İhsan Aydın
İhsan Aydın

Aktaş’ın 3 yılda hangi icraatları dikkat çekti?

Önceki gün AK Partili Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın 3 yılda kente kazandırdığı hizmetlerin ele alındığı 1000 günlük icraatın sunumu vardı.

O gün, siyasi gündem hareketlenince Aktaş’ın bu süreçte kente kazandırdığı hizmetlerin ertesi güne yansımalarının geri plana düştüğünü gördük.

Öncelik elbette, kentin ısınan siyasi gündemine kaydı.

Şunu biliyoruz ki, Başkan Aktaş 3 yıl önce göreve geldiğinde, mali anlamda çok rahat bir Büyükşehir Belediyesi ile karşılaşmadı.

Büyükşehir’in ağır iç ve dış borç yükü ile beraberinde ülke genelinde yerel yönetimlerin içinde bulunduğu mali kriz, Bursa’da da bir takım projelerin askıya alınmasını, ertelenmesini gerektiriyordu.

Nitekim bunlar yapılırken Aktaş’ın bir dizi tasarruf tedbirini de yürürlüğe soktuğunu gördük. Bu çerçevede Gökdere’ye inecek teleferik projesi iptal edildi.

Şehrin 10 yıllardır sürüncemeye karan kimi sorunları, projeleri, kanayan yaraları bu dönemde Ankara’nın da desteğiyle gündemden düşürüldü.

Göreve gelir gelmez devam ettirilen akıllı kavşak projeleriyle kentiçi trafikte gözle görülür bir rahatlama sağlandı.

Raylı sistemin geçiş sıklığını daha da artıracak sistem revizyonuna el atıldı.

Pandemin verdiği fırsatla, onca yıldır eski haldeki ana arterlerin asfaltları yenilendi.

İlk yüklenicisinin ağzına yüzüne bulaştırdığı İstanbul Caddesi üzerindeki T-2 Tramvay Hattı’nın kapanan şantiyesini yeniden açmak uzun süre aldı.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın bakanlık tarihinde ilk kez Bursa’nın raylı sistem yatırımlarının üstlenmesini sağlamak kolay olmadı.

Aktaş’ın ve AK Parti Bursa milletvekillerinin ısrarı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı sayesinde Emek-Şehir Hastanesi Metro Hattı’nın yapımını bakanlık üstlenmek zorunda kaldı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Bursa’nın değişik noktalarındaki yatırımlarını artırdı. Çekirge Teras Projesi ile şehrin kanayan yarası Yeni Çelikpalas Otel’in çürümeye terk edilen binasının yıkımı sağlandı. Keza, onlarca yıldır yıkılmayı bekleyen şehrin göbeğindeki Tower Plaza ucubesi yerle bir edildi.

Şehrin spor tarihide ayrı bir yeri olan ve dayanıksız durumdaki Atatürk Spor Salonu yıkılarak yerine modern bir salon yapımının önün açıldı.

Eski Atatürk Stadı’nın bulunduğu alan yine bakanlık bütçesiyle ranta kurban edilmeden Millet Bahçesi yapılarak Bursalıların ortak kullanımına tahsis edildi.

Hepimizin rüyası olan Hanlar Bölgesi’nin açığa çıkarma projesine start verildi. Yıkımların sürdüğü bölge yakın gelecekte kentin kültür ve turizmine de artı katacak. Beraberinde Tarih Adası olarak adlandırılan Tophane ve çevresi ile Bey Sarayı’nın ışığa kavuşturulması var sırada.

Şehrin turizm potansiyelini artırma adına UNESCO Dünya Mirası listesindeki Hanlar Bölgesi ile Gölyazı, Akçalar, Dağyenice gibi cevherlerin daha çok turist çekmesi için Güney Kore’nin de içinde bulunduğu Uzakdoğu ülkeleri ile temasa geçildi.

Şehrin tarım potansiyelini yükseltmek için de Tarım AŞ. aracılığıyla üreticiye katma değeri yüksek ürün fidanları dağıtılarak meyve varlığını artırmaya gidildi.

Buna daha da ilaveler yapmak mümkün.

Şehrin çözüm bekleyen çürük yapı stokunu yenilemek için de bir şeyler yapmak gerekiyordu.

Bu amaçla da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Demiryolualtı semtleri başta olmak üzere kentsel dönüşüm projeleri üzerinde çalışılıyor. Onlar da yakın gelecekte umut verici gelişmeler olacağını düşünüyoruz.

 

Kaymakam’ın bisiklet sürprizi

 

Fotoğrafı Büyükorhan Kaymakamlığı’ndaki Özel Kalem Sorumlusu kardeşimiz Ali Erdem gönderdi. İlçenin özel çocuğu olan Samet önceki gün Kaymakam Kadir Kılıç’ ile tanışmak ister.

Yazdığı bir mektup ve evinde hazırladığı bayrak çalışmasını kaymakam Kılıç’a veren Samet’i ise çıkışta sürpriz bekliyordur.

Nitekim Kaymakam Kılıç Büyükorhan’ın bu özel çocuğuna bisiklet hediye ederek mutlu bir şekilde uğurlar.

Devlet millet kaynaşmasının güzel bir örneğinin sergilendiği bu seremoni nedeniyle Kaymakam Kılıç’ı kutlamak gerek.

Özel bir çocuk sevindirilirken devletin şefkat eli de o çocuğun ve ailesinin yüreğine dokunmuş oldu.

 

Taner Ay Kurucu İlçe Başkanı oldu

 

Türkiye’nin siyasi parti yelpazesindeki en yeni oluşumlarından biri Deva Partisi idi.

Yurt genelinde teşkilatlanmasını sürdüren Deva Partisi’nin Bursa’daki ilçe başkanlıklarını belirleme süreci de devam ediyordu.

Bu kapsamda 2019’da AK Parti’den belediye başkan aday adayı olan Orhaneli Beşiktaşlılar Derneği Başkanı Taner Ay Deva’nın Kurucu İlçe Başkanı olarak atandı.

Çiçeği burnunda İlçe Başkanı Ay, Orhaneli’de partisini öne çıkarmak için kolları sıvadı.

Ay’ın sevilen, tanınan ve saygın kimliğinin Deva için şans olduğunu düşünüyoruz.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X