1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. 4 kişilik ailenin geçimi 4 bin 723 lira
4 kişilik ailenin geçimi 4 bin 723 lira

4 kişilik ailenin geçimi 4 bin 723 lira

Türkiye Kamu-Sen'in bu yılın ağustos ayına ait asgari geçim endeksine göre, dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi 4 bin 723 lira 2 kuruş oldu.

A+A-

Türkiye Kamu-Sen Araştırma Geliştirme Merkezinin 2016'nın ağustos  ayına ait asgari geçim endeksi sonuçları açıklandı.  Buna göre, çalışan tek kişinin yoksulluk sınırı 2 bin 322 lira 60  kuruş olarak hesaplanırken, dört kişilik ailenin asgari geçim haddi ise 4 bin 723  lira 2 kuruş oldu. Böylece dört kişilik bir ailenin asgari geçim haddi bir önceki  aya göre yüzde 0,05 arttı.

Çalışan tek kişinin açlık sınırı da bir önceki aya  göre yüzde 0,32 yükselerek bin 789 lira 68 kuruşa çıktı. Ağustos ayında 4 kişilik bir ailenin ortalama gıda ve barınma harcamaları toplamı bin 793 lira 22 kuruş olarak hesaplanırken, sağlıklı  beslenebilmesi için gerekli harcama ise günlük 35 lira 85 kuruş olarak  belirlendi.Ortalama 2 bin 703 lira 84 kuruş ücret alan bir memurun ailesi için  yaptığı gıda harcaması, maaşının yüzde 39,78'ini oluşturdu. Türkiye İstatistik  Kurumu verilerinde 717 lira 66 kuruş olarak belirlenen kira gideri ise ortalama  maaşın yüzde 26,54'üne denk geldi. Böylece ortalama ücretle geçinen bir memur ailesinin ulaşım, sağlık,  eğitim, haberleşme, giyim gibi diğer zorunlu ihtiyaçlarını karşılaması için geçen  ay maaşından geriye yalnızca 910 lira 65 kuruş kaldı.

'ÇALIŞANLARIN İKRAMİYEYLE ÖDÜLLENDİRİLMESİ YERİNDE OLUR' 

Türkiye Kamu-Sen Genel Başkan İsmail Koncuk, sonuçlara ilişkin  değerlendirmesinde, kamu görevlilerine bayram ikramiyesi verilmesi taleplerini  bir kez daha ifade ederek, "15 Temmuz ve sonrasında ciddi sıkıntılar yaşayan kamu  çalışanlarının bayram ikramiyesi ile ödüllendirilmesi yerinde bir karar  olacaktır. Sıkıntılı dönemi atlatan tüm kamu çalışanları bu ikramiyeyi fazlasıyla  hak etmiştir. Hükümetin bu gerçeği görerek kararlar almasını talep ediyoruz."  ifadesini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.