1. YAZARLAR

  2. Ahmet Emin Yılmaz

  3. Merak edilen soru: Yatırımlarda tasarruf hızlı treni de etkiler mi?
Ahmet Emin Yılmaz

Ahmet Emin Yılmaz

Yazarın Tüm Yazıları >

Merak edilen soru: Yatırımlarda tasarruf hızlı treni de etkiler mi?

A+A-

Geçtiğimiz hafta... Ulaştırma Bakanlığı'nın programına göre, Bursa-Bilecik hızlı tren hattının 2021'de tamamlanacağı açıklandı. Bu açıklama, 2019'da deneme seferleri hedefinin revize edildiği anlamıma geliyordu.

Ne var ki...

3 Nisan'da yapılan ihalenin müteahhit değişikliğiyle onaylandığını 9 Haziran'da duyurduğumuzda her şey olağan akışındaydı. Planlanan süreci de şöyle aktardık:

Bursa-Osmaneli hattının tamamını 2.5 milyar lira +KDV karşılığında Bayburt İnşaat üstlendi ve protokol imzalandı... Müteahhit firmaya yer teslimi yapılıp çalışmalar çok hızlı şekilde hemen başlayacak...

Yani...

1.-yazi-icin-hizli-tren-insaat.jpgAralık 2012'de Balat'ta temeli atılan Bursa Hızlı Tren Projesi'nde hızlandırılmış süreç başlıyordu.

Derken...

Türkiye benzeri görülmemiş döviz savaşı ile karşı karşıya kaldı. Anormal kur artışıyla maliyet hesapları şaştı. Hızlandırma beklerken, ortaya çıkan ekonomik tablo nedeniyle yüklenici firmaya yer teslimi yapılamadı, inşaat başlayamadı.

Gerçi...

Bursa-Yenişehir etabında tünel, viyadük ve yol çalışmaları sürdü, ama orada da inşaat tempo kaybettiği gibi son günlerde durduğu bile söylenebilir.

İşte...

Böyle bir ortamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın cuma günü AK Parti İl Başkanları toplantısında söyledikleri dikkat çekici.

Öncelikle...

"Çok elzem değilse sıfırdan yatırım düşünmüyoruz" diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan büyük oranda tamamlananların bitirileceğini söyleyince akıllara da şu soru geldi:

"Bizim hızlı tren bu yatırım tasarruflarından etkileniyor mu?"

Öyle ya...

Bursa-Yenişehir arasında altyapı çalışmaları belli bir aşamaya gelen, Bursa-Yenişehir arasında üstyapı ve elektromekanik çalışmaları başlamayan, Yenişehir-Bilecik arasındaysa tümüyle ihalesi yeni yapılan Bursa Hızlı Tren Projesi acaba büyük ölçüde tamamlanmış yatırımlar kapsamına giriyor mu?

Yoksa...

"2023'e razıyız" dediğimiz hızlı tren zorunlu hale gelen kamu yatırımlarında tasarruf kapsamında ekonomik sorunlara mı takılacak?

Umudumuz planlandığı gibi sürmesi, ama gerçekler de göz ardı edilebilecek gibi değil.

 

Balat'ta değişen proje çiftçiyi umutlandırdı

 

İlk projeye göre, Balat'ta yolcu istasyonu viyadük üstüne, yük treni istasyonu da dereye yakın yapılacaktı. Bursa ve Nilüfer OSB hatları devreye girince yük treni istasyonu Doğanköy'e alındı, hızlı tren istasyonu da onun yerine kaydırıldı.

Bu durum...

Balat'ta yük treni istasyonu depolama alanı için arazileri kamulaştırılan çiftçileri umutlandırdı. "Kamulaştırma bedeli arazi değerini karşılamıyordu. Yük treni istasyonu değişince bizim arazilerin kamulaştırılmasına gerek kalmadı" diyorlar.

Arazilerin iadesini de umutla bekliyorlar.

