Dr. Mete Ekşioğlu
Dr. Mete Ekşioğlu
E-Posta: mete@olaygazetesi.com.tr YAZARIN TÜM YAZILARI

Kıssadan hisseler

Kıymetli okurlarım.  Panelist olarak katıldığım toplantılardan, hastalarımdan zaman zaman bana sorulan ve sizlerin de doğruluğunu teyid etmek istediğinize inandığım bazı soruların cevaplarını kısa başlıklar halinde sizlere hazırladım bu yazımda. Faydalı olmasını umarım.

1-MADEN SUYU FAYDALI MI, SODA  VE MADEN SUYU FARKLI MI? Maden suyu direkt yeraltındaki çatlaklardan akar ve içerdiği mineral, karbondioksit tamamen doğaldır. Bu nedenle mineralli su da denilir. Soda ise dışarıdan karbondioksit doldurularak elde edilir. Maden suyu çok yararlıdır. Böbrek taşı yaptığı söylense de bunu kanıtlayan ciddi bir çalışma yok. Tam tersine böbrek taşlarının oluşumunu engelleyip idrar yolu enfeksiyonlarını önlediğine dair sağlam kanıtlar var. Kalsiyum ve magnezyumdan zengin olması damar sertliği ve kalp krizlerine karşı koruyucu olabilir. Çünkü bu suların olduğu yerleşim alanlarında bu hastalıklara çok ender rastlanılmaktadır.

2-SUYU OTURURKEN İÇMEK YARARLI MI? Eskiler suyu oturup için derlerdi. Bilimsel gelişmeler bunun haklılığını ortaya koymuştur. Kolera, tifo ve ishale neden olan bazı bakteriler suyun midede kalma süresi uzadıkça mide asidi etkisi ile ölebilmekte ve hastalık yapıcı etkiler azalmaktadır.

3-NEDEN KALORİ KISITLAYICI DİYETLER BAŞARISIZ OLMAKTADIR? Bazal metabolizma değerimizin altında beslenmek ihtiyacının altında para kazanıp sağdan soldan borç, kredi almaya benzer. Beynimiz aç kalmaya ancak bir müddet dayanır. Bundan sonra hakimiyeti eline alır, kontrol kaybolur ve eskisinden daha fazla yer ve kilo alırsınız.

4-STRES KİLO ALDIRIR MI? Birçok yolla kilo aldırır. Stres anında kortizol salınımı ve ardından insülin miktarlarındaki artıştan tutun da duygusal kaçışlara kadar. Ancak bilimsel çalışmalar asıl etkinin beynimizde iştah ile ilgili merkezlerden NPY adı verilen (ve iştahımızı arttıran) bir proteinin salgısının artışı olduğunu kanıtlamıştır.

5-KARACİĞER YAĞLANMASI KİLO VERİNCE DÜZELİR Mİ? ABD’de artık sirozun en önemli nedeni ilerlemiş ve alkol ile alakalı olmayan (non alkolik) karaciğer yağlanmasıdır. Takip ettiğim bir çok hastamda da derece derece karaciğer yağlanmasına rastlamaktayım. Yaklaşık 450 görevi olan karaciğer vücudun en kahraman organıdır ve yağlanma ile bu görevlerde de aksamalar olur. Ciddiye alınmalıdır. Sağlıklı kilo verildiği zaman karaciğer yağlanması da tamamen ortadan kalkmaktadır. Bir çok hasta bu yağlanmanın yarattığı sıkıntılar nedeni ile mide koruyucu adlı ilaçları kullanarak kendisine daha da zarar vermekte ve şikayetleri de ne yazık ki bir türlü düzelmemektedir.

6-BACAK BACAK ÜSTÜNE ATMA ALIŞKANLIĞI VE YÜKSEK TOPUKLU GİYMEK KİLO ALDIRIR MI? Çok garip gelse de her iki alışkanlık da kilo almanıza neden olur. Bacak kan dolaşımını bozan her durum bacak kaslarında zaafiyete neden olur. Bu durum ileride zayıf kasların oluşmasını hızlandıracaktır. Sonuçta yürümek, hareket etmek kişiye eziyet verecek bir durum yaratır ve hareketsiz beden yağ depolamaya başlar. Hatta bu kişiler dışarıdan ince bir görüntüye sahip olsalar bile kas oranı düşük, yağ oranı yüksek birer sağlıksız birey olurlar. Bunlarda da insülin direnci, karaciğer yağlanması ve bunların sonucunda yüksek tansiyon, şeker hastalığı büyük oranda ortaya çıkacaktır.

ilk yorumu sen yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

DİĞER YAZARLAR

TÜMÜ

BUGÜN EN ÇOK OKUNANLAR

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz..
X