1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Lale Hoca’dan hem yerel, hem cumhurbaşkanı adayı mesajı!
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Lale Hoca’dan hem yerel, hem cumhurbaşkanı adayı mesajı!

A+A-

Geçen dönem… CHP kendini yenilerken Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu da kadrosunda Bursa Milletvekili Prof. Dr. Lale Karabıyık’a yer verdi.

Lale Hoca çiçeği burnunda siyasetçi olduğu dönemde CHP Genel Başkan Yardımcılığı üstlendi ve ürettiği parti politikalarıyla yıldızı parladı.

Nitekim…

1.-yazi-icin-chp-genel-baskan-yardimcisi-prof.-dr.-lale-karabiyik.jpgSon kurultayda MYK’daki yerini koruduğu gibi, sorumluluğu da arttı. Örneğin seçim güvenliği için 8 partiyle görüşen CHP heyetinde Genel Başkan Yardımcısı Bursa Milletvekili Prof. Dr. Lale Karabıyık da vardı.

Öneriyi…

8 parti desteklerken MHP randevu vermedi, MHP soğuk baktığı için de AK Parti kabul etmedi ve ziyaretler devam ederken seçim ittifakı yasası önce Anayasa Komisyonu’ndan, sonra TBMM Genel Kurulu’ndan geçti, Cumhurbaşkanı tarafından da onaylandı.

Sohbetimizde…

Tüm bu süreci değerlendirirken şuna işaret etti:

“Seçim yasasındaki bazı maddelerle ilgili çekincelerimizi anlatıp seçim sonrası ortaya çıkabilecek riskleri anımsattık. Amacımız seçim güvenliği ittifakı oluşturmaktı. Ama dinletemedik.”

Acaba…

Seçim hızla yaklaşırken CHP ittifak yapacak mı? Konuşulan kimi ittifak formüllerine CHP’nin yaklaşımı ne?

Şu cevabı verdi:

“İttifakı çok konuştuğumuz bir dönemde değiliz. Biz sadece seçim güvenliği ittifakını gündeme getirdik. Fakat hayır bileşenlerini devam ettirmek de gerekiyor.”

Bakışı şu:

“Biz önümüzdeki seçimi bir parti seçimi olarak değil, parlamenter sistemi geri kazanma mücadelesi görüyoruz. Demokrasiden yana olanların mücadelesi gözüyle bakıyoruz.”

Şunu ekledi:

“O bakımdan, önümüzdeki seçime bir partinin iktidara gelme mücadelesi olarak bakmamak gerek. Önce parlamenter sistem yeniden inşa edilmeli.”

Peki…

Cumhurbaşkanı seçiminde CHP’nin adayı kim olur?

Net mesaj verdi:

“Özellikle bazı çevreler CHP Genel Başkanı Sayın Kılıçdaroğlu’nu ‘Aday mısınız?’ diye sıkıştırıyorlar. Bunu da bizi kısır döngüye sokmak için yapıyorlar. Şu an aday konuşmuyoruz.”

Düşüncesi şu:

“Aday için çok erken. Karşı taraf bizi dar bir çerçeveye sıkıştırmak istiyor, ama öyle bir adayımız yok. Genel Başkanımız olur, olmaz, başkası olur, bunlar gündemimizde yok. Önce seçim güvenliği ittifakını önemsiyoruz.”

 

İlçeler adaylarını konuşuyor, ama kesinleşen yok

 

Seçim ittifakı ve cumhurbaşkanı adayı konusunda net mesajlar veren CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Prof. Dr. Lale Karabıyık’a yerel adayları da sorduk.

Şunu söyledi:

“İlçe örgütlerimizde adaylar ortaya çıkmaya başladı, ama adayımız şudur diyen ilçemiz olmadı. Nisan sonu ya da mayıs başı biter. Bazı ilçeler kendi adaylarını konuşuyorlar, ama kesinleşen adayımız yok.”