 

Bu öneri önemli: Merkezde yıkılan 2 okulun altı otopark olmalı

 

3.-yazi-icin-demirtaspasa-endustri-meslek-lisesi-yikim.jpgÖneri... Bu sütunların okurlarının yol ve trafik uzmanı olarak tanıdığı, görüşlerini önemsediğimiz M. Tözün Bingöl'den geldi.

Çıkış noktasını da...

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'un geçen hafta Bursa ziyaretindeki yeni otopark yönetmeliği gereği binaların altına her daire için otopark yapılması zorunluluğu açıklaması oluşturuyor:

Tözün diyor ki:

"Ulucami, Hanlar Bölgesi, Tophane, çarşılar turistlerin yoğun ziyaret ettiği yerler. Fakat turist otobüslerinin park sorunu var. Yol kenarına park ettiklerinde de hem Bursa'ya yakışmıyor, hem kent trafiğini etkiliyorlar."

Bu noktada...

"Bölgede Demirtaşpaşa Endüstri Meslek Lisesi ile Tophane Endüstri Meslek Lisesi depremsellik nedeniyle yeniden yapılmak üzere yıkıldı" anımsatması yapıp şunu öneriyor:

"İki okulumuzun yeni projelerinde, altlarına otopark yapılmalı. Giriş çıkışları doğru tasarlanmış, izolasyonu düzgün otoparklar hem turist otobüslerinin park sorununu çözer, hem bölgelerine rahatlık getirir."

Şunu da ekliyor:

"Sayın Bakan'ın açıkladığı yeni otopark yönetmeliği böyle bir projelendirmeye fırsat tanıyor."

 

Toplu taşıma uzmanları Bursa'da buluşuyor

 

Bursa'da önümüzdeki ay çok önemli toplu taşımacılık toplantısı var. Kısa adıyla UITP olarak bilinen Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği'nin Türkiye Konferansı'nda Toplu Taşımacılıkta Bilgi Teknolojileri ve Dijitalleşme ele alınacak.

2 Ekim'de BURULAŞ evsahipliğindeki toplantı gündeminde entegre ulaşım platformları, sürücüsüz araçlar, yeni nesil ücret toplama sistemleri, yapay zeka, kent içi ulaşım ve mobil uygulamalar gibi konular yer alıyor.

Türkiye'nin yanı sıra Belçika, İsviçre, İtalya, Finlandiya ve Norveç'ten uzmanlar deneyimlerini paylaşacak.

 

CHP zirvesi ve Bursa'yı buluşturan düğünde Bozbey'in gövde gösterisi

 

5.-yazi-icin-mustafa-bozbey-dugunu.jpgŞunu biliyoruz... Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey 1999'dan beri insana dokunan farklı bir belediyecilik yapıyor, Bursa'nın her yerinde çok seviliyor.

Nitekim...

Adının CHP Büyükşehir Adaylığı için çok konuşulduğu bir süreçte kızı Side'yi evlendirirken bu sevginin karşılığını gördüğü farklı bir düğün yaptı.

Katılımın çok fazla olacağını öngörmüş ki düğünü BUTTİM yanındaki Fuar Alanı'nda yaptı. İlk kez bir düğüne evsahipliği yapan Fuar Alanı'nın dolup taşması da bunu gösterdi.

Mekan kadar, katılanların siyasi kimliği dikkat çekiciydi.

Örneğin...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile karşı karşıya kaldığı Muharrem İnce ilgi odağıydı.

Eğer...

Alkışlar ölçü kabul edilirse, İnce'nin hem düğün alanına girişinde, hem nikah şahitliği için platforma çıkışında aldığı alkış Kılıçdaroğlu'ndan fazlaydı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik ile Gıda Tarım ve Hayvancılık bakanlıkları yapan Bursa siyasetinin güçlü ismi Faruk Çelik'in nikah şahitliği de sürprizdi.

Büyükşehir eski Belediye Başkanı Recep Altepe de ilgi gören konuklardandı.

Böyle bir ortamda...

"Bugüne kadar çok düğüne katıldım, ama düğün sahiplerinin nasıl bir heyecan yaşadığını şimdi anlıyorum" diyen Bozbey ise yerel seçimler yaklaşırken resmen gövde gösterisi yaptı.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.