sanayide yüzde 4 oranında, ticarethanelerde yüzde 14’e varan elektrik tüketim düşüşü var.”

Üç…

“418 saatlik tam kapanmada meskenlerde elektrikli aletlerin daha çok kullanılması, sosyal yaşam değişiminin getirdiği tüketimin artması, evde kalma süresinin uzunluğu, beyaz eşya ve diğer elektrikli cihazların daha fazla kullanımı, elektrik tüketiminde artışa neden oldu.”

Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının tamamı için  tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X