Şunu da ekledi:

“Aynı şekilde Büyükşehir adayı olarak bazı isimler geçiyor, ama adı konmuş bir adayımız yok.”

 

CHP’de en çok Türkyılmaz konuşuluyor

 

Siyaseten dikkat çekici bir durum var. Bursa’da CHP biri Nilüfer, diğeri Mudanya’da 2 belediye başkanına sahip. İkisi de seçimi büyük farkla kazandı.3.-yazi-icin-hayri-turkyilmaz,-kemal-kilicdaroglu,-murat-karayalcin-001.png

Fakat…

Son 1 yıla girilirken CHP kulislerinde en çok Mudanya Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın yeniden adaylığı konuşuluyor.

Bu kulislerden bıkmış olmalı ki, Türkyılmaz da Tüzük Kurultayı’nda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve eski genel başkanlardan Murat Karayalçın’la sohbet ettiği fotoğrafı sosyal medyada paylaştı.

 

Asya steplerinin en ucundaki Ulanbator’da Çavuşoğlu rüzgarı

 

4.-yazi-icin-basbakan-yardimcisi-hakan-cavusoglu-mogolistan-ulanbator-ziyareti.jpgAçıkçası… Başbakan Yardımcısı olduğunda hepimiz şaşırmıştık. Fakat Hakan Çavuşoğlu kısa sürede kabinenin en çok çalışan bakanları arasına girdi.

Özellikle…

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yurt dışı gezilerindeki ikili anlaşmalara Türkiye adına imza atması yanında, bağlı kuruluşu TİKA yatırımları nedeniyle Türklerin ayaz izi olan her yere gidiyor.

Bir yandan da yurt içinde hükümet görevleri üstlendiği için boş geçen günü yok.

Nitekim…

Pazartesi akşamı Başbakanlık özel uçağıyla Asya steplerinin en ucundaki Moğolistan’a gitti. TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop da heyette yer alırken Çavuşoğlu dün Moğolistan Yol ve Ulaştırma Geliştirme Bakanı Jadamba Bat-Erdene ile birlikte başkent Ulanbator’da önce TİKA’nın 325 ton hayvan yemi dağıtımına katıldı, sonra Moğol medyasının ilgi odağı oldu.

 

Perinçek için imza toplayan Vatan Partisi, sahaya ilk çıkan parti

 

5.-yazi-icin-vatan-partisi-il-baskani-mehmet-alanbel,-semra-yilmaz,-nesrin-kormukcu,-ferruh-arda.jpgNormalde… Cumhurbaşkanı ve milletvekili genel seçimine 20 ay var, fakat Genel Başkanları Doğu Perinçek’i cumhurbaşkanı adayı göstermek için 100 bin imzayı toplamak üzere sahaya ilk olarak Vatan Partisi çıktı.

İmzaların nasıl toplandığını da İl Sekreteri ve MKK Üyesi Semra Yılmaz, Öncü Kadın İl Sekreteri Nesrin Körmükçü ve Osmangazi İlçe Başkanı Ferruh Arda ile birlikte ziyaretimize gelen Vatan Partisi İl Başkanı Mehmet Alanbel açıkladı:

“Aslında, Yüksek Seçim Kurulu’na teslim edilmek üzere dilekçe alıyoruz. Bunun için de meydanlarda stant açıyoruz.”

Rakamlardan umutlu:

“Daha yeni başladık, ama Bursa’da 1.200 dilekçeye ulaştık. Bu ilgi bize umut ve moral verdi.”

Hedefi de açıkladı:

“Erken seçim olasılığına karşı sahaya çıkan ilk partiyiz. 1 Haziran’a kadar 100 bin imza toplayacağız. Seçim 3 Kasım 2019’da yapılırsa hedefimiz 1 milyon imzayla Genel Başkanımız Doğu Perinçek’i aday göstermek.”

Bu arada…

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek 24 Mart Cumartesi günü Plaza 16’da vereceği konferans için Bursa’ya geliyor.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.