Toplu iğne başına ibrik yerleştirdi

“Dünyadaki üç mikro heykeltıraştan biri” olarak tanınan Necati Korkmaz (54), Türk geleneksel çini sanatının dünyadaki en küçük örneklerini toplu iğne başına yerleştirdi.

Toplu iğne başına ibrik yerleştirdi
HABERİ PAYLAŞ

“Dünyadaki üç mikro heykeltıraştan biri”  olarak tanınan Necati Korkmaz (54), Türk geleneksel çini sanatının dünyadaki en küçük örneklerini toplu iğne başına yerleştirdi. Toplu iğne  başına yerleştirdiği vazo ve ibriğin bu sanat dalında dünyada bir ilk olduğunu belirten Korkmaz şöyle konuştu: “Türk geleneksel çini sanatının dünyadaki en küçük örneklerini  hazırladık. Her biri çok uzun zaman alan çalışmanın ürünü. Küçük çini vazolar.  Mikro boyutlarda ve her birinin üzerinde hat yazısı, ayetler ve süslemeler var.  Altı parçadan oluşan Mevlana koleksiyonu adını verdik. Yazılar ve çiniler çok  küçük, milimetrik boyutlarda. Mikroskopla görülebiliyor. Bunları dünyanın en küçük çinileri olarak ilk kez Konya’ya getirdik. Şeb-i Arus boyunca ziyaretçilerin beğenisine sunulacak.”

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X