Medya imparatoru Murdoch, Obama’dan özür diledi

ABD Başkanı Barack Obama’nın ‘siyahi başkan’ olmadığını ifade eden sözlerinin tepki çekmesi üzerine ‘medya imparatoru’ olarak adlandırılan Rupert Murdoch, özür diledi.

Medya imparatoru Murdoch, Obama’dan özür diledi

News Corp firmasının kurucusu ve sahibi olan Rupert Murdoch, Başkan Obama için sarf ettiği sözlere sosyal medyadan yoğun tepki gelmesi üzerine özür diledi.

Obama için, ‘gerçek siyahi başkan’ olmadığı ve Cumhuriyetçi Parti’den başkan aday adayı olan Ben Carson’un seçilmesi durumunda ABD’nin ilk siyahi başkanının o olacağına yönelik sözleri medya imparatoruna beklemediği tepkilerin gelmesine yol açtı. 

Murdoch, perşembe sabahı paylaştığı tweet ile ‘şahsen her ikisini de büyüleyici buluyorum’ diyerek hem Obama’ya hem de Carson’a olan düşüncelerini paylaştı. 

SİYAHİ BAŞKAN TARTIŞMASINI CARSON BAŞLATTI

Ünlü doktor ve başkan aday adayı Carson, CNN haber kanalında katıldığı bir programda, Beyaz Saray’a seçilmesi durumunda ülkenin gerçek anlamda ilk siyahi başkanının kendisinin olacağını dile getirmişti. Carson, bu açıklamasına gerekçe olarak da Obama’nın başkanlığı döneminde ABD’de yaşayan siyahilerin konumlarında eskiye oranla daha kötüye gittiğini savunmuştu. Carson, bu eleştirisini de New York adlı dergide çıkan bir makaleye dayandırmıştı. 

MURDOCH’UN TWEET’İNE ŞİRKETİ DAHİ SAHİP ÇIKMADI

Rupert Murdoch’un Obama’nın derisinin rengini eleştirdiği tweet’e, sahibi olduğu 21st Century Fox şirketi dahi sahip çıkmadı. Kurum, yaptığı açıklamada, Murdoch’un paylaşmış olduğu tweeti kendi hesaplarından RT etmediklerini duyurdu. 

Şirket, Murdoch’un Twitter’da aktif olduğunu belirterek, bazen bu durumun insanı beklemediği hararetli tartışmaların içine itebileceğini dile getirdi. Şirket, Murdoch’un paylaştığı tweet ile ilgili gerekli sorumluluğun kendisine ait olduğunu bildirdi.

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X