1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bursa için en kritik 2023 hedefi: Sanayide teknolojiyle dönüşüm
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bursa için en kritik 2023 hedefi: Sanayide teknolojiyle dönüşüm

A+A-

Bir dönem, ekonominin gelişimi amacıyla sanayi üretiminin artması için hiçbir kriter gözetmeksizin yatarımlar yapıldı, fabrikalar açıldı.

Bunun iki amacı vardı: Biri istihdam açığını çözmek, diğeri ihracatı arttırmak. İkisinde de amaca da ulaşıldı.

Ama…

Artık kriterler değişti. Dünyada başka bir üretim anlayışı var. Geleneksel sanayi teknolojik üretime dönüşüyor, yüksek teknoloji öncelik haline geldi.

Nitekim…

Geçen ay Çin Halk Cumhuriyeti’nin konuğu olarak sanayi kentlerinde yaptığımız inceleme gezisinde yüksek teknoloji üretimininin boyutlarını gördük.

Bu sayede Çin artık kendi buluşları ve ürettiği kendi markalarıyla dünya pazarlarında egemen olma noktasına geldi.

Aynı durum…

Bizim için de geçerli. İçimizi rahatlatansa, bu yönden adımların atılıyor olması. Hem yakın plan hem uzun vadeli dönüşüm planlamalarıyla Bursa sanayisinin dünyayla entegrasyonu sağlanıyor.

İl Sanayi ve Ticaret Müdürü Latif Deniz’le sohbet ederken de aynı heyecanı gördük.

80’li yılların başında memur olarak başladığı kurumda bugün müdür olarak heyecanla hizmet verirken, Bursa’nın değişimini yaşayan Deniz, bu süreçte Bursa’nın yapısını bilen bürokrat olduğu için de avantajlı.

O avantajını Bursa için hedef belirlerken ortaya koydu:

“Her alanda olduğu gibi, kurumumuzda da klasik yöntemleri terk ettik. Artık biz sanayicinin ayağına gidiyoruz. Bursa sanayisinin yüksek teknolojiye dönüşümü için neler yapılabileceğini birlikte konuşuyoruz.”

Şunu özellikle vurguladı:

“Sanayicimiz için Ar-Ge oluşturduk. Bursa’mızdaki iki üniversiteyle birlikte hocalarımız sanayi için burada araştırmalar yürütüyorlar.”

Hedefi şöyle açıkladı:

“Sanayi için 2023 hedefi doğrultusunda çalışıyoruz. 2023 hedefimize ulaşmak için de sanayide yüksek teknolojiyle dönüşümü sağlamamız gerekiyor.”

Gencecik gazetecilik günlerimizin gencecik memuru olan İl Sanayi ve Ticaret Müdürü Latif Deniz üstlendiği görevin sorumluluğunu bilen bir bürokrat.

Hedefi de, planlaması da, kurum olarak attığı adımlar da çok doğru. Heyecanı ise, gerçekten heyecan verici.

 

Yüksek teknolojiye devlet desteği

 

İl Sanayi ve Ticaret Müdürü Latif Deniz, geleneksel sanayi yerine yüksek teknoloji için yapılanları anlatırken şuna dikkat çekti:

“Teknolojik bir ürünün hayali aşamasından tüketiciye ulaşmasına kadar olan tüm aşamalarını devlet destekliyor.”

Burada…

Tek koşulu “Yeter ki yüksek teknoloji olsun” diyerek vurgulayan Deniz, çok önemli teşvikler sağlandığını da söyledi ve şunu ekledi:

“TEKNOSAB’ı bunun için kuruyoruz. Yerli ve yabancı yüksek teknoloji yatırımlar için cazip hale getiriyoruz.”


Sanayiciye devletten Ar-Ge ve çözüm yardımı

 

Geçmişten gelen birikimiyle Uludağ Üniversitesi ve gençliğinin dinamizmiyle Bursa Teknik Üniversitesi kentin en önemli kaynakları.

