Türkiye’nin en büyüğü Bursa’da yapıldı!

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz, Türkiye’nin en büyük Kurban Pazarı Tesisi’ni yerinde gezip uygulanan son teknolojiyi bugünkü köşesinde paylaştı…

Türkiye’nin en büyüğü Bursa’da yapıldı!

Yılmaz, yazısında şu bilgileri verdi:

Yer Veysel Karanı Mahallesi… 4 yıl önce Osmangazi Belediyesi tarafından ilk etabı hizmete sokulan Kurban Pazarı, 70 dönümlük alanda 20 bin metrekare kapalı alanıyla aynı alanda Türkiye’nin en büyük tesisi oldu.

İşte…

Etap etap büyümeyen, hijyenik kurban kesim yeri tamamlandığında daha da büyüyecek olan tesis, bambaşka bir projede de büyüklük yarışına girdi.

Çünkü…

20 bin metrekarelik kapalı alanın çatısının tamamına güneş enerjisi panelleri monte ediliyor. Montajı hızla devam eden paneller, Kurban Pazarı ve Hijyenik Kurban Kesim Tesisi’nin çatısını güneş tarlasına çevirdi.

Çalışmaları…

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar’la birlikte izledik.

“4 bin 100 panelle burası güneş tarlasına dönecek” derken heyecanlıydı:

“Günümüzde yeşil enerji çok önemli. Çevresel faktörler açısından da çevreci ve sonsuz bir kaynak olan güneş enerjisi dünyanın her yerinde uygulanabiliyor.”

Bu nedenle…

Güneş enerjisinin konvansiyonel tipteki diğer enerji kaynaklarına göre çok daha çevreci olduğunu vurgulayan Dündar, başlattıkları yatırımı “doğaya saygılı hizmet modeli” olarak yorumluyor.

Bildiğimiz kadarıyla…

Bursa’da başlayan güneş enerjisi yatırım ve uygulamalar var, ama bu büyüklükte yok.

Şunu söylemek mümkün:

Türkiye’nin en büyük kapalı kurban pazarının çatısı, GES’le göz alabildiğine güneş tarlası oluyor.

4 bin 100 panelin montajını izlerken Dündar şu bilgiyi verdi:

“Güneş enerjisi panellerden 20 adet 50 kilowatsaatlik inverter cihazıyla şebekeye indirilip sisteme verilecek. Bu şekilde yıllık 1 milyon 650 bin kilowatsaat enerji üretilecek.”

Şunu da ekledi:

“Sisteme vereceğimiz enerjiye karşılık, Osmangazi Belediyesi’nin ihtiyacı olan elektriği kullanacağız. Kendi enerjimizi üretmiş olurken, çevreyi de koruyacağız.”

Projeyi…

Günümüzde geçerli, çevre bilinci gelişen kentler anlayışı açısından heyecan verici bulduk.

550 konutun yıllık elektriğini karşılar

Bursa’daki en büyük güneş enerjisi yatırımını gezdiğimiz Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, elde edilecek enerjiyle yapılabilecekleri şöyle açıkladı:

“Üreteceğimiz yıllık 1 milyon 650 bin kilowatsaat enerji 550 konutun yıllık enerji ihtiyacı karşılıyor.”

Şunu da ekledi:

“Kendini 4.5 yılda amorti edecek 6 milyon liralık yatırımla, 1.115 ton karbondioksit sera gazı engellenip 57 bin 750 ağaç doğaya kazandırılacak.”

Olay Gazetesi Yazarı Ahmet Emin Yılmaz’ın yazısının tamamı için tıklayın…

HABERİ PAYLAŞ
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X