Japon yazı sanatları BUSMEK’te buluştu

Geleneksel Türk İslam sanatlarından Hüsnühat ve Japonların geleneksel yazı sanatı Kaligrafi ile eski çağlardan beri uygulanan güzel yazı sanatı Shodo, BUSMEK Sanat Galerisi’nde ustaların ellerinde harmanlandı.  

Japon yazı sanatları BUSMEK’te buluştu
HABERİ PAYLAŞ

Uluyama Türk Japon Kültür Derneği aracılığıyla Bursa’da bulunan Japon Kaligrafisi ustaları Yasunori Sekine, Hideaki Suezawa ve eşi Bayan Suezawa, BUSMEK atölyelerinden Hüsnühat ustaları ile buluşarak, bilgi alışverişinde bulundular. Yapılan ortak faaliyette Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Numan Şeker, Sosyal İşler ve Eğitim Hizmetleri Şube Müdürü İbrahim Karaman ve BUSMEK Yöneticisi Eyüp Arda, Japon heyete BUSMEK çalışmaları hakkında bilgi verdi. 

u1.jpg

DERİN VE HASSAS DETAYLAR…

Japon Sanatçılar, Hüsnühat sanatının tarihçesi, yazı çeşitleri, tashih aşaması, teknik detaylar ve kullanılan doğal malzemeler hakkında bilgi aldılar. Yüzyıllar öncesine ait bu sanatın bu kadar derin ve hassas detayları bulunması karşısında hayranlıklarını dile getiren Japon sanatçılar ayrıca Tezhip sanatından örnekleri de incelediler.

u2.jpg

SHODO HAKKINDA BİLGİ VERDİ…

Eski çağlardan beri Japonya’da uygulanan güzel yazı sanatı Shodo (Şodo) hakkında bilgi veren Sekine ise,  “Fırça ve mürekkep kullanılarak, kanji ya da katakana, hiragana gibi Japon alfabelerini sanatsal olarak ifade etme amacı güden Shodo, Japonya’nın geleneksel sanatlarından biridir” dedi. BUSMEK Sanat Galerisi’nin ardından kaligrafi ustaları, sırasıyla ebru, çini ve filografi sınıflarını da ziyaret ederek, bu sanatlar hakkında uygulamalı olarak bilgi aldılar. Sanat dolu günün anısına Japon misafirlere ebru tablolar hediye edildi. 

uu3.jpg

u4.jpg

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X