1. YAZARLAR

  2. Dr. Murat Kaçar

  3. Atletizmde Masterlerin önemi
Dr. Murat Kaçar

Dr. Murat Kaçar

Yazarın Tüm Yazıları >

Atletizmde Masterlerin önemi

A+A-

22. Avrupa Masterler Atletizm Şampiyonası Danimarka'nın Aarhus kentinde 42 ülkeden 3840 sporcunun katılımı ile yapıldı. Yarışmaların yanı sıra Avrupa Masterler Birliği genel kurulu da gerçekleşti ve yönetim kurulu 34 ülkeden gelen delegelerin seçimiyle yenilendi.

Türkiye, bu seçimde Dr. Murat Kaçar, Türkiye Masterler Komitesinden Mustafa Saka ve Mahmut Yavuz tarafından 3 delege ile temsil edildi.

Burada İzmir'de yapılan Avrupa Masterler Oyunları'nda İzmir Masterler Kulübü Başkanı olan Yavuz Tunç'u kutlamak istiyorum. Bütün olumsuz koşullara rağmen organizasyonu tamamlayan Tunç aynı zamanda 2014 yılına kadar 1 delege ile temsil edilen Türkiye'nin delege sayısını 3'e çıkarmasına yardımcı oldu.

Avrupa Masterler Birliği'nde yarışmalara katılan her 100 atlet için bir delege ile ülke temsil ediliyor. Bir ülkenin atlet sayısı ne olursa olsun en fazla 5 delege ile temsil edilme hakkı olabilir.

İzmir'de yapılan Avrupa Masterler Şampiyonası'na 300'ün üzerinde Türk sporcu ile katıldığımız için delege sayımız 1'den 3'e çıkarıldı ve ilk defa Aarhus'ta yapılan genel kurulda 3 delege ile temsil edildik.

Doğaldır ki delege sayısı arttıkça o ülkenin toplantılarda ve seçimlerdeki ağırlığı da değişiyor. Genel kurulda oylama sonucu Alman Kurt Kaschke başkanlığını devam ettirirken, asbaşkanlığa Fransız Jean Thomas, teknik direktörlüğe Danimarkalı Martin Roald-Arbol, genel sekreterliğe İspanyol Helena Maria da Silva seçildi.

2018 yılında Avrupa Masterler Salon Şampiyonası 23-27 Mart tarihlerinde İspanya'nın Madrid kentinde, stat dışı yürüyüş ve maraton, yarı maraton yarışları İspanya'nın Alicante kentinde 23-27 Mayıs tarihlerinde, Dünya Pist Şampiyonası da 24-30 Ağustos tarihlerinde İspanya'nın Malaga kentinde yapılacak. Oylama sonucu 2019 yılında yapılacak yarışmalarda Salon Dünya Şampiyonası'nı Polonya'nın Torun kenti, Dünya Pist Şampiyonasını da İtalya'nın Venedik kenti organize edecek.

Aarhus'ta yapılan Avrupa Şampiyonasına 12 atletle iştirak etti. Toplam 2 madalya 55 yaş grubunda İzmir bölgesinden Cumhur Can'ın uzun atlamada elde ettiği 5.40'lık derece ile gümüş olarak, 70 yaş 80 metre engellide Bursa'dan Dr. Murat Kaçar 14.86'lık derecesiyle bronz olarak geldi.

Maddi imkansızlıklar nedeniyle dereceye girebilecek pek çok Türk master sporcusu olduğuna inanıyorum. Gerek ödül yönetmeliğinde yapılacak değişiklikle Avrupa ve Dünya şampiyonasında ilk 3'e girip İstiklal Marşımızı çaldırıp bayrağımızı göndere çektiren sporcularımıza ödül verilmesi, gerekse, Avrupa ve Dünya barajlarını geçen veya masterler komitesi tarafından yurtdışı yarışmaları uygun görülen master sporcuların seyahat masraflarını karşılanması artık ciddi olarak ele alınması gereken konular olarak gözüküyor.

Aldığımız her madalyanın Atletizm Federasyonu'nun bütçesine Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü'nden 250 bin TL olarak katkıda bulunması artık master sporcuların da üvey evlat rolünden tıpkı diğer U16, U17, U18, U20, U23 ve elit sporcular ve paralimliklere katılan engelli sporcular gibi değerlendirilmesini gerektiriyor.

Dünya atletizmindeki yerimiz ise aşağıdaki madalya tablosundan açık olarak görülmektedir. Bu konuda yorum yapmayacağım.

Aarhus, Danimarka 2017 Avrupa Pist Şampqiyonası madalya dağılımı:

ÜLKE     ALTIN    GÜMÜŞ  BRONZ  TOPLAM

1. Almanya     148  127  132  407
2. İngiltere      93    63    52    208
3. Finlandiya  36    40    42    118
4. İtalya  36    35    18    89
5. Fransa 35    29    42    106
6. Danimarka  34    31    30    95
31. Türkiye     -       1      1      2

Madalya olan ülke sayısı: 34
Katılan ülke sayısı: 42

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.