1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Bahçeli sert konuştu, seçimden öteye mesaj verdi: Uyursak tutsak düşeriz!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Bahçeli sert konuştu, seçimden öteye mesaj verdi: Uyursak tutsak düşeriz!

A+A-

Aslında... MHP Genel Başkanı Devler Bahçeli'nin bugüne kadar akademik dil dediğimiz yumuşak üslupta konuştuğuna hiç tanık olmadık.

Genelde sert konuşuyor, uyarı ve mesajlarını çok sert veriyor.

Bununla birlikte...

Özellikle son dönem günlük siyasi çalkantılar içinde bir yere oturmasa da bazı çok özel mesajlar verdiğine tanık oluyoruz. Yani... Bazı gelişmeleri öngörerek önlem amaçlı uyarılar yapmaya gerek duyuyor ve bunları da alışılmış sert üslubu ile yapıyor.

İşte... 1.-yazi-icin-devley-bahceli-bursa-konusmasi.jpg

Dün Bursa Atatürk Spor Salonu'nda da öyle oldu.

Bursa'nın yanı sıra Balıkesir, Yalova, Bilecik, Çanakkale, Kütahya ve Eskişehir illeri MHP milletvekili adaylarıyla teşkilat kademelerinin katıldıkları "24 Haziran Yeni Bir Doğuş: Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Neden, Nasıl?" konulu toplantıda yine sert konuştu.

38 dakika süren konuşmasında da, kimi güncel siyasete, kimi günlük siyasi çalkantılarla örtüşmese bile seçimden öteye sert uyarı anlamı taşıyan sert mesajlar verdi.

Bu kapsamda...

Bahçeli'nin konuşmasını 3 bölümde ele almak daha doğru olacak.

Birinci bölümde...

AK Parti ile neden Cumhur İttifakı kurduklarını anlattı.

Tarihin en stratejik ve isabetli kararlarından biri olarak tanımladığı Cumhur İttifakı'nı küçümseyenlere seslendi ve böyle davrananların milli iradeyi anlayamayacaklarını söyledi.

İkinci bölümde...

Yine Cumhur İttifakı üzerinden beka uyarıları yaptı.

Örneğin...

Cumhur İttifakı'na vade biçenleri "Türkiye'nin mahvına hizmet eden zaman ayarlı alçaklar" ilan edip seçimden öteye dikkat çekici uyarı yaptı:

"Uyursak tutsak düşeriz. Uyursak öz değerlerimizden uzaklaşır, önüne gelenin, keyfi yetenin, canı çekenin denetim ve kontrolüne gireriz."

Üçüncü bölümdeyse siyaset yaptı ve doğrudan CHP'nin cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'yi hedefine aldı:

"Sözde Kürt sorununda hiçbir kırmızı çizgisi yokmuş. Önce vatan değil, önce adaletmiş. Kırmızı çizgisi olmayan bir gafilin Cumhurbaşkanı adayı olması bile züldür."

Sertlik dozunu arttırdı:

"Kalbinde ve kafasında vatan mefhumu sönmüş esef ve endişe verici bu şahsın Cumhurbaşkanı olacağım iddiası da tam bir deli saçması, fecaat boyutta bir akıl tutulmasıdır."

Sonunda da...

24 Haziran'da "cumhurbaşkanını seçip Meclis'te güçlü MHP Grubu" oluşması için  gece gündüz çalışma sözü aldı.
 

Miting değil toplantıydı, ama salon boş kaldı

 

MHP lideri Devlet Bahçeli 24 Haziran seçimi için Bursa'da miting yerine 7 ilin milletvekili adayları ve teşkilat kademelerinin katıldığı salon toplantısı tercih etti.

Toplantının yapıldığı Atatürk Spor Salonu zemini katılan delegasyona ayrılmıştı. Buna karşın partililere ayrılan tribünlerin  dolmadığını gördük. Özellikle üst bölümler boş kaldı.

Buna karşın...

Akşam toplantıyı televizyondan izlerken hınca hınç dolu salonu görünce "Acaba başka salona mı gittik?" şaşkınlığı yaşadık.
 

Partiyi kendinden önde tutan bir görev adamı: Tevfik Topçu 3.-yazi-icin-mhp-bursa-2.-bolge-2.-sira-adayi-tevfik-topcu.jpg

 

Tevfik Topçu uzun yıllardır MHP yönetimlerinde "tam bir teşkilatçı" olarak tanınıyor. Siyaseti de hep MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman'la yaptı.

İl başkanlığı üstlendiğinde görev adamı bilinciyle hareket etti. 7 Haziran seçiminde Bursa Milletvekili seçildi, ama 1 Kasım'da yenilenen seçimlerde MHP oyları eksilince Bursa'da kaldı.

O süreç...

Meral Akşener hareketinin olağanüstü kongre isteğiyle başladığı süreçti. Akşener'le birlikte hareket eden Yüksel Yılmaz görevden alınınca yeniden MHP İl Başkanı olarak görev aldı.

Gidenlerin ardından teşkilatları toparladı, sıkıntılı sürecin atlatılmasında tam bir görev adamı anlayışıyla davrandı.

Açıkçası...

24 Haziran seçimi için aday adayı olduğunda, 2 bölgeden birinde listebaşı olması bekleniyordu, ama 2. Bölge'de Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Hidayet Vahapooğlu'nun arkasında kaldı.

Şimdilerde...

Yeniden sahaya çıkan Tevfik Topçu siyasi deneyimiyle partisi için çalışmaya başladı. Üstelik, ziyaretlerinden de ilginç fotoğraflar yansıyor.
 

Emine Öğretmen öğrencilerini el sallayarak tatile uğurladı4.-yazi-icin-emine-ornek-ogretmen-ogrencileri-el-sallayarak-ugurladi.png

 

Uzun yıllardır tanıyoruz Emine Örnek öğretmeni. Gençlik yıllarımızın birlikte geçtiği CHP eski Milletvekili Kemal Demirel'in ablasıdır.

Daha Özel İnal Ertekin İlkokulu'nda gencecik bir öğretmenken enerjisi ve başarısıyla dikkat çekiyordu. Derslerin yanı sıra müzikten folklora, tiyatrodan spora okulun tüm etkinliklerinde Emine Öğretmen vardı.

Sonra...

Emine Örnek Dersanesi'ni kurdu ve hızla büyüyüp Özel Emine Örnek Okulları'nı kazandırdı Bursa'ya.

Açıkça söylemek gerekirse, onun kadar çalışmayı seven başarı odaklı birini tanımadık. Sabah güneşin ilk ışıklarıyla girdiği okuldan gece karanlığında çıkar. Okulda bina girişinin karşısında idari büro görüntüsünde bir odada çalışır.

Ama...

Kapıdan giren herkesi, her öğrenciyi görür.

Emine Örnek Öğretmen'i anlatmaya kelimeler de sayfalar da yetmez. Kendini öğrencilerine adayan bir başarı efsanesi diyerek her şeyi özetlemek mümkün.

Nitekim...

Karnelerin verildiği cuma gününe ait Aytuğ Onur'un videosunu görünce de hiç şaşırmadık. Emine Öğretmen çıkmış bahçeye, karne alan öğrencileri götüren son servisleri el sallayarak uğurluyor.

Başarının sırrı da işte bu bütünleşmeden geçiyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.