1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. AK Parti'de final günü: Hayati Yazıcı meclis listeleri için geliyor
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

AK Parti'de final günü: Hayati Yazıcı meclis listeleri için geliyor

A+A-

Seçime 48 gün, aday listelerinin Seçim Kurulları'na teslim edilmesine ise 9 gün kaldı. AK Parti, CHP, İYİ Parti ve MHP başkan adaylarını belirleyip açıkladılar.

Şimdi...

Gözler ilçe belediye meclisleri aday listelerine çevrildi.

Aslında...

1.-yazi-icin-ak-parti-il-baskani-ayhan-salman-009.jpgAday listeleriyle ilgili hazırlıklar bir süredir devam ediyor. Hatta, AK Parti'de ilçe yönetimlerinin hazırladıkları taslak listeler üzerinde çalışılmaya başlandı.

Bu çalışma da...

İlçelerde belediye başkan adaylarının da görüşleri alınarak yapılan ve İl Başkanlığı'na gelen taslak listeler üzerindeki değerlendirme aşamasında.

İşte o aşamanın finali bugün olacak.

Çünkü...

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı listelere son şeklini vermek üzere Kadın Kolları Genel Merkezi ve Gençlik Kolları Genel Merkezi'nden birer genel başkan yardımcısıyla birlikte Bursa'ya gelecek.

Final değerlendirmesinin nasıl olacağını AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman'a sorduk. Şu bilgiyi verdi:

"Ankara'dan gelecek Genel Başkan Yardımcımız Sayın Hayati Yazıcı ve beraberindeki yetkili heyet her ilçenin listelerini ayrı ayrı ele alacaklar."

Şunun altını çizdi:

"İlçe başkanımız, ilçe belediye başkan adayımız, İl yönetimimiz olarak listeler üzerinde son değerlendirmeleri yapacağız."

Yöntem şu:

"İlçenin hazırladığı liste için adayımızın ve İl Başkanlığı'nın görüşleri alınacak. Kadın ve gençlik kotaları göz önünde bulundurulacak."

Şuna da dikkat çekti:

"Belediye meclisi listelerinde o yörenin demografik yapısı önemli. Bununla birlikte ilçenin kendi içindeki dengeler de önemli. Yani, demografik yapı içinde demografik yapı söz konusu."

Ardından...

"Hepsini göz önünde bulunduracağız" dedi ve ekledi:

"Listeyi herkes onaylıyorsa, Seçim Kurulu'na verilmek üzere kesinleşmiş olacak. Hepsi bugün tamamlanacak."

Şu noktaya da açıklık getirdi:

"Geçmiş yıllarda listeler onay için Genel Merkez'e gidiyordu. Sayın Yazıcı başkanlığındaki çalışmayla onay burada verilecek, Ankara'ya gitmeyecek."

 

AK Parti salı günü sahaya çıkıyor

 

Süreci... AK Parti İl Başkanı Ayhan Salman açıkladı.

AK Parti Genel Merkezi'nin hazırladığı  seçim görselleri ve müzikleri teşkilata ulaştı. Kampanya tanıtımını yapacak ajans hazırlıklarını da tamamladı.

Bu süreçte...

Bursa'da da adaylar ve milletvekilleri için birer seçim aracı tahsis edildi. Tek tip seçim araçlarının giydirilmesine başlandı.

Sonrasında...

Giydirilmiş araçlar ve seçim müzikleriyle AK Parti salı gününden itibaren sokaklara, dolayısıyla da seçim sahasına çıkacak.

 

Kendi aracını giydirdi çalışmaya başladı

 

3.-yazi-icin-mehmet-ali-zengi-ve-giydirdigi-araci.jpgTanıyanlar biliyorlar... Mehmet Ali Zengi ilk günden beri Recep Tayyip Erdoğan sevgisiyle AK Parti'de siyaset yapıyor.

Bir de...

Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar'a büyük sevgisi var. Özel aracı dört mevsim Mustafa Dündar fotoğraflarıyla yollarda dolaşıyor.

Bunları gönüllü olarak yapıyor.

Gördük ki...

Otomobilini Cumhurbaşkanı Erdoğan fotoğrafı ve AK Parti'nin bu seçimdeki Memleket İşi, Gönül İşi sloganıyla kaplatmış. Çalışmaya da, Panayır Mahallesi'nden başlamış.

 

Millet İttifakı'nda şimdi de Osmangazi listesi krizi çıktı

 

4.-yyazi-icin-chp-osmangazi-adayi-erkan-aydin.jpgCHP ve İYİ Parti genel merkezlerinin ortak belediye meclisi aday listeleri için görüşme yetkisini il başkanlıklarına vermesinden sonra yerelde uzlaşma komisyonu kuruldu ve ilçelerde görüşmeler başladı.

Ancak...

Millet İttifakı'nı oluşturan iki parti arasında meclis listeleri görüşmelerinden zaman zaman yeni kriz haberleri geliyor.

Özellikle de...

Adaylık sürecinde de CHP ve İYİ Parti arasında yoğun pazarlığın yaşandığı, liderlerin anlaşması sonunda CHP adına Bursa Milletvekili Erkan Aydın'ın adaylığının açıklandığı Osmangazi'deki görüşmelerde tıkanma yaşanıyor.

Kulağımıza gelenlere göre...

Büyükşehir adaylığı için üniversitedeki görevinden istifa ettirilen, ancak Büyükşehir'in CHP'ye verilmesiyle Osmangazi'ye düşünülen, Osmangazi'de de Erkan Aydın'ın adaylığıyla üniversiteye dönmek zorunda kalan Prof. Dr. Emin Balkan'dan sonra İYİ Parti kendi teşkilatını tutabilmek için Osmangazi Belediye Meclisi listesine bastırıyor.

Bu amaçla da...

İYİ Parti'nin ilk 20'de 6 aday istediği kulağımıza geldi

 

Cengiz Kütükçü Ankara'ya veda etti

 

5.-yazi-icin-cengiz-kutukcu-ve-kemal-kilicdaroglu.jpg1998 Mart'ında Ankara'dan Bursa'ya yerleştiği günden beri tanırız. Bursa'nın tanınmış firmalarında genel müdür olarak üst düzey görevler yaptı.

Bir yandan da...

CHP'de siyaset yaptı. İl Yönetim Kurulu'nda, İl Disiplin Kurulu'nda görev aldı, Kurultay Delegesi oldu.

2011 yılından beri milletvekili danışmanı olarak TBMM ve CHP Genel Merkezi'nde görevler üstlendi.

Cengiz Kütükçü, yıllardır hayalini kurduğu Çeşme'ye yerleşmek için Ankara'ya veda ederken, ziyaretlere CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan başladı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.