1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Kızılay’ın misyonu: Daha az insanın acı çektiği bir dünya
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Kızılay’ın misyonu: Daha az insanın acı çektiği bir dünya

A+A-

Çok sık olamasa da bir ayağı Bursa’da. Çünkü, Bursalı ve ailesi de halen Bursa’da yaşadığı için gelip gidiyor.

Türk Kızılay Genel Başkan Yardımcısı Dr. Naci Yorulmaz, bu kez Kızılay şube kongreleri ve bazı ziyaretler için geldiğinde, Bursa Şubesi Başkanı Davut Gürkan’la birlikte kahve içimi konuğumuz oldu.

Geçmişte Başbakan Müşavirliği görevi de yapan Yorulmaz’la daha çok, 150 yıllık tarihiyle Türkiye’nin en eski sivil toplum örgütü olan Kızılay’ın ulvi misyonunu konuştuk.

1.-yazi-icin-turk-kizilay-genel-baskan-yardimcisi-dr.-naci-yorulmaz.jpgÖncelikle…

Hem ulusal, hem uluslararası vicdanı temsil eden Kızılay’ın en büyük sermayesini “insanların güveni” olarak tanımladı.

12 ülkede yardım faaliyeti yürüttüklerini ifade ettikten sonra şunun altını çizdi:

“Güney Amerika’nın en güneyinden Rusya’ya, Afrika’nın göbeğinden en Uzakdoğu’ya kadar sorunun olduğu, insani duyarlılık gerektiren her yerde herkesten önce Kızılay sahada.”

Buna…

Bangladeş’teki sel felaketinden 2 gün sonra çadırlarını kuran Kızılay’ın Bangladeş kurumlarından önce sahaya çıkmasını örnek gösterdi.

Şunu da vurguladı:

“Yardım etmek milletimizin genlerinde var. Biz de bunun kurumsal hafızasıyız. Deprem, sel, ya da bir başka doğal afet… Dünyanın neresinde olursa olsun en önce biz sahaya çıkıyoruz.”

Şuna da özellikle dikkat çekti:

“Coğrafyamız, dünyada 5 yaşına ulaşmadan ölen çocuk sayısının en yüksek olduğu bölge. Kızılay buna farkındalık oluşturmak için inisiyatif aldı. Ciddi bir bilgi ağı oluşturdu.”

Hedef şu:

“Türk Kızılay, daha az insanın acı çektiği bir dünyanın oluşması için elinden geleni yapıyor. İnsani dram nerede varsa yardım ulaştırıyor.”

Bu noktada…

Bölgemizdeki açlık, iç savaş ve göç olaylarını anımsatırken Yemen’i anımsattı:

“Yemen’de iç savaş var. Kadın ve çocuklar bu iç savaşın en mağdurları. Zaten yoksulluk vardı, iç savaş durumu daha da kötü hale getirdi.”

Mesajı şu:

“Hastaneler yetersiz, insanlar gıdaya ulaşamıyor. Açlıktan ölen çocukları kendi çocuğu gibi görenlerin vicdanları harekete geçiyor. Kızılay’a attıkları bir SMS’le de yardımda bulunuyorlar.”

 

Merhamet çınarına kan bağışı desteği

 

Kızılay Bursa Şubesi Başkanı Davut Gürkan, ihtiyaç duyulan her yerde Kızılay’ın olduğunu söyleyip, “Kızılay Türkiye’nin merhamet çınarı” dedi.

Şu da önemli:

“Havaların soğumasıyla kan stoklarımızda ciddi azalma oldu. Bunun üzerine başlattığımız kampanyaya Bursalılar destek verdiler ve kısa sürede stoklarımız kritik seviyenin çok üstüne çıktı.”

Şunu da ekledi:

“3 mobil aracımızla kampanyalara çok büyük destek veren Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Alinur Aktaş ve sivil toplum kuruluşlarına teşekkür ediyorum.”

 

Kızılay Bursa Şubesi kongre yapıyor

 

Geçen yıl temmuz ayında Davut Gürkan başkanlığında yeniden yapılandırılan Kızılay Bursa Şubesi, bu ay olağan genel kurulunu yapacak.

Kongre takvimini de Gürkan açıkladı:

“23 Şubat Cumartesi günü saat 14.00’te yapılacak Kızılay Bursa Şubesi kongresi için tüm üyelerimizi ve hemşerilerimizi Merinos Atatürk Kongre Kültür Merkezi’ndeki kongremize davet ediyoruz.”

Halen…

Kızılay’ın Bursa’da 5 ilçede şubesi, 5 ilçede de temsilciliği bulunuyor.

 

CHP Yıldırım’da aradığı adayı Nilüfer’den buldu: Özgür Erdursun

 

4.-yazi-icin-ozgur-erdursun-001.jpgBu sütunlarda… 30 Kasım günü, CHP’deki adaylık kulislerinde konuşulanları aktarırken, “Yıldırım’da, geçen seçim de CHP adayı olan Bahattin Kuşoğlu ve Özgür Erdursun’la görüşmeler yapılıyor” cümlesine yer verdik.

Bunun üzerine Erdursun aradı. Onun sözlerini de ertesi gün, yani 1 Aralık’ta aktardık:

“Nilüfer İlçe yönetimi dosya vermemi istedi. İl yönetiminden de arayıp dosya vermemi söyleyenler oldu. Ben de Nilüfer için dosyamı hazırladım… Nilüfer’e hazırım, Yıldırım’ı hiç düşünmedim.”

Geçen süreçte…

Erdursun’un hedeflediği Nilüfer Adaylığı gerçekleşmedi.

Hafta başı…

CHP İl Başkanı Hüseyin Akkuş’un bir kez daha Yıldırım adaylığı önerdiği, ancak olumsuz cevap aldığı kulağımıza geldi. Fakat, 2 gün önce Yıldırım İlçe Başkanı Nihat Yeşiltaş görüşüp Erdursun’u ikna etmeyi başardı.

Bunun üzerine…

Önce Yıldırım İlçe’de, sonra İl Yönetimi’nde “Yıldırım adayımız Özgür Erdursun” kararı alındı.

İşte…

O karar bugün Parti Meclisi’nde kesinleşecek.

Özgür Erdursun adı CHP Yıldırım Adayı olarak açıklanırken, ilçe başkanlarına “2 Şubat’ta Parti Meclisi var, Yıldırım adayınızı belirleyin de açıklayalım” diyen Kılıçdaroğlu’nun isteği yerine gelecek.

 

CHP’de sandıkları koruma eğitimi

 

5.-yazi-icin-chp-egitim-sorumlusu-aytug-atici,-chp-egitmenleri,-sandik-guvenligi-toplantisi.png31 Mart yerel seçimi hazırlıkları kapsamında CHP’de dikkat çeken bir eğitim çalışması gerçekleşti.

Daha açık söylemek gerekirse, geçmiş seçimlerde sandıklara sahip çıkılamadığı kaygısı yaşayan CHP bu kez kararlı bir başlangıç yapmak istedi.

O nedenle…

CHP Parti İçi Eğitim Sorumlusu Aytuğ Atıcı eğitim çalışması için Bursa’ya geldi. İl Başkanlığı’ndaki toplantıda Atıcı, parti eğitmenlerine sandık güvenliği eğitimi konusunda bilgiler verdi, uyarılarda bulundu.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.