İl Sanayi ve Ticaret Müdürü Latif Deniz’le sohbetimizde, iki üniversiteyle yürütülen çalışmaları öğrendik. “Üniversitelerimizle işbirliği yanında, her çarşamba sanayi ziyaretlerinde sorunu olanlara çözüm üretiyoruz” dedi.

Ayrıca…

Ar-Ge ve Tasarım Merkezi desteği verdiklerini, potansiyel firmaları tespit edip Teknoloji Transfer Ofisi’yle buluşturduklarını da ekledi.


Vatandaşa güvence… Piyasada satılan her ürüne denetim

 

Geride bıraktığımız hafta, yani 16-20 Ekim arası Ürün Güvenliği Haftası olarak kutlandı.

Aslında…

Vatandaş çok fazla hissetmiyor, ama İl Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü uzmanları, piyasada satılan tüm ürünleri çok sıkı denetimle izliyorlar.

Nitekim…

“Vatandaşın güvenliği için sürekli teyakkuz halindeyiz” diyen İl Sanayi ve Ticaret Müdürü Latif Deniz, bu yöndeki çalışmaları Şube Müdürü Ahmet Yıldız ve Uzman Halit Ortakçı ile birlikte anlatırken, ürün güvenliği kapsamındaki denetimleri şöyle özetledi:

“Akaryakıt istasyonlarından pazarcı ve kuyumculara kadar tüm tartı ve ölçü aletleri denetimimiz altında. Hazır ambalajlı ürünler yine vatandaş güvenliği adına sürekli denetleniyor. Asansörler de yetki alanımızda.”

Denetimler yanında, şikayetle incelenen ürünlerde de para cezasından toplatmaya kadar çeşitli cezalar veriliyor.

Deniz’e sohbet sırasında “Bu kadar geniş alan ve ürün çeşitliliğinde tüm denetimleri kaç kişiyle yapıyorsunuz?” diye sorduk.

“65 kişiyle yapıyoruz” dedi ve ekledi:

“Çok iyi organize olduk. İyi bir planlamayla çalışıyoruz ve kadro olarak da yetiyoruz.”


Çin’in geleceğini planlayan kongreyi dünyaya anlatan tanıdık

 

Gerçi… Türkiye’de haberlere pek yansımadığı için kamuoyunun ilgisini çekmedi, ama Çin Komünist Partisi hafta içinde çok önemli bir kurultay yaptı.

Kurultay…

Çin’in önümüzdeki sürece yönelik planlanması ve bu plana yönelik kadroların oluşturulması açısından önemliydi. Yani, Çin’in geleceğini planlayan kurultay oldu.

CRI’den izlediğimiz haberlerde, ÇKP kurultayıyla için dünyanın her yanından gelen gazetecilerin karşısına Xia Yongmin’in çıktığını görünce heyecanlandık.

Çünkü…

Dünyaya ÇKP kurultayını anlatan ve Çin Uluslararası Radyosu Batı Asya ve Afrika Direktörü olan Xia Yongmin yabancımız değil. Geçen ay Türk gazeteci grubuyla yaptığımız Çin gezisinin evsahibiydi ve 10 günlük program süresince bizlerle birlikte oldu.

En önemli nokta şu:

Çin Devlet Başkanı Jinpeng’in yakın çevresinde yer alan ve milletvekili olması beklenen Yongmin’i bizler Murat Bey olarak tanıdık ve gezi boyunca Türkçe konuştuk.

Ankara Basın Yayın mezunu olan, 10 yıl Türkiye’de Çin adına görev yapan Xia Yongmin mükemmel Türkçe konuşuyor.

Açıkçası…

ÇKP’nin kritik kurultayını dünyaya anlatma misyonu üstlenmesi, gelecekte daha zor görevler üstleneceğini de gösteriyor. Tanıdığımız biri olduğu, Türkiye-Çin ilişkilerinin gelişmesine yönelik çalışmalarını bildiğimiz için de heyecan duyduk.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.