1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti adaylık için yöneticileri serbest bıraktı, güvence vermedi
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti adaylık için yöneticileri serbest bıraktı, güvence vermedi

A+A-

Açıklandığında 66 gün vardı… Kısa sürenin getirdiği hızlı işleyişte ortaya çıkan sürprizler 24 Haziran seçiminin her yönüyle farklı seçim olacağını gösteriyor.

Buna…

Kararı çok hızlı alınan seçim hazırlıklarının da hızlandırılmış süreçle yapılacağı notunu eklemek gerekiyor.

Bu hızlandırılmış seçim takvimi taslağını ilk açıklayan AK Parti oldu.

Üstelik…

Taslak öylesine hızlı bir süreç gösteriyor ki, aday olmayı düşünenler yetişmek için zorlanacaklar.

Örneğin…

Yüksek Seçim Kurulu henüz seçim takvimi açıklamasa bile, AK Parti hızlı hareket edebilmek için milletvekili aday adaylığı başvurularını dün başlattı.

Kamudan istifaların yarın sona ereceği biliniyor. AK Parti de istifaların hemen ardından, aday adaylığı başvurularını pazar günü sona erdirecek.

Sonra da…

İllerde salı, çarşamba, perşembe günleri temayül yoklamaları yapılıp, aday adayları mülakatlar için cumartesi, pazar, pazartesi günleri, yani 5-6-7 Mayıs günleri Ankara’ya davet edilecek.

Mülakat sonuçlarına göre de Üst Kurul aday listelerini oluşturup 20 Mayıs’ta YSK’ya teslim edecek.

Bunlar…

AK Parti Genel Merkezi’nin belirlediği seçim takvimi taslağı ve bir kısmı açıklandı. Merak edilen nokta ise teşkilatların adaylığı oldu.

Çünkü…

Geçtiğimiz yıllarda AK Parti Genel Merkezi kongrelerde il ya da ilçe başkanı ve yöneticileri olarak seçilenlerin seçime girmelerine sıcak bakmıyordu.

Bunun nedeni de…

Adaylık için istifalar nedeniyle yönetim kurullarının boşalmasıydı. Nitekim, Sedat Yalçın döneminde yönetimin büyük bölümüyle yedeklerin bir bölümü istifa ettikleri için yönetimin düşme tehlikesi bile yaşanmıştı.

Ne var ki…

Bu kez koşullar farklı. AK Parti kongrelerini yeni yaptı, ama seçimler de 1.5 yıl öne alındı. O nedenle, ilk kez yönetimlerde olup da adaylık düşünenlere bağlayıcı bir karar getirilmiyor.

Bunun yerine…

“Aday olmak isteyenlerin teşkilatla görüşüp görüşlerini almak şartıyla yönetimden istifa edebilecekleri” vurgulanıyor ve şu uyarı yapılıyor:

“Yönetimlerden istifa edip aday adayı olanların sıra garantisi olmayacak.”

 

Kadın adayların büyük yarışı

 

AK Parti’nin Bursa’da 2 kadın milletvekili var: Emine Yavuz Gözgeç ve Bennur Karaburun. 24 Haziran için de kadın da aday adayları konuşulmaya başlandı.

Örneğin…

İl Kadın Kolları Başkanı Gülten Kapıcıoğlu ile KADEM Başkanı Hatice Akbaş Şahin güçlü aday görülüyor. 2 kez aday listesine giren meslektaşımız Cennet Cankılıç dün Ankara’daydı.

Yine…

Nilüfer Kadın Kolu Başkanı olarak performansıyla dikkat çeken, ancak kongrede devam edemeyen Fatoş Şahintürk ile Orhangazi’deki 15 Temmuz Demokrasi ve Kadın Derneği Başkanı Maide Tunçbilek adaylar arasında sayılıyor.

 

Karaburun’dan Kılıçdaroğlu’na: Cesursan aday ol

 

3.-yazi-icin-ak-parti-bursa-milletvekili-bennur-karaburun.pngCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 23 Nisan özel oturumunda TBMM’de yaptığı ve tartışmalara yol açan konuşmaya AK Parti Bursa Milletvekili Bennur Karaburun’dan açıklama geldi.

Meclis’te gündem dışı söz alan Karaburun, provokasyonla suçladığı Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan ve AK Partili kadın milletvekillerine yönelik sözlerine tepki gösterirken, “Gerçekten cesur ve demokrasiye yürekten inanıyorsa kendisini 24 Haziran’da aday olup meydanlara çıkmaya davet ediyorum” dedi.

 

Hakan Çavuşoğlu Balkan ülkeleri liderlerinin aile fotoğrafında

 

4.-yazi-icin-basbakan-yardimcisi-hakan-cavusoglu.jpgBaşbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu hükümetteki görevine başladığı günden beri hem içeride hem hükümetin yurt dışı ilişkilerinde önemli görevler üstleniyor.

Nitekim…

Bu sütunlarda daha önce yazdık. Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın yurt dışı ziyaretlerinde hükümet adına anlaşmalara imza atıyor, bazen de Türkiye’nin ayak izlerinin olduğu ülkelerde yapılan yatırımları koordine ediyor.

Dün de…

Slovenya’nın başkenti Lübliyana’da düzenlenen Güneydoğu Avrupa İşbirliği Süreci Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi’ne Türkiye hükümeti adına katıldı.

Dahası…

Balkan ülkeleri olarak adlandırabileceğimiz Güneydoğu Avrupa ülkelerine liderler zirvesinde hatta Başbakan Binali Yıldırım’ı temsilen katıldı.

Bu nedenle de liderlerin aile fotoğrafında yer aldı.

 

Yaşar Okuyan da Vatan Partisi’nden ayrıldı

 

Yaşar Okuyan 1983’te Anavatan Partisi kurucuları arasında yer aldı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yaptı. Bir süre aktif siyasete uzak durmasına karşın, İşçi Partisi’nin Vatan Partisi’ne dönüştüğü dönemde Doğu Perinçek’in yanında yer aldı.

Ancak…

Perinçek’in, 15 milletvekilinin İYİ Parti’ye geçmesi nedeniyle CHP’yi ağır sözlerle eleştirmesi üzerine Vatan Partisi’nden istifa etti.

 

Bir dönem İnegöl’e damgasını vuran Sadri Demirtaş’a Aktaş vefası

 

6.-yazi-icin-alinur-aktas,-sadri-demirtas,-bulent-temelli.jpgAnımsıyoruz da… Mayıs 1983’te Anavatan Partisi kurulduğunda, siyasete yeni girmiş isimler arasında 3 genç ilçe başkanı dikkat çekiyordu:

Mustafakemalpaşa’da Mehmet Gedik, Mudanya’da Erol Demirhisar, İnegöl’de Sadri Demirtaş.

İlerleyen süreçte rahmetli Gedik milletvekili ve il başkanı oldu. Demirhisar iki kez Mudanya Belediye Başkanı seçildi. Sadri Demirtaş ilçe başkanlığı sonrası İl Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı ve köşesine çekildi.

Şimdilerde…

Bir dönem İnegöl’e damga vuran siyasetçi olan Sadri Demirtaş’ı tedavi gördüğü hastanede büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ziyaret etti.

AK Parti İl Başkan Yardımcısı Bülent Temelli de vefa ziyaretinde Aktaş’a eşlik etti.